Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 23. 1. 2006 Jaroslav Spurný
Respekt: „Setkání ve sklepě“
Faktografické pozadí k článku „Tři vraždy stačí, Uzunoglu“

Respekt, číslo 2 z 9.ledna 2006

Yekta Uzunoğlu, o němž se v článku píše, sám raději používá své původní kurdské jméno Yekta Geylanî, které mu však v dokumentech vydaných Tureckou republikou nebylo oficiálně přiznáno. (Poznámka www.kurdove.ecn.cz.)

* * * *

Dvanáctého září 1994 dostala pražská kriminálka anonymní udání, že v jednom bytě v Praze 9 je svázaný muž. Detektiv Jan Horák tam pak nalezl právě Gürkana Gönena, svého letitého udavače z podsvětí. Gönen vypověděl, že jej svázali, mučili a vyhrožovali mu zabitím Uzunoglu a další tři lékařovi krajané. A nejen jeho, policie záhy získala výpovědi dalších dvou údajně mučených Kurdů.

Uzunoglu šel do vazby. Alibi na dobu, kdy měl lékař zmíněné tři oběti mučit, mu kromě jiných dosvědčovala jeho přítelkyně Dana Křišťanová.

Jenže pak tato žena oznámila policii, že ji prý jeden ze svědků případu (seznámil ji s ním další Gregorův podřízený) sdělil, že Uzunoglu chtěl zabít také ji a jejího otce - a lékař měl na krku další obvinění z přípravy vraždy. Pak se přidaly podvody. Policie zjistila, že se lékař soudí se čtyřmi tuzemskými firmami celkem o třicet milionů korun a vyložila si to jako tunelování. Tři roky trvalo, než se situace obrátila. Nejprve odvolaly výpověď dvě údajné oběti mučení (za svým si stál jen Gönen). Obvinění z pokusu o další dvě vraždy bylo tak absurdní, že je policie zrušila. A podvody se ukázaly být obyčejnými obchodními spory, ve kterých dal nakonec obchodní soud za pravdu Uzunogluovi. Spis „případu Uzunoglu“ má přes pět tisíc stránek.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku