Turecké politiky zaměstnává slovní přestřelka s Masúdem Bárzáním, prezidentem iráckého autonomního Kurdistánu. Podnítil ji rozhovor s Bárzáním, který v pátek 6.dubna a v sobotu 7.dubna odvysílala arabská satelitní televize al-Arabíja.
Bárzání v interview komentoval tureckou politiku ke statutu mnohonárodnostního iráckého města Karkúk (známého též jako Kirkúk) slovy: „Jestliže by si [Turecko] dovolilo zasahovat do otázky Karkúku, pak my budeme zasahovat do otázky Diyarbakıru a ... dalších měst [v kurdských částech Turecka].“
Český překlad inkriminované části rozhovoru byl zveřejněn na stránkách Kurdové a Kurdistán v sekci Články.
Není to poprvé
Turecké politiky přitom nedávno nadzvedl ze židlí jiný rozhovor Masúda Bárzáního: 26.února v turecké televizi NTV prohlásil, že Turecko „by si mělo zvyknout“ na myšlenku nezávislého Kurdistánu. Zdá se však, že nyní je situace vážnější: turecký deník Turkish Daily News v pondělí 9.dubna informoval, že turecký ministr zahraničí Abdullah Gül již v sobotu telefonoval šéfce americké diplomacie Condoleezze Riceové a údajně jí řekl: „Bárzání by měl být co nejdůrazněji požádán, aby své výhrůžky proti Turecku neopakoval.“ Včera se měla Bárzáního výroky zabývat turecká Rada národní bezpečnosti (MGK) – orgán, jehož prostřednictvím se v Turecku projevuje silný vliv armády na politiku.
Začarovaný kruh akce a reakce
Navíc v Turecku od konce února čelí trestnímu stíhání prokurdský politik Hilmi Aydoğdu za výrok paradoxně velmi podobný tomu, co pro arabskou televizi řekl Bárzání. (Aydoğdu měl prohlásit: „[Případný turecký] útok na Karkúk bychom vnímali stejně, jako by to byl útok na Diyarbakır. … V Turecku žije kolem 20 milionů Kurdů a těchto 20 milionů Kurdů by takovou válku považovalo za útok proti sobě.“) Tím podobnost nekončí: také Bárzání a jeho kancléř Fuád Hisén včera podle místních médií v iráckém Kurdistánu vysvětlili, že rozhovor pro televizní stanici al-Arabíja byl natočen už 26.února. Je zřejmé, že Aydoğdu i Bárzání svými výroky reagovali na eskalující napětí ohledně budoucího statutu iráckého města Karkúk, k němuž se letos má uskutečnit místní referendum. Na toto téma turecký premiér Recep Tayyıp Erdoğan 10.ledna prohlásil, že „Turecko nebude nečinně přihlížet snahám o změnu demografického složení Karkúku“, a jeho stranický kolega Turhan Çömez nevyloučil, že Turecko by mohlo podniknout vojenskou intervenci do Iráku.
|