Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 14. 2. 2005 Petr Kubálek
 Kurdská koalice hledá arabské spojence
Z iráckých parlamentních voleb na konci ledna vyšla Sjednocená kandidátka Kurdistánu jako druhá nejsilnější. Podle včera oznámených volebních výsledků získala 26% hlasů. Sjednocená irácká koalice, kterou podporuje nejvyšší šíitský duchovní v zemi Alí as-Sístání, zvítězila se 48% hlasů. Do jisté míry překvapením je třetí místo Irácké kandidátky, kterou vede prozatímní premiér Ajád Alláví. Tato sekulární koalice obdržela 13,8% hlasů.

Sjednocená kandidátka Kurdistánu, která je spojenectvím dvou dominantních kurdských politických stran s 15 menšími uskupeními, zvítězila celkem samozřejmě i ve volbách do kurdského parlamentu. Zvláštní význam má však její vítězství ve volbách do oblastní rady v Karkúku – národnostně smíšené provincie mimo autonomní Kurdistán, jejíž budoucí status vyvolává nejvíce rozporů. Sjednocená kandidátka Kurdistánu získala v Karkúku, podle zprávy agentury AFP, celkem 58,4% hlasů. V lednových volbách v této provincii totiž nakonec mohli hlasovat i ti Kurdové, kteří byli z Karkúku násilně vystěhováni v 70. a 80.letech. Někteří Turkmeni však proti výsledku demonstrovali a připisovali ho podvodům. Nad výsledky voleb v Karkúku vyslovilo pochybnosti také Turecko, které turkmenskou menšinu v Iráku dlouhodobě podporuje.

V očekávání výsledků parlamentních voleb, které určí také budoucí vládu Iráku, byl irácký premiér Ajád Alláví ve čtvrtek 10.ledna na oficiální návštěvě Hauléru, metropole autonomního iráckého Kurdistánu. Pražský rodák Ahmad ar-Rikábí, který je ředitelem iráckého Rádia Tigris (Izáat ad-Didžla), upozorňuje, že okázalost uvítacích obřadů v Hauléru naznačuje vážný zájem kurdských špiček o budoucí těsnou spolupráci s Allávím. Předseda současné irácké vlády na tiskové konferenci téhož dne podpořil myšlenku, aby některý z kurdských představitelů v budoucnu obsadil post iráckého prezidenta nebo premiéra.

Obecně se spolupráce Kurdů se sekulárním Allávím chápe jako snaha zabránit přílišné islamizaci státu, k jaké by v Iráku mohlo dojít pod vládou Sjednocené irácké kandidátky.

Na druhou stranu se v Iráku objevily spekulace, že Sjednocená kandidátka Kurdistánu již vítězné šíitské koalici slíbila podporu ve vládě s podmínkou, aby kurdský politik Džalál Tálabání byl nominován na prezidenta Iráku. Tuto domněnku však v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák důrazně popřel nynější irácký vicepremiér Barham Sálih, který je členem Tálabáního Vlasteneckého svazu Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku