Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 21. 5. 2005 Petr Kubálek
 Arabští sunnité v Iráku založili společnou platformu
Tři irácké nábožensko-politické skupiny, které včera vyhlásily protestní uzavření sunnitských mešit v Iráku, se dnes v Bagdádu sešly na konferenci, kde založily společnou politickou platformu s pracovním názvem Blok iráckých sunnitů (Takattul ahl as-sunna fi-l-Irák). Jak na konferenci prohlásil jeden z iniciátorů spojenectví, předseda Sunnitské nadační rady Adnán Muhammad Salmán ad-Dulajmí, platforma byla založena po „několikaměsíční … sérii jednání … za zavřenými dveřmi“. Zástupci uskupení na konferenci zdůraznili, že se jedná o „čistě irácký projekt“ financovaný z iráckých zdrojů. Zároveň vyzvali k demisi a právnímu postihu ministra vnitra Bákira Sólága Džabra, který podle nich nese odpovědnost za údajné zabíjení sunnitských duchovních. To se stalo důvodem k třídennímu protestnímu uzavření mešit, které vstoupilo v platnost včera odpoledne.

V Iráku byly skutečně uzavřeny jen ty sunnitské mešity, jejichž duchovní správci se hlásí k Organizaci muslimských duchovních nebo Sunnitské nadační radě. Akce tak měla mulovou odezvu v iráckém Kurdistánu, kde tyto radikální arabské organizace nemají žádnou podporu. Sunnitský imám Mihammad Alí Čamčamálí, předseda Federace islámských duchovních Kurdistánu, se dnes otevřeně distancoval od protestní akce obou sdružení.

Poslanec iráckého parlamentu za šíitskou Nejvyšší radu pro islámskou revoluci v Iráku Ridá Džavád Takí přivítal založení sunnitské platformy, která podle něj „zastupuje velkou většinu [arabských] sunnitů, což usnadní vyjednávání s nimi … a jejich aktivní zapojení do politického procesu“.

Jedinou čistě politickou složkou v nové platformě je Irácká islámská strana (Al-hizb al-islámí al-irákí), která vyzvala k bojkotu lednových voleb. Postavila však kandidáty k volbám do krajských rad v některých provinciích Iráku. Objevily se zprávy o lokálních vazbách strany na islamistický teror v Iráku, ale zatím nejsou dostatečně potvrzené. Generálním tajemníkem strany je Muhsin Abdalhamíd, bývalý člen Vládní rady Iráku. Funkci náměstka generálního tajemníka zastává Ajád as-Sámarráí.

Organizace muslimských duchovních (Hajat ulamá al-muslimín) je formálně náboženským sdružením. Mezi její centra patří Mekská mešita (původně Mešita bitvy všech bitev) – známá moderní stavba s minarety ve tvaru raket Scud, kterou v roce 1992 nechal v Bagdádu zbudovat Saddám Husajn. Organizace se v minulost vyjádřila na obranu svrženého iráckého diktátora. I když oficiálně odmítá např. vraždy rukojmí v Iráku, někteří její členové je fakticky schvalovali. Významným mezníkem v profilu Organizace muslimských duchovních byl letošní 1.duben, kdy výslovně vyjádřila souhlas s tím, aby sunnité sloužili v nové irácké policii a armádě. Ve stejnou dobu se projevil rozkol ve vedení Organizace: znelíbilo se jí příliš samostatné vystupování, jaké projevoval její oficiální předseda Ahmad Abdalgafúr as-Sámarráí (není příbuzným Ajáda as-Sámarráího z Irácké islámské strany), a do jejího čela se dostal Ahmad Radžab al-Kubajsí.

O něco menší, ale profilovaná podobně jako Organizace muslimských duchovních, je Sunnitská nadační rada (Díván al-vakf as-sunní). V jejím čele stojí Adnán Muhammad Salmán ad-Dulajmí.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku