Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International odsoudila násilnosti v severním Iráku, ve kterých sehráli aktivní i pasivní úlohu příslušníci náboženské menšiny jezídů. Odsouzení vydala také Nejvyšší jezídská duchovní rada. Obě prohlášení jsou z pátku 27.dubna.
K hlasům odsouzení se v iráckém Kurdistánu přidalo Jezídské občanské sdružení v obci Šárijá.
Krvavé události začaly v sobotu 7.dubna, kdy byla sedmnáctiletá jezídská dívka zlynčována davem svých souvěrců za údajný vztah s muslimským mužem. Násilí, jehož videozáznamy byly zveřejněny na internetu, se odehrálo ve spojených obcích Bášíka a Bahzáné východně od města Mosul (al-Músil) v severním Iráku. O dva týdny později – v neděli 22.dubna – ozbrojenci v Mosulu zastřelili 23 (dle některých zdrojů 24) jezídských mužů. Tiskové agentury AP a AFP uvedly, že podle očitého svědka a policie v Mosulu se jednalo o výslovnou odplatu za smrt jezídské dívky, která v souvislosti se svým vztahem údajně přestoupila k islámu.
Prohlášení Nejvyšší jezídské duchovní rady, která sdružuje hlavní duchovní a organizační činitele jezídské náboženské obce, však informace o dívčině konverzi k islámu popírá. Také Amnesty International tyto zprávy považuje za nejisté. Jak upozornila Amnesty International, její vraždě zřejmě nechali volný průběh místní členové iráckých bezpečnostních složek. Organizace ochránců lidských práv proto vyzvala k důkladnému vyšetření incidentů.
Ve stejné souvislosti včera kurdská tisková agentura Pajámnér sdělila, že policie v obci Bášíka zatkla dva muže podezřelé z podílu na vraždě dívky. Další čtyři podezřelí, mezi nimi i dva strýcové oběti, jsou prý na útěku.
Mezinárodně aktivní Společnost pro ohrožené národy, která sídlí v Německu, k násilnostem vydala prohlášení, v němž sice odsuzuje zastřelení jezídských mužů v Mosulu, ale k předchozímu ukamenování mladé jezídky – které provedli její souvěrci – se vůbec nevyjadřuje.
|