Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 31. 5. 2007 The New Anatolian
Komentář: Bezpečnost severního Iráku přebírají Kurdové
İlnur Çevik.
(Autor je turecký obchodník v iráckém Kurdistánu. V minulosti byl šéfredaktorem deníku Turkish Daily News. Tento text napsal jako redakční úvodník pro list New Anatolian, jehož šéfredaktorem je v současné době.)

středa 30.května 2007

Dnes Spojené státy oficiálně předají kontrolu nad bezpečností severního Iráku do rukou Regionální vlády Kurdistánu a irácké federální vlády. To znamená, že na bedrech Kurdů bude nyní spočívat velmi závažná zodpovědnost.

Jurisdikci nad severním Irákem měli až dosud Američané. Žádosti o řešení bezpečnostních problémů tak směřovaly k nim. Ode dneška bude touto odpovědností pověřena samospráva Kurdistánu, kterou vede Néčírván Bárzání.

Věděla o této události turecká delegace, která o víkendu navštívila Bagdád? Uvědomuje si vláda v Ankaře důsledky tohoto vývoje?

V poslední době se Turecko ohledně severního Iráku mnohokrát přepočítalo. Čím déle budeme odmítat jednání s iráckými Kurdy, tím více budeme sami sebe odsuzovat ke zbytečným chybám. Jednotky [bývalých kurdských partyzánů známých jako] péšmarga se již dlouho staraly o bezpečnost v severním Iráku. Americká přítomnost v regionu byla zanedbatelná, dokonce i na vrcholu války, která svrhla Saddáma. Nyní však Spojené státy oficiálně předávají jurisdikci Kurdům. To je signálem pro Ankaru, že jednání s [kurdskou] administrativou v Arbílu se stává nezbytností.

Někteří lidé v Ankaře si mohou tento krok vyložit jako americký signál Turecku, že vyklízejí pole a Ankara má nyní volnou ruku k tomu, aby zatočila s PKK [ – militantní stranou Kurdů z Turecka]. My však cítíme, že toto by byla chyba.

USA říkají Turecku prostě to, že teď bude muset irácké Kurdy brát vážně, pokud chce dospět k nějakým výsledkům ohledně přítomnosti PKK v pohoří Kandíl [na území iráckého Kurdistánu]. Turecko trvá na tom, že nebude vést přímé rozhovory s Kurdy, a chce toto téma řešit přes Bagdád. Čerstvá návštěva turecké delegace v Bagdádu však ukázala, že Málikího vláda může nabídnout jen velmi málo nebo vůbec nic, zatímco všechny karty mají v ruce Kurdové.

Turecko bude muset najít způsob, jak kvůli klíčovým tématům oslovit Kurdy, přestože zatím zatvrzele dělá, jako by žádná kurdská samospráva v severním Iráku neexistovala. Existuje, a navíc jsou v ní rozumní lidé, kteří jsou schopni jednat s Tureckem a ochotni řešit problémy.

Čím déle bude Turecko předstírat, že samospráva iráckých Kurdů neexistuje, tím spíše se ze strany Kurdů dočkáme negativních reakcí na naše obavy. Měli bychom ten začarovaný kruh prolomit.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku