Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



D O K U M E N T Y

 18. 8. 2005 Human Rights Watch
Írán: Bezpečnostní složky zabíjely kurdské demonstranty
Írán: Bezpečnostní složky zabíjely kurdské demonstranty
Vláda musí vyšetřit případy zabití a propustit zadržené aktivisty

New York, 11.srpna 2005

Organizace Human Rights Watch dnes prohlásila, že íránská vláda musí vyšetřit smrt nejméně 17 lidí, kterou způsobily íránské bezpečnostní složky během posledních dvou týdnů.

Bezpečnostní síly rovněž, podle zpráv z oblasti, zranily stovky lidí střelbou na demonstranty, kteří protestovali proti zabití mladého kurdského muže Šuánu Kádirího. Vládní ozbrojené složky dále zatkly stovky lidí v celé oblasti. Mezi nimi byla i ženská aktivistka Rújá Tulújí a několik dalších obránců lidských práv a novinářů.

Šuána Kádirí byl 9.července zastřelen bezpečnostními jednotkami ve městě Mahábád. Kurdské skupiny na základě informací od Kádirího bratra sdělily, že příslušníci bezpečnostních jednotek přímo na veřejnosti přišli ke Kádirímu a třikrát ho střelili; poté ho přivázali za vojenské vozidlo a vláčeli ho ulicemi města. Podle těchto zpráv byl Kádirí sociální a politický aktivista; vládní úřady ho však obvinily z „morálních a finančních deliktů“.

Po zavraždění Kádirího propukly demonstrace v několika městech Kurdistánu. Protestující požadovali, aby vláda zatkla Kádirího vrahy a postavila je před soud. Při některých protestech údajně došlo k útokům na budovy státních institucí. Organizace Human Rights Watch obdržela seznam 17 demonstrantů, kteří byli zabiti bezpečnostními složkami. Z tohoto počtu byli tři lidé zabiti 26.července ve městě Ošnávíje (Šnó), dva lidé byli zabiti 30.července ve městě Báne (Bána), jeden člověk byl zastřelen 2.srpna v Sardaštu a jedenáct osob bylo zastřeleno 3.srpna v Sakkezu (Sakiz).

„Íránské vládní úřady by měly provést úplné a nestranné vyšetřování násilí, jímž odpověděly na nedávné protesty v Kurdistánu,“ říká Hádí Káemí, specialista pro záležitosti Íránu v organizaci Human Rights Watch. „Činitelé, kteří nesou odpovědnost za jakékoli nadměrné použití síly, musí být soudně stíháni.“

= = =

Zástupci íránského ministerstva vnitra 7.srpna oznámili, že 3.srpna došlo k usmrcení dvou mužů ve městě Sakkez, ale popřeli, že by vládní síly na demonstranty střílely. Dva obyvatelé Sakkezu však organizaci Human Rights Watch informovali, že Zvláštní jednotky (Jegánháje víže) íránských Revolučních gard se snažily protestující rozehnat střelbou do davu.

Jeden z očitých svědků vypověděl pro Human Rights Watch: „Bezpečnostní složky postupovaly směrem k demonstrantům a střílely přímo do nich.“ Dále očití svědkové informovali Human Rights Watch, že Muhammad Šaríatí, který byl mezi zabitými ve městě Sakkez, byl střelen do hlavy. Svědkyně, která uvedla, že viděla Šaríatího spadnout na zem, doplnila: „Když jeho příbuzní žádali o vydání mrtvého těla, příslušníci bezpečnosti na ně namířili zbraněmi a hrozili, že budou střílet. Pak tyto příbuzné zbili obušky.“ Vedle toho očití svědkové v Sakkezu vypověděli, že o rozehnání několika stovek demonstrantů se snažily velmi nízko létající helikoptéry.

Podle místních obyvatel zůstávají největší města Kurdistánu v obklíčení Revolučních gard a po celé oblasti fakticky platí nevyhlášené stanné právo.

Íránské úřady obvinily z nepokojů „vandalské a kriminální živly“, které údajně „poškozovaly veřejné a státní budovy včetně bank“. Organizace Human Rights Watch uznává, že je odpovědností vlády přijmout kroky proti ohrožení veřejného bezpečí a majetku. Zároveň však vláda musí reagovat v mezích zákona i norem, které stanovuje Kodex OSN pro činitele ochraňující a vymáhající zákon a Základní principy OSN pro použití síly a palných zbraní ze strany činitelů ochraňujících a vymáhajících zákon. Dle posledně jmenovaných norem „může být palných zbraní užito k usmrcení [jiné osoby] jedině tehdy, když je to naprosto nevyhnutelné pro ochranu vlastního života“.

= = =

2.srpna íránské úřady v Kurdistánu zakázaly vydávání deníku Áští a týdeníku Ásó. Ve svém bytě ve městě Sanandadž (Sina) byla zatčena přední ženská aktivistka Rújá Tulújí, a to za „narušování pořádku“ a za „činnost proti národní bezpečnosti“.

Ve stejný den byli u sebe doma nebo v zaměstnání zatčeni i další známí novináři a obránci lidských práv. Patří mezi ně člen Sdružení na obranu práv dětí Ázád Zamaní, novinář a spoluzakladatel Organizace pro lidská práva v Kurdistánu Muhammad Sádik Kábúdvand, šéfredaktor časopisu Pajáme mardom Džalál Kavámí nebo mluvčí Organizačního výboru pro zakládání odborů Mahmúd Sálihí.

Organizace Human Rights Watch vyzvala íránskou vládu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila zadržené žurnalisty a aktivisty bránící lidská práva.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku