Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 7. 2. 2005 Petr Kubálek
 Mnoho jezídů v Iráku nemohlo volit
Těsně po iráckých volbách došlo k demonstracím v oblastech, kde žijí Kurdové jezídského vyznání. Jak nezávisle na sobě zjistili dopisovatelé arabského Rádia Svobodný Irák, nejzávažnější problémy a největší demonstrace se objevily ve městě Šéchán (známém též jako Ajn Sifní), které je organizačním centrem jezídů. Masové demonstrace tam v pondělí 31.ledna protestovaly proti tomu, že do Šéchánu vůbec nedorazily volební urny. Problémy s volebními urnami a lístky byly hlášeny také z obce Bášíka (asi 30 km jižně od Šéchánu) a z celé oblasti Šingál (známé též jako pohoří Sindžár, asi 200 km západně od Šéchánu).

Všechny zmíněné regiony spadají pod provincii, jejímž centrem je převážně arabské město al-Músil (Mosul). Jejich obyvateli ale jsou převážně Kurdové a z nich pak nejvíce vyznavači jezídismu. Údajné volební průtahy v těchto oblastech jsou o to podivnější, že se jedná o bezpečnostně velmi stabilní části Iráku.

V Šéchánu sídlí nejvyšší představitel jezídské obce, kníže Tahsín-beg. Prostřednictvím Rádia Svobodný Irák učinil následující prohlášení:

„K irácké vládě v Iráku. K americkému velvyslanectví. K velvyslanectví všech států.
My, lidé z Šéchánu – jezídi, muslimové a křesťané – jsme vesměs očekávali, že si zvolíme [zástupce] podle svých představ. Až dosud však ke shromážděným lidem nedorazila žádná volební urna, a oni tak nemohli volit. Všichni jsou znepokojení, protože se nemohli zúčastnit voleb. Vyzývám činitele z [Irácké] nejvyšší [nezávislé volební] komise, aby záležitost prošetřili.“

Slova jezídského knížete potvrdil i oblastní policejní velitel plukovník Salím Sálih Salím, podle něhož byla cesta pro dopravení volebních uren do Šéchánu dobře zajištěná. Sdělil, že úsek silnice z al-Músilu do Šéchánu, který měří asi 45 km, jistila irácká armáda, policie i kurdští ozbrojenci péšmarga. Urny však z neznámého důvodu nedorazily.

Předseda Irácké nejvyšší nezávislé volební komise Ádil al-Lámí však na tiskové konferenci, kterou z Bagdádu přenášela televizní stanice aš-Šarkíja, ve středu 2.února prohlásil, že ve všech zmíněných oblastech byly volební místnosti otevřené a kompletně vybavené pro volby, ale „nikdo se nenamáhal jet pár kilometrů, aby mohl hlasovat.“ Al-Lámí dodal: „Lidé mohli ve spolupráci s policií využít zvláštních autobusů, které jezdily v policejním doprovodu [k volebním místnostem], a tak mohli odvolit.“

Ať tomu bylo jakkoli, nespokojenost lidí s průběhem voleb v této oblasti může mít pro budoucnost Iráku vážné důsledky. Jak informovalo Rádio Svobodný Irák, demonstranti v Bášíce v neděli 30.ledna večer strhávali irácké vlajky ze státních budov. Vedení administrativního kraje (kadá) Šéchán do svého dopisu, kterým státní orgány žádá o prošetření zmařených voleb, vtělilo i požadavek na připojení své oblasti k autonomnímu Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku