Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 11. 8. 2005 Petr Kubálek
 Tálabání a Bárzání jednali o ústavě
V rámci pokračujících jednání o textu nové irácké ústavy se včera v Bagdádu sešli dva hlavní kurdští politici této země – prezident Iráku Džalál Tálabání a prezident autonomního Regionu Kurdistán Masúd Bárzání. Tiskové agentuře AFP to sdělil jeden z kurdských členů irácké Komise pro přípravu ústavy Mahmúd Osmán. Zároveň upřesnil, že další kolo rozhovorů mezi vůdci hlavních iráckých politických stran, kteří měli jednat o sporných bodech irácké ústavy, se uskuteční dnes. Tyto rozhovory měly být vedeny již včera, ale neuskutečnily se. Série jednání mezi hlavními stranami iráckého parlamentu probíhá s přestávkami a bez větších výsledků od neděle 7.srpna.

Při včerejší tiskové konferenci v Bagdádu předseda irácké vlády Ibráhím al-Džáfarí vyjádřil přesvědčení, že návrh ústavy bude předložena v pondělí 15.srpna, jak ukládá nyní platná dočasná ústava. Al-Džáfaríprohlásil: „Ústava musí být dokončena v termínu. Je to v zájmu nás všech, aby byla dokončena v termínu. Je rovněž nutné, abychom hovořili jednotným způsobem v jednací místnosti i v médiích.“ Premiér Iráku dodal: „Je pravda, že zbývá pouze čtyři až pět dní. Já jsem však přesvědčen, že díky čistým úmyslům a vysoké odpovědnosti (členů Komise pro přípravu ústavy) to už není ani otázka času, jako spíše otázka odhodlání a vůle.“

V úterý 9.srpna al-Džáfarí řekl tiskové agentuře AP, že řešení některých sporných bodů by nemuselo být v návrhu ústavy výslovně uvedeno, ale že by bylo odloženo až na období po nových parlamentních volbách, jež se v Iráku mají konat letos v prosinci. Al-Džáfarí však odmítl upřesnit, zda mezi tato odložená témata patří také federativní uspořádání Iráku, jehož definici v ústavě Kurdové požadují. O odklad v rozhodnutí této kapitoly nedávno oficiálně požádal delegát sunnitských Arabů v ústavní komisi Sálih al-Mutlag. Sunnitský blok v Komisi pro přípravu ústavy zároveň navrhoval, aby místo federativního uspořádání byla zvýšena samospráva každé ze současných 18 provincií Iráku. Tato varianta by nicméně zablokovala kurdský požadavek na změnu hranic některých provincií (Nínavá, Dijálá a Vásit) tak, aby odpovídaly skutečnému etnickému rozmístění Kurdů.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku