Poslední týden zahrozil trhlinami v nesnadno se rodícím etnickém smíru pro oblast Iráku, kde před vládní arabizační kampaní v 70.-90.letech tvořili většinu obyvatel Kurdové a Turkmeni.
V pátek 22.7. při srážkách ve městě Túz Churmátú, 60 km jižně od podobně smíšeného Karkúku, zahynulo 5 Turkmenů a 3 Kurdové. Stalo se tak během demonstrace Turkmenů ve městě. Jak agentuře AFP sdělil Káhija Gálib z Fronty iráckých Turkmenů, demonstrace vypukla poté, co neznámý pachatel z raketometu ostřeloval šíitské poutní místo, které se těší úctě místních Turkmenů. Nepokoje dokázali uklidnit místní političtí předáci. Přesto byli další 2 Turkmeni zastřeleni, když zahájili palbu na přivolané vojáky ze 4.pěchotní divize americké armády.
Americká armáda v sobotu uzavřela Túz Churmátú, aby mohlo být zahájeno vyšetřování. Nepokoje se však přenesly do ropného střediska Karkúku, kde mezi turkmenskými demonstranty v centru města údajně byli i příchozí z Túz Churmátú. Policie usmrtila 3 z demonstrantů, když podle vysvětlení kurdského správce města Abdurrahmána Mustafy sami začali střílet na budovu policejní stanice. Mustafá pro agenturu AFP prohlásil: „Síly snažící se destabilizovat Karkúk … zneužily nenásilné demonstrace a bez jakéhokoli důvodu zahájily palbu na policejní budovu. Policie byla nucena opětovat palbu. Důsledkem byla smrt tří demonstrantů.“ Při demonstraci byli zraněni 3 policisté. Rovněž 3 turkmenští účastníci demonstrace byli zatčeni a zdemolovány byly 3 automobily včetně policejního vozu.
Americký plukovník Bill Mayville se následně sešel se zástupci všech etnických skupin ve městě – Kurdů, Turkmenů, Arabů a křesťanských Asyřanů, aby zprostředkoval možnosti řešení.
V noci ze soboty na neděli byly vypáleny raketometné střely na dvojici turkmenských památníků v Karkúku, což jen dále vystupňovalo napětí. V neděli 24.7.se do ulic města přesunuly posílené policejní hlídky společně s americkými vojsky, ačkoli běžný občasný provoz zdánlivě nerušeně pokračoval.
Turkmeni v Iráku jsou středem zájmu Turecka. V jeho metropoli Ankaře se v pondělí 25.8. konala bouřlivá demonstrace solidarity, při níž bylo zraněno 23 policistů a blíže neurčený počet demonstrantů. Došlo k poškození ankarské kanceláře Vlasteneckého svazu Kurdistánu, před níž se demonstrace odehrála. Mnozí Turkmeni totiž obvinili právě tuto politickou stranu a její milice (péšmarga) z rozpoutání násilností.
Zástupci všech klíčových politických sil iráckých Kurdů i Turkmenů však násilnosti v oblasti Karkúku odsoudili. Jejich postoj byl formálně stvrzen protokolem, který v úterý 26.8. podepsali Ahmad Rizgár Alí za Vlastenecký svaz Kurdistánu a Chawál Ramadán za Frontu iráckých Turkmenů. Dokument deklaruje přání, aby „všechny etnické skupiny v Iráku žily v míru“. Odsuzuje proběhlé incidenty a zavazuje se k ustavení vyšetřovací komise, jež by identifikovala skutečné viníky provokací a dosáhla jejich potrestání. Rovněž má být vyplaceno odškodné rodinám těch, kdo při nepokojích zahynuli. Na politické rovině protokol vyzval k pravidelným setkáním na úrovni politických stran reprezentujících etnické skupiny v oblasti.
V ulicích města Slémání, které je centrem regionu pod správou Vlasteneckého svazu Kurdistánu, došlo ve středu 27.8. večer k intenzivní přestřelce mezi ozbrojenci a místní policií. Zahynuli 3 ozbrojenci, 1 policejní důstojník a 1 žena – zřejmě náhodná kolemjdoucí.
Má se za to, že militanti patřili radikálním islamistům. Vrchní velitel bezpečnostních sil ve městě Dáná Ahmad Madžíd pro list Los Angeles Times uvedl, že radikálové připravovali teroristický útok proti americké armádě.
Region v letech 2001 a 2002 zažíval střety mezi místní mocí a radikální organizací Ansár al-islám (Stoupenci islámu), zřejmě napojenou na Bin Ládinovu síť Al-Káida. V poslední době přibývá zpráv o opětovné konsolidaci Ansár al-islám.
Použité zdroje: AFP,
KurdishMedia, Los Angeles Times, Turkish Daily News |