Prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání zrušil cestu do Bagdádu, kde se měl setkat s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Podle včerejší zprávy britské stanice BBC tak chce Bárzání vyjádřit nevoli nad tím, že USA poskytly zpravodajské informace pro nedávné nálety na irácké území.
Bárzáního rozhodnutí oznámil jeho synovec Néčírván Bárzání, který je premiérem autonomní vlády iráckého Regionu Kurdistán. Sám rovněž kritizoval postoj USA k tureckým vojenským operacím na iráckém území.
Turecké stíhačky v neděli 16.prosince bombardovaly území iráckého Regionu Kurdistán asi 60 kilometrů za hranicí s Tureckem. Údery měly být zaměřeny proti ozbrojencům ze Strany pracujících Kurdistánu (PKK). Podle agenturních zpráv Irák uvedl, že při náletech zahynul irácký civilista a další tři byli zraněni. Turecká armáda a ministerstvo zahraničí to popírají. V noci na úterý 18.prosince následovala pozemní operace, kdy asi 300 tureckých vojáků vstoupilo na území iráckého Kurdistánu.
Podle zprávy BBC Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že kvůli operacím turecké armády v posledních dnech opustily své domovy téměř 2000 lidí v severním Iráku.
Agentura Reuters uvádí, že mluvčí amerického ministerstva zahraničí Bryan Whitman v pondělí 17.prosince přiznal zpravodajskou podporu tureckým útokům. „Spojené státy nadále pomáhají turecké vládě s informacemi, které jí pomohou řešit situaci s povstalci,“ řekl Whitman. Odmítl ale zodpovědět otázku, zda USA daly Turecku přímý souhlas s posledními nálety. Kurdská agentura Pajámnér však tvrdí, že americký souhlas s akcí oznámil turecký náčelník generálního štábu Yaşar Büyükanıt.
Kurdští politici v Iráku zatím patřili mezi pevné spojence USA. Někteří, mezi nimi současný irácký prezident Džalál Tálabání, vyslovili přání, aby i po stažení americké armády z Iráku zůstaly základny USA v autonomním Regionu Kurdistán.
|