Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 20. 12. 2007 Mladá fronta Dnes
Plzeňané zkoumají Kurdistán
Tým archeologů ze Západočeské univerzity v Plzni se zúčastnil výzkumu na severu Iráku

Barbora Němcová
Mladá fronta Dnes, Regionální mutace – Kraj Plzeňský, str. 4
29.listopadu 2007

Plzeň – Na unikátním výzkumu v Kurdistánu, autonomní oblasti v severní části Iráku, se podílí i specialisté z plzeňské katedry archeologie. „Naposled se sem dostala zahraniční expedice v padesátých letech minulého století. Je tady mnoho materiálu na zkoumání,“ vysvětlil Pavel Vařeka, vyučující Katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

Výzkum se zaměřuje především na oblast Arbílu (Haulér), které je považováno za hlavní město této oblasti. „Jedná se o sídlištní pahorek o průměru asi tři sta metrů, kde se nachází třicet metrů archeologických vrstev,“ popsal Vařeka. Podle jeho slov spočívá výjimečnost této oblasti především v tom, že osídlení tu nikdy nezaniklo, ale kontinuálně pokračovalo od nejstaršího pravěku, od doby kamenné až po období novověku, tedy do doby nedávné.

Moderní metody umožní průzkumy bez kopání

Výzkum začal vloni. „Strávili jsme v Arbílu měsíc, během něhož jsme se zabývali průzkumem terénu, povrchu i architektury na vrcholu pahorku. Pomocí geofyziky jsme mohli prozkoumat i vnitřek pahorku, aniž bychom museli kopat,“ popsal archeolog.

Podle Vařeky je památka značně poškozená. „Důvodem je smutná historie v posledních desetiletích. Kurdové byli předmětem skutečné genocidy ze strany Saddámova režimu: například obyvatelé Arbílu byli vysídleni do Basry. Na místo této památky byli nastěhováni příslušníci nepřizpůsobivého horského kmene, kteří ji hodně poškodili. Nyní už jsou pryč a památka je prázdná,“ připomněl Vařeka.

Součástí výzkumu byla také výuka studentů tamní univerzity. „Kurdové nemají vlastní archeologii a hodně o to stojí. Celou dobu jsme tedy dělali pro studenty univerzity přednášky, účastnili se také samotného výzkumu,“ podotkl Vařeka. Od příštího roku budou moci Kurdové jezdit za studiem na ZČU.

Letos byl výzkum pouze týdenní. „Pokud se nám podaří získat dostatek financí, rádi bychom dělali opakované dlouhodobější výzkumy, které by se mohly zaměřit také na zbytek města a zázemí krajiny,“ plánuje Vařeka. Podle jeho slov ale závisí budoucí vývoj také na bezpečnostní situaci v oblasti. „My jsme se zatím nedostali do problémů. Kurdové si vážili toho, že někdo zkoumá jejich památky a dělali vše pro to, aby zajistili naši bezpečnost,“ vysvětlil Vařeka.

Převzato z: Newton Information Technology: Přehled zpráv 27.11.2007-29.11.2007. Západočeská univerzita v Plzni.

(Přepis původních názvů upravila redakce www.kurdove.ecn.cz.)


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku