Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 12. 2. 2003 Petr Kubálek
 Kurdská témata v Powellově projevu
Ve středu 5.února 2003 se pozornost bez nadsázky všech světových médií upírala k vystoupení amerického ministra zahraničí Colina Powella, v němž měl před Radou bezpečnosti OSN odtajnit některé závažné zpravodajské informace. V úvodu své multimediálně doprovázené prezentace, kterou oficiální irácká místa zlehčila jako „typicky americkou šou“, avizoval „nezvratné“ důkazy o iráckém podvádění mezinárodních zbrojních inspektorů. Iráčtí Kurdové, kteří tvoří mezi 20 a 25% obyvatelstva země, byli v Powellově projevu připomenuti mj. jako oběti chemických útoků na konci 80.let. Beze zmínky zůstalo, že k nasazení chemických zbraní proti civilistům došlo v rámci šíře pojaté operace Saddámova režimu (známé pod názvem Al-Anfál), v níž docházelo k rozsáhlému přesídlování a kdy o život přišlo až 182 000 Kurdů. Počet tehdy zničených vesnic byl podle západních zdrojů až dvakrát vyšší nežli Colinem Powellem udávané „asi 2 000.“

Přednostní pozornost věnoval Colin Powell člověku, který by představoval hledaný chybějící článek mezi iráckou vládou a teroristickou sítí Al-Ká´ida. Je to Palestinec Abú Mus´ab az-Zarkáwí, zapojený do Bin Ládinovy činnosti v Afghánistánu jako specialista na výrobu jedů. Az-Zarkáwí měl mít podle Powella spojení s radikální organizací Ansár al-islám (Podporovatelé islámu), která začala pod původním názvem Džund al-islám (Vojsko islámu) operovat na území autonomního iráckého Kurdistánu – jakoby shodou okolností – v září 2001. Články na toto téma spekulovaly o příčinách náhlého zviditelnění dříve neznámé struktury – hledaly za ním vliv Saddáma Husajna (který by se mohl snažit o destabilizaci dnes fakticky nezávislého kurdského území v Iráku), Bin Ládinovy Al-Ká´idy nebo islámského Íránu, případně více z těchto stran současně.

Ještě 5.ledna se k těmto obviněním mediálně vyjádřil Malá Krékár, vůdce Ansár al-islám, který pobývá jako politický azylant v Norsku. Agentura AFP, katarská televize Al-Džazíra a webové stránky norské veřejnoprávní mediální společnosti NRK přinesly shodná Krékárova odmítnutí. Podle něj se on osobně ani nikdo jiný z Ansár al-islám s az-Zarkáwím nikdy nesetkal. Malá Krékár k obviněním ze spolupráce se Saddámem řekl, že věci se mají přesně naopak: irácký prezident prý považuje tyto kurdské islamisty za nepřátele. Jak Malá Krékár dodal, za své návštěvy Pákistánu se stal terčem pokusu o otrávení, za nímž stál právě Saddám.

Úryvky z Powellova projevu
Následuje překlad těch částí Powellova projevu před Radou bezpečnosti, které se přímo týkaly iráckého Kurdistánu. Vychází z přepisu jeho textu, jak vyšel 6.února v deníku New York Times. (Mezititulky a internetové odkazy doplnil P.K.)

Terorista Az-Zarkáwí: přes irácký Kurdistán dále do světa
To, nač bych vás dnes chtěl upozornit, je potenciálně mnohem nebezpečnější spojení mezi Irákem a sítí Al-Ká´ida, spojení kombinující styl klasických teroristických organizací s moderními metodami vraždění. Irák dnes poskytuje útočiště nebezpečné teroristické síti, kterou vede Abú Mus´ab az-Zarkáwí, spojenec a spolupracovník Usámy bin Ládin a jeho velitelů z Al-Ká´idy.

Az-Zarkáwí, Palestinec narozený v Jordánsku, před více než desetiletím bojoval v afghánské válce. Po svém opětovném návratu do Afghánistánu v roce 2000 vedl teroristický tábor. Jednou z jeho specializací, na niž se zaměřoval i dotyčný tábor, byly otravné látky.

Když naše koalice svrhla Tálibán, az-Zarkáwího síť pomáhala zřídit jiné výcvikové středisko pro práci s otravnými a výbušnými látkami. Tento tábor se nachází v severovýchodním Iráku. Můžete se podívat na snímek tohoto tábora. (V zasedacím sále byla souběžně promítnuta fotografie.)

Síť učí své operativce, jak vyrábět ricin a jiné jedy. Dovolte mi, abych vám připomněl, jak ricin účinkuje. Méně než špetka – představte si špetku soli – méně než špetka ricinu po požití v jídle způsobí [toxický] šok následovaný selháním oběhového systému. Smrt přichází do 72 hodin a neexistuje žádný protijed. Žádná léčba není. Je to smrtelné.

Do chodu tábora jsou zapojeni az-Zarkáwího velitelé operující v severních, kurdských oblastech, v části Iráku mimo kontrolu Saddáma Husajna, ovšem Baghdád má jednoho agenta v nejužším vedení radikální organizace Ansár al-islám, která tuto část Iráku kontroluje. V roce 2000 tento agent nabídl Al-Ká´idě útočiště v dané oblasti. Poté, co jsme Al-Ká´idu vyhnali z Afghánistánu, někteří z jejích členů tohoto útočiště využili. Zůstávají tam dodnes.

Aktivity az-Zarkáwího se neomezují na tento malý výběžek severovýchodního Iráku. V květnu 2002 cestoval do Bagdádu kvůli lékařskému ošetření a v irácké metropoli zůstal dva měsíce, aby se zotavoval k pozdějšímu boji. Během jeho tamějšího pobytu se zhruba dvě desítky extremistů sjely do Bagdádu a založily tam operační základnu. Tito spolupracovníci Al-Ká´idy nyní z Bagdádu koordinují pohyb lidí, peněz a zásob, určených pro jeho síť, do Iráku a z Iráku. V hlavním městě takto volně pracují už přes osm měsíců.

Iráčtí představitelé odmítají obvinění, že mají styky s Al-Ká´idou. Jejich odmítnutí zkrátka nejsou důvěryhodná. Minulý rok se jeden spolupracovník al-Ká´idy pochlubil, že situace v Iráku je „dobrá“ a že Bagdád může posloužit k rychlému tranzitu.

Nyní víme, že tito spolupracovníci jsou přidruženi k az-Zarkáwímu, protože i dnes setrvávají v pravidelném kontaktu s jeho přímými podřízenými včetně konspirativních buněk pro výrobu jedů. Nezabývají se transportem pouze peněz a technického vybavení: minulý rok byli zadrženi dva muži podezřelí z příslušnosti k Al-Ká´idě, když přejížděli z Iráku do Saúdské Arábie. Byli blízcí členům bagdádské buňky a jeden z nich v Afghánistánu absolvoval školení, jak používat kyanid.

Ze své teroristické sítě v Iráku může az-Zarkáwí řídit akce na celém Blízkém východě i dále. My ve Spojených státech, všichni na Ministerstvu zahraničí a v Agentuře pro mezinárodní rozvoj jsme přišli o drahého přítele v osobě Lawrence Foleyho, chladnokrevně zavražděného v jordánském Ammánu v říjnu minulého roku.

Toho dne byl spáchán ohavný čin – vražda člověka, jehož jediným posláním bylo pomáhat lidem v Jordánsku. Zadržený atentátník řekl, že jeho buňka pro uskutečnění oné vraždy dostala peníze a zbraně od az-Zarkáwího. Po útoku jeden atentátníkův spolupracovník odjel z Jordánska do Iráku, aby tam získal zbraně a výbušniny k dalším akcím.

Iráčtí činitelé protestují, že jim není známo nic o tom, kde se az-Zarkáwí či kdokoli z jeho spolupracovníků nacházejí. A znovu tyto protesty nejsou důvěryhodné. Víme o az-Zarkáwího aktivitách v Bagdádu, které jsem již popsal. Nyní mi jen dovolte doplnit jednu skutečnost. Požádali jsme jistou spřátelenou zpravodajskou službu, aby se na Bagdád obrátila s žádostí o vydání az-Zarkáwího a aby zprostředkovala informace o něm a jeho nejbližších spolupracovnících. Tato služba se dvakrát spojila s iráckými činiteli a my jsme poskytli detaily, které by vypátrání az-Zarkáwího měly usnadnit. Síť však zůstává v Bagdádu a az-Zarkáwí nadále disponuje svobodou pohybu.

Jak vědí mí kolegové kolem tohoto stolu i jimi zastupovaní občané v Evropě, terorismus az-Zarkáwího se neomezuje na Blízký východ. Az-Zarkáwí a jeho síť plánovali teroristické akce proti různým zemím včetně Francie, Británie, Španělska, Itálie, Německa a Ruska.
……………

Nepřekvapuje nás, že Irák poskytuje útočiště az-Zarkáwímu a jeho podřízeným. Tato svolnost se zakládá na více desetiletí trvající zkušenosti styků mezi Irákem a Al-Ká´idou. Zdroj z Al-Ká´idy nás informoval, že počátkem a uprostřed 90.let., když Bin Ládin pobýval v Súdánu, Saddám s Bin Ládinem uzavřeli dohodu, že Al-Ká´ida nebude v budoucnu podporovat činnosti namířené proti Bagdádu.
……………

Saddám získal větší zájem poté, co viděl děsivé útoky spáchané Al-Ká´idou. Zadržený člen Al-Ká´idy vypověděl, že Saddám byl ochotnější podpořit Al-Ká´idu po bombardování našich velvyslanectví v Keni a Tanzanii roku 1998. Saddám také obdivoval útoky Al-Ká´idy na americkou loď Cole v říjnu 2000.
……………

Genocida Kurdů
Saddám Husajn v roce 1988 použil otravný a nervový plyn proti Kurdům. Rok 1988 tak zažil jednu z největších hrůz 20.století. Zemřelo 5000 mužů, žen a dětí. Jeho kampaň proti Kurdům v letech 1987 až 1989 zahrnovala masové popravy, zmizení, libovolné zatýkání, etnické čistky a zničení asi 2000 vesnic. Rovněž vedl etnické čistky proti šíitským Iráčanům a proti Arabům z mokřin, jejichž kultura vzkvétala přes tisíciletí.


Petr Kubálek


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku