Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



F O L K L Ó R

Kurdský Nový rok a kalendář


Nau-róz je první jarní den, oslavovaný pod různými variantami téhož názvu (znamenajícího v překladu vždy „nový den“) jako počátek nového ročního cyklu nejen v celé íránské jazykové oblasti, ale též mezi turkickými národy Ázerbájdžánu a Střední Asie.

Měsíce takto pojatého solárního roku se tím pádem časově shodují se znameními zvěrokruhu, které se také např. v Afghánistánu používají jako názvy samotných měsíců (první měsíc, počínající 21.březnem, je Skopec – užívá se arabského názvu Hamal). Perské názvy měsíců vycházejí ze jmen božstev či svátků pozdního lidového mazdaismu, zatímco kurdská pojmenování jsou založena na charakteristice počasí v tom kterém časovém úseku. Jméno prvního měsíce íránského solárního roku tak u

Peršanů zní farvardín, zatímco u Kurdů je to Chákaléwa (Xakelêwe). V případě perského názvu šlo původně o název svátku zemřelých, jejichž duše – fravaši – jsou podle mazdaistické víry počátkem každého roku přítomny na zemi. Naproti tomu se uvedený kurdský název prvního jarního měsíce odvozuje od hlíny – chák (xak) – prosvítající na počátku jara pod tajícím sněhem.

Za výchozí bod letopočtu se většinou považuje 21.březen roku 622 n.l. (rok odchodu proroka Muhammada z Mekky do Medíny), stejně jako je tomu v íránském státním kalendáři, podle něhož se tím pádem aktuálně píše rok 1378. Jiná varianta letopočtu vychází z roku 387. Jejím základem je rok 380 n.l., kdy padlo knížectví rodu Kávúsakán (Kavûsekan) jako poslední kurdský stát starověku, s magickými sedmi lety navíc připočtenými k tomuto datu. Podle ní tak právě probíhá rok 1613. Nicméně ani tato podoba letopočtu není zdaleka poslední existující v kurdském prostředí.

 

 

 

 

 

 

 

webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku