Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 4. 2. 2008 Petr Kubálek
Terorismus v Iráku: „světová válka“ versus domácí „probuzení“
Arabskojazyčná média s odvoláním na agenturu AFP oznámila, že irácká policie ve městě Sámarrá včera zatkla muže považovaného za vůdce teroristické sítě al-Káida ve městě. Zpráva uvedla, že při zatýkání Iráčana Safá Muhammada al-Chaddáwího byli zabiti čtyři jeho pobočníci, z nichž dva byli Tunisané, jeden Alžířan a jeden občan Saúdské Arábie.

Působení cizinců při ozbrojených a teroristických akcích v Iráku nedávno upoutalo pozornost světových médií v souvislosti s písemnostmi, které americká armáda údajně objevila loni v říjnu v převážně kurdské oblasti Šingál (známější pod arabským názvem Sindžár). Mělo se jednat o dotazníkovou evidenci, kterou o svých 606 zahraničních rekrutech v Iráku shromáždila teroristická síť al-Káida. Údaje z této evidence shrnula studie americké vojenské akademie West Point, zveřejněná loni v prosinci.

Podle americké studie byla většina osob na iráckém seznamu al-Káidy, objeveném loni v říjnu, ze Saúdské Arábie (41% z celkového počtu). Následovali je občané Libye (19%), Sýrie (8%), Jemenu (8%), Alžírska (7%) a Maroka (6%).

Za zájemce o vykonání sebevražedných atentátů v Iráku se označila polovina v seznamu zahrnutých občanů Saúdské Arábie vedle 85% Libyjců a 92% Maročanů.

Autoři studie označili za zvláště znepokojující zjištění, že průměrný věk džihádistů z iráckého seznamu činí 24 až 25 let. Ze 157 osob, které mezi svými údaji uvedly zaměstnání, bylo 43% univerzitních studentů. Studie k tomu říká: „Univerzity se pro al-Káidu staly stěžejním náborovým polem.“

Jiná loňská statistika o zapojení cizích státních příslušníků do násilných akcí v Iráku poskytla poněkud odlišný obraz: mluvčí iráckého ministerstva vnitra Abdulkarím Chalaf v červenci 2007 oznámil, že nejvíce cizinců, kteří již byli tou dobou v Iráku odsouzeni za terorismus a související trestnou činnost, pochází z Íránu (454 osob). Následovali je občané Afghánistánu (227), Egypta (122), Turecka (85), Saúdské Arábie (71), Sýrie (63), Súdánu (36), palestinské samosprávy (17) a Pákistánu (4).

Na tiskové konferenci v Bagdádu, o níž 15.července 2007 informovalo Rádio Svobodný Irák, Chalaf uvedl, že v zemi byli zadrženi teroristé a radikálové z celkem 32 států, a označil to za „světovou válku“ proti Iráku.

Překvapivé na obou citovaných přehledech je, že v nich ani jednou nefiguruje Jordánsko. Odtud pocházel Abú Musab az-Zarkáwí, vůdce al-Káidy v Iráku zabitý v červnu 2006. Již v březnu 2005 v některých iráckých městech vypukly demonstrace, nepokoje a útoky na jordánské cíle – to vše v reakci na mediální zprávu, že rodina jordánského občana Ráida al-Banná oslavovala jeho „mučednickou“ smrt při násilných akcích v Iráku.

Irácké zdroje však zahraniční podíl na násilí ve vlastní zemi spíše přeceňují. K zlepšení bezpečnostní situace v Iráku loni došlo také díky dvěma výrazným iniciativám na domácí půdě: jednak šíitská milice známá jako Mahdího armáda (Džajš al-Mahdí), podezřelá z velkého podílu na podněcování sektářského násilí, oznámila pozastavení činnosti; jednak se v arabských oblastech s převahou sunnitů zformovaly tzv. rady probuzení (madžális as-sahwa) jako hnutí „angažovaných místních občanů“ (concerned local citizens, CLCs) spolupracujících na udržování bezpečnosti s iráckými i mnohonárodnostními jednotkami.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku