Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 19. 3. 2004 Petr Kubálek
 Do syrského Kurdistánu se vrací klid; Amnesty International žádá prošetření
Včera v Sýrii utichly týden trvající násilnosti, které vypukly po fotbalovém zápase v pátek 12.března. Syrská oficiální verze hovoří o 25 mrtvých, z toho 19 v provincii Al-Hasaka (na severovýchodě Sýrie) a 6 v provincii Halab (na severu Sýrie). Tento počet, do něhož jsou zahrnuti civilisté i příslušníci policie, udal syrský ministr vnitra Alí Hádž Hammúd. Generální tajemník jedné ze zakázaných kurdských stran v Sýrii, Abdalhamíd Darwíš, jehož citovala agentura AFP, uvádí bilanci 40 mrtvých.

Jak ministr Hammúd řekl na tiskové konferenci, jejíž část odvysílaly satelitní stanice Al-Arabíja a Al-Džazíra, nepokoje začaly „sabotážními akcemi“, které se policie snažila zastavit. Současně hovořil o „buřičích“, kteří měli střílet na policisty. Ale „až poté, co selhaly všechny pacifikační prostředky, bylo nutno použít síly a razance“, řekl Hammúd.

Kurdové obviňují syrské orgány, že násilí daly volný průchod a že arabští útočníci proti Kurdům byli koordinováni s vládnoucí stranou Baas. Mluví o tom například Ibrahim Alcholbec z londýnské iniciativy Kurdský projekt pro lidská práva v britském deníku Guardian.

Reportáž televize Al-Arabíja přinesla záběry zničených a vyrabovaných obchodů v kurdském městečku Kóbání (Ajn al-Arab). Vedle těchto majetkových incidentů hovoří kurdské zdroje také o sexuálně motivovaných útocích na kurdské ženy. Podle serveru KurdishMedia kurdské studentky ze severosyrského Halabu pro jistotu opustily vysokoškolské koleje a odjely domů.

Proti násilí protestovaly demonstrace v Evropě, USA, Kanadě i Austrálii. 16.března se uskutečnila demonstrace v Praze.

Rovněž 16.března byli na shromážděních, která měla připomenout chemický masakr kurdských civilistů v irácké Halabdže, zastřeleni 3 Kurdové v syrském Halabu a 2 další v nedalekém Afrínu. V obou případech se policie snažila rozpustit manifestace ihned po 5 minutách za oběti z Halabdže. Když se tomu účastníci shromáždění bránili, začala syrská policie střílet do davu. Informuje o tom zpráva agentury AP ze 17.března.

Organizace Amnesty International sdělila, že „stovky kurdských mužů i chlapců od 14 let věku byly údajně pozatýkány ve svých bytech a jejich rodiny o nich nemají informace“. Na základě zkušeností se syrskou realitou Amnesty International upozornila, že „zatčené osoby mohou být vystaveny mučení nebo jinému špatnému zacházení“. Kurdský činitel Abdalbákí Júsif, citovaný agenturou AFP, informuje o více než 1000 Kurdů zatčených za poslední týden.

Amnesty International vyslovila obavy, že důsledkem zabití Kurdů mohlo být „nahodilé nebo nadměrné použití síly“ ze strany syrských bezpečnostních sil a že „usmrcení i zatčení se možná stali terčem jen kvůli kurdskému původu“. Současně Amnesty International žádá „nezávislé a nestranné vyšetření případů násilné smrti“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku