Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 10. 3. 2004 Petr Kubálek
 Oslavy prozatímní ústavy v Karkúku stály 3 lidské životy
Tisíce Kurdů vyšly v pondělí 8.března do ulic iráckého města Karkúku, aby oslavily přijetí irácké prozatímní ústavy. Manifestanti nesli vlajky Kurdistánu a provolávali: „Ať žije Kurdistán.“ Při střelbě, která doprovázela demonstraci, však zemřely 3 osoby a dalších 21 bylo zraněno. Včera o tom informovala BBC s odvoláním na agenturu AFP. Není jasné, zda za mrtvé a raněné mohou zbloudilé kulky ze střelby do vzduchu, která bývá na celém Blízkém východě tradičním projevem radosti, nebo zda se střílelo při násilných potyčkách, ve které demonstrace přerostla.

Jak řekl náčelník policie v Karkúku Turhán Júsif, po demonstraci byl ve městě vyhlášen noční zákaz vycházení.

V etnicky smíšeném Karkúku žijí kromě Kurdů ještě Turkmeni, Arabové a Chaldo-Asyřané. Zejména zástupci Turkmenů mají obavy z případného začlenění Karkúku pod kurdská autonomní území. Předseda Fronty iráckých Turkmenů Fárúk Abdulláh Abdurrahmán byl v pondělí 8.března přijat v Ankaře, kde s ním turecký ministr zahraničí Abdullah Gül jednal o irácké prozatímní ústavě. Podle deníku Turkish Daily News popsal Gül jednání jako „velmi podrobný rozhovor o prozatímní ústavě, která byla vyhlášena v atmosféře mnoha reakcí a kritik“.

Turecko se – jako jediný soused Iráku – vyjádřilo k iráckému ústavnímu dokumentu s otevřenou nelibostí. Ministerstvo zahraničí Turecké republiky vydalo prohlášení, kde kromě prozatímní ústavy Iráku kritizuje i „nevyrovnané složení Vládní rady Iráku“, mezi jejímiž 25 členy je jedna zástupkyně Turkmenů. Formulace naznačuje, že Turecko požaduje větší reprezentaci této etnické menšiny. Odhad skutečného podílu Turkmenů na irácké populaci kolísá mezi 400 000 a 3 milióny.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku