Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 11. 3. 2005 Rádio Svobodná Evropa
Amnesty International žádá Sýrii, aby zrušila nátlak na Kurdy
Praha, 10.března 2005 – Golnáz Esfandijárí (Golnaz Esfandiari)
Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda

Organizace Amnesty International vydala novou zprávu, v níž žádá syrskou vládu, aby přestala omezovat lidská práva Kurdů ve své zemi. Tento krok přichází rok poté, co krvavé střety mezi Kurdy a bezpečnostními složkami v Sýrii zanechaly více než 30 mrtvých. Podle Amnesty International by vláda v Damašku měla loňské incidenty vyšetřit.

Neil Sammonds pracuje pro organizaci Amnesty International jako specialista na Sýrii. Říká, že loňské události dosud obestírá řada nejasností:
„Domníváme se, že by se mělo okamžitě vyšetřit, co se opravdu stalo a proč bezpečnostní složky zasáhly smrtící silou proti demonstrantům, kteří byli očividně neozbrojení. Dostali jsme obrovské množství zpráv o mučení, které by se měly prošetřit. Někteří lidé byli po dlouhé měsíce zadržováni bez jakéhokoli kontaktu s rodinou, aniž by jim bylo sděleno obvinění.“

Sálí Chér-bek, místopředseda Syrského výboru pro lidská práva, sdělil Rádiu Svobodná Evropa, že v zadržení zůstává od událostí loňského března ještě 230 Kurdů. Chér-bek řekl, že ve čtvrtek 10.března se měla před budovou Nejvyššího soudu v Damašku konat pokojná demonstrace za propuštění všech politických vězňů v Sýrii, včetně vězněných Kurdů. Sálí Chér-bek dále uvedl:
„Žádáme [vládu], aby přestala využívat ustanovení výjimečného stavu. Žádáme ji, aby osvobodila politické vězně. Žádáme ji, aby všem [syrským] politickým aktivistům, kteří museli odejít do zahraničí, umožnila beztrestný návrat. Žádáme ji, aby zákonem povolila vytváření [politických] stran a sdružení a aby vypsala svobodné volby.“

Organizace ve své nové zprávě vyzývá syrské státní orgány, aby vyšetřily všechna obvinění, která se objevila od března 2004 a která hovořila o zabíjení, umučení, špatném zacházení ve vazbě a mučení Kurdů. Neil Sammonds, specialista Amnesty International pro Sýrii, poukazuje na nárůst zpráv o úmrtí Kurdů ve vazbě:
„Máme zhruba devět zpráv o úmrtí ve vazbě. Pět z těchto usmrcených jsou Kurdové. Viděli jsme lékařské zprávy o několika z nich, podle kterých měli roztříštěné lebeční kosti, vyražené oči a mnohočetné zlomeniny nohou.“

Zpráva upozorňuje na případy kurdských aktivistů, kteří byli zatýkáni, mučeni a nespravedlivě souzeni kvůli tomu, že pracovali na poli lidských práv.

Amnesty International dále žádá, aby Sýrie ukončila zákaz používat kurdský jazyk. Výzkumník Neil Sammonds k tomu říká:
„Potřebovali bychom vidět, že se [syrské státní] orgány budou zabývat diskriminací proti Kurdům tam, kde omezuje jejich sociální a ekonomická práva, jako je rovný přístup ke vzdělání a používání vlastního jazyka ve školství. Mělo by se to týkat i Kurdů, jimž orgány nepřiznávají právo na státní občanství a kterých je možná až 300 000. Tito lidé nemají plný přístup do nemocnic nebo ke vzdělání ve věku nad 14 let.“

Syrská vláda na zprávu Amnesty International nijak oficiálně nereagovala.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku