Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 11. 5. 2007 Petr Kubálek
 Soudy, které zajímají Kurdy: odškodné od Turecka, vězení za chemické zbraně
Irácký nejvyšší trestní soud dnes oznámil, že vynesení rozsudků v kauze al-Anfál se očekává 10.června. Včera o tom informovala irácká média. Zároveň zmínila, že hlavní podezřelý Alí Hasan al-Madžíd, který je bratrancem svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna, dnes popřel, že by byl zapojen do skutků, které se před soudem projednávaly. Kampaň, kterou bývalý irácký režim nazval al-Anfál (arabsky Válečná kořist) podle osmé súry Koránu, proběhla v letech 1987 a 1988 a byla zaměřena proti kurdským civilistům, kterých tehdy zahynulo možná i přes 180 000.

Při operacích al-Anfál byly nasazeny i chemické zbraně – a právě za jejich prodej do Iráku byl ve středu 9.května v Nizozemí odsouzen místní obchodník Frans van Anraat k 17 letům vězení. Týž den o tom informovala agentura Reuters. Van Anraat dostal již před před dvěma lety rozsudek patnáctiletého odnětí svobody. Ortel se snažil napadnout, avšak odvolací soud v Haagu mu nyní ještě zvýšil původní trest o dva roky. Van Anraat byl odsouzen za podíl na válečných zločinech. Státním zástupcům se nepodařilo usvědčit obchodníka z účasti na genocidě.

Další zajímavý proces se odehrál před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, který včera uložil Turecku, že musí vyplatit 2000 euro jako odškodné istanbulskému vydavateli Saimu Üstünovi. Sdělila to včera agentura AFP. Üstün sám musel v roce 2003 zaplatit pokutu ve výši 1700 euro, když byl v Turecku obviněn z „šíření separatistické propagandy“. Provinění spočívalo v tom, že Üstün vydal životopisnou knihu o kurdském režisérovi Yılmazi Güneyovi, jehož film Cesta vyhrál v roce 1982 Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Güney však byl v Turecku zakázán a rok po svém úspěchu i zbaven tureckého občanství.

Agentura AFP upřesnila, že rozsudek nad Üstünem už byl v Turecku zrušen a peníze, které zaplatil jako pokutu, mu byly vráceny. Štrasburský soud přesto rozhodl, že Turecko musí Üstüna odškodnit za porušení práva na svobodu projevu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku