Irácká nejvyšší nezávislá volební komise včera oznámila předběžné výsledky prezidentských a parlamentních voleb, které v sobotu 25.července proběhly v autonomním Kurdistánu. Představitelé volební komise představili výsledky na tiskové konferenci v Hauléru (Arbíl), o níž informovala místní média (v kurdštině a arabštině).
Velká koalice dvou největších stran (Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu), které společně ovládají orgány samosprávy, sice potvrdila své dominantní postavení, ale zároveň se setkala se silnou opozicí.
Funkci prezidenta tak obhájil Masúd Bárzání, avšak druhý nejúspěšnější kandidát Kamál Míráudalí – který kritizuje Bárzáního a podporuje nezávislost Kurdistánu – získal výrazných 25% hlasů. Podle britského deníku Independent dokonce Míráudalí ve městě Slémání (as-Sulajmáníja) v počtu hlasů předstihl Bárzáního. (Původní rozhovor s aktivistou Kamálem Míráudalím jsme přinesli v srpnu 2004.)
Podobně na sebe v parlamentních volbách upozornilo hnutí Změna (Górán) s téměř 24% hlasů. Vedou ho politici, kteří odešli z vládního Vlasteneckého svazu Kurdistánu, jehož generálním tajemníkem je současný irácký prezident Džalál Tálabání. Zástupcem Tálabáního ve straně byl až do roku 2006 Naušírwán Mistafá, nyní vůdce hnutí Změna. Podle deníku Independent nová politická síla zastává smířlivější postoj k centrální irácké vládě, zejména v otázce sporných území, a kritizuje přebujelost a politizaci administrativy v Kurdistánu.
Další „odpadlík“ z Vlasteneckého svazu Kurdistánu – švagr iráckého prezidenta Haló Íbráhím Ahmad – kandidoval v prezidentských volbách, kde se umístil jako třetí s 3,5% hlasů.
Parlamentní volby vyhrála velká vládní koalice s 57% hlasů. V předchozích volbách v roce 2005 (kdy její součástí byly další, menší strany) zvítězila s bezmála 90% hlasů, což jí vyneslo 104 ze 111 poslaneckých křesel. Z toho největším dvěma stranám patřilo 78 křesel. (Demokratická strana Kurdistánu měla 40 mandátů, Vlastenecký svaz Kurdistánu 38, Islámský svaz Kurdistánu 9, Turkmenské demokratické hnutí v Kurdistánu 4, Komunistická strana Kurdistánu 3. Zbývající křesla velké koalice byla rozdělena mezi sedm dalších uskupení a jednoho nezávislého kandidáta.)
= = =
Volební Kurdistán v číslech (údaje jsou převzaty z iráckých médií):
Prezidentské volby:
5 kandidátů (zde profily v angličtině a arabštině).
Výsledky hlasování:
1. Masúd Bárzání – 69,57% hlasů.
2. Kamál Míráudalí – 25,32%.
3. Haló Íbráhím Ahmad – 3,49%.
4. Safín Šéch Mihamad – 1,4%.
5. Hisén Garmijání – 0,59%.
Parlamentní volby:
19 stran a 5 koalic; celkem 509 kandidátů.
Výsledky hlasování (první pětice):
1. Kurdistánská koalice (Lístí Kurdistání), tj. velká vládnoucí koalice dvou dominantních stran (Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu) – 57,34%.
2. Změna (Górán), označovaná střídavě jako koalice nebo hnutí – 23,75%.
3. Koalice Služby a reforma (Lístí Chizmatguzárí u čáksází), vedená Islámským svazem Kurdistánu (Jakgirtúj íslámíj Kurdistán) – 12,8%.
4. Islámské hnutí v Kurdistánu (Bizútnawaj íslámí la Kurdistán) – 1,45%.
5. Turkmenské demokratické hnutí v Kurdistánu (Bizútnawaj dímukrátíj turkmání la Kurdistán) – 0,99%.
Volební účast:
Na konci volebního dne byla oznámena účast 78,5% ze zhruba 2,5 milionu oprávněných voličů; nejvyšší byla v provincii Duhók (85%). Kvůli náporu voličů byla o hodinu prodloužena otevírací doba volebních místností. Volit mohli i Kurdové žijící přechodně v Bagdádu. Tam se také – v sídle centrálních iráckých institucí – sčítají hlasy.
Pozorovatelé:
Na volby dohlíželo zhruba 45 000 pozorovatelů, z toho 350 ze zahraničí (včetně 17 týmů z Evropské unie).
|