Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 13. 1. 2004 Petr Kubálek
 Amnesty International žádá propuštění kurdských vězňů v Sýrii
Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International vydala 9.ledna tiskové prohlášení, jímž upozorňuje na chystaný soudní proces s 8 kurdskými aktivisty v Sýrii. Ti měli v neděli 11.ledna stanout před soudem za to, že v červnu 2003 demonstrovali před kanceláří Dětského fondu OSN v Damašku za větší práva Kurdů v Sýrii. „Sýrie je povinna uznat legitimní práva Kurdů a dalších menšin,“ říká Amnesty International a zmiňuje se také o velmi špatných podmínkách, v nichž byli muži zadržováni: sedm z nich se nacházelo v celách o velikosti 1 x 1,5 m a poslední, právník Muhammad Mustafá, byl „ubytován“ na toaletě s výměrou 80 x 80 cm.

Výsledek soudního procesu, který proběhl v neděli, zatím není znám.

Prohlášení se dotýká situace dalších dvou kurdských vězňů v Syrské arabské republice, kteří byli zadrženi při jiné kurdské manifestaci v Damašku. Od jejich zadržení v prosinci 2002 je nesměli navštívit příbuzní, lékaři ani advokáti. V podobném stavu se nachází i jiný syrský Kurd, zadržovaný na neznámém místě od prosince 2003 kvůli účasti na demonstraci v Halabu. Jak Amnesty International podotýká, v srpnu 2003 zemřel v syrské policejní vazbě Chalíl Mustafá, národností opět Kurd. Jeho tělo, které bylo 8 dní po Mustafově zadržení vráceno rodině, neslo známky mučení – Mustafá měl mj. frakturu lebky a vyražené oko.

Amnesty International uvádí k životu Kurdů v Sýrii: „Syrské úřady silně omezují produkci a šíření kurdské literatury, včetně knih a hudby. V minulosti syrské úřady bez obvinění zatýkaly syrské Kurdy, kteří organizovali kulturní aktivity včetně oslav kurdského Nového roku (Nauróz).“ Jak informovaly kurdské zdroje, bylo v obci Kóbání (arabsky Ajn al-Arab) 31.prosince 2003 zastaveno předem povolené vystoupení kurdského zpěváka Rašída Sófího. Přestože koncert měl požadovanou úřední registraci, místní velitel „politické bezpečnosti“ ho prohlásil za zakázaný, jestliže se bude zpívat v kurdštině.

V říjnu 2003 se jedno z nových uskupení Kurdů v Sýrii obrátilo na prezidenta Baššára al-Asada s žádostí o obnovení syrského občanství těm Kurdům, jimž v roce 1962 nebylo uznáno. Nejméně 100 000, ale možná až 200 000 Kurdů v Sýrii nemá nárok na oficiální dokumenty, a tak jsou zbaveni základních práv – nemohou legálně nic vlastnit, uzavírat sňatky, navštěvovat školy a státní nemocnice a do značné míry ani pracovat.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku