Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 4. 1. 2006 Petr Kubálek
 Hlavní veřejné líčení v kauze Uzunoğlu: čtvrtek 5.1.
Jméno Yekta Uzunoğlu se na těchto stránkách objevilo v poslední době několikrát. Lékař a podnikatel z Turecka, který raději používá své původní kurdské jméno Yekta Geylanî, zítra znovu stane před soudem v Praze, aby se hájil v kauze 12 let starých obvinění, která mu nebyla nikdy prokázána. Veřejné hlavní líčení se bude konat před Obvodním soudem pro Prahu 4 ve čtvrtek 5.ledna od 9:30. Soud sídlí na adrese Spálená 2, Praha 4. Senát zasedne v místnosti číslo 47 v 1. patře.

Pozadí případu popsal před třemi lety reportér Jaroslav Spurný v týdeníku Respekt následovně: „Yekta Uzunoğlu byl vzat do vazby v září 1994 a obviněn, že spolu s dalšími třemi muži měl v Praze unést, vydírat a mučit své tři spoluobčany. Navíc prý své přítelkyni a jejímu otci vyhrožoval vraždou. Také měl podvodem získat na čtyřech tuzemských firmách skoro 30 milionů korun. ‚Jde o organizovaný zločin, jsou v tom drogy,’ tvrdil tehdy kriminalista Jiří Gregor a noviny případ popisovaly pod podobnými titulky. Během následujících let se obvinění začalo drolit jako zvětralá fasáda. S firmami, které měl Yekta Uzunoğlu okrást, vedl obchodní spor a obchodní soudy mu daly v roce 1997 za pravdu – ve všech sporech konstatovaly, že v právu je kurdský lékař. Policie proto stíhání za podvod o rok později zrušila. Stejně tak se ukázalo jako falešné obvinění z pokusu vraždy, přítelkyně obvinění odvolala. Nakonec svědčili v Uzunoğlův prospěch i tři spoluobvinění. Po odjezdu do Turecka v roce 1996 změnili výpověď – Yekta Uzunoğlu s nimi prý při akci nebyl. Svědčili proti němu údajně ze strachu z české policie. Z vazby byl Uzunoğlu propuštěn na jaře 1997.“

Soud již v minulých letech rozhodl, že proces musí být kvůli neúměrné délce svého trvání zastaven – byl to však sám Uzunoğlu, kdo požádal o jeho obnovení, aby očistil své jméno. Ve hře je také náhrada škody, kterou utrpěl zatčením a pobytem ve vazbě. Jak napsal týdeník Respekt, „Uzunoğlu tvrdí, že přišel o 30 milionů dolarů“, a „je přesvědčen, že právě kvůli hrozící náhradě dělá zdejší justice vše pro to, aby případ pokud možno nikdy neskončil.”

Případ Uzunoğlu patří k nejviditelnějším kostlivcům ve skříni české justice, jejíž pochybený postup v této kauze kritizovali bývalí ministři spravedlnosti Jan Kalvoda a Pavel Rychetský. A možná to nebudou poslední politici, kteří se kdy ke kauze vyjádřili: podle včerejší zprávy ČTK totiž Uzunoğlu žádá, aby v procesu byli jako svědkové vyslechnuti mimo jiné i bývalý český ministr vnitra Jan Ruml a jeho někdejší turecký protějšek İsmet Sezgin.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku