Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 22. 2. 2015  Petr Kubálek
 Okrajová sdělení videí Islámského státu
Poselství posledního videa Islámského státu je stejné jako u většiny předchozích: zastrašit civilní obyvatelstvo a ukázat (reálným i potenciálním) odpůrcům, že organizace si je snadno najde. Tak i nahrávka s upálením šestadvacetiletého pilota Muáze al-Kasásby měla místo závěrečných titulků seznam 52 jeho kolegů z Jordánského královského letectva. Vedle očekávání, že Islámský stát tentokrát zašel za hranu a nesmělé muslimské hlasy proti němu výrazně zesílí, však video otevřelo mnohem více sdělení, v médiích dosud opomíjených.

 22. 6. 2012  Petr Kubálek
 Reportáže o Kurdistánu na webu českých televizí
Česká televize i televize Nova letos v březnu odvysílaly dvě rozsáhlejší reportáže z kurdského prostředí. Autorkami obou jsou české novinářky Lenka Klicperová, Olga Šilhová a Jarmila Štuková.

 23. 4. 2012  Petr Kubálek
 Časopis Čilichili z tureckého Kurdistánu: Tohle je puška, krásko
Reportáž z kurdských oblastí Turecka vyšla v dubnovém čísle měsíčníku Čilichili, který vydává telefonní operátor Vodafone. Text Stanislavy Peckové s fotografiemi Pavla Dobrovského je dostupný i v internetové verzi.

 4. 3. 2012  Jana Hozová
 Kurdská literatura
Kdo je vlastně Kurd? Jaká je jeho kultura, z čeho vyrůstá a čím je ovlivněna? Je jeho literatura něčím specifická?

(Napsáno pro literární revue LitENky. Kráceno a upraveno redakcí stránek Kurdové a Kurdistán.)

 17. 9. 2011  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Izrael si nemůže dovolit luxus vybírat si své přátele, říká důstojník Mosadu
Blízkovýchodní konflikty často vypadají jinak v projevech politiků, a úplně jiné podoby mohou mít v zákulisí. A tak měl třeba Izrael v 70. a 80. letech velmi blízké spojence v muslimských zemích. Může se tato éra po vlně arabských převratů vrátit? Zpravodaj Českého rozhlasu v regionu Břetislav Tureček pořídil rozhovor s penzionovaným důstojníkem izraelské tajné služby Mosad, který v této věci patří k nejpovolanějším.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 8. 2011  Jan Fingerland – Český rozhlas 6
 Turecko řeší svou kurdskou otázku
Turecký problém s tamními Kurdy vyžaduje politické řešení, tvrdí server World Politics Review. Jejich dosud nejvýraznějším představitelem v Turecku byla Kurdská strana pracujících PKK. Od 80. let byla PKK také hlavním bezpečnostním problémem Turecké republiky. Jako teroristickou organizaci ji označovalo nejen Turecko, ale i Evropská unie a Spojené státy. PKK ztratila velkou část svého vlivu, když v roce 1999 byl zajat její vůdce Abdullah Öcalan. Ale když v roce 2003 vypukla válka v Iráku a oblast iráckého Kurdistánu se dostala do chaosu, vznikl na severu Iráku poblíž tureckých hranic nový prostor, v němž PKK mohla operovat. V posledních letech byly střety mezi tureckými a kurdskými jednotkami jen dočasně přerušovány neúčinnými příměřími. Přitom nikdo nepřicházel s důvěryhodnými iniciativami, které by pro tento ožehavý problém našly politické řešení.

 19. 7. 2011  Tolerance a občanská společnost
 Prohlášení k potlačování lidských práv v Sýrii
Apelujeme na české politiky, aby se více zapojili do podpory lidských práv v Sýrii a odsoudili zvěrstva, která na svých občanech páchá vláda prezidenta Asada. Naši politici by měli stejně jako jejich evropští kolegové důsledně sledovat porušování lidských práv ve zmíněných oblastech a snažit se pomoci demokratickým iniciativám společnosti v jejich snaze vymanit se z područí autoritativních režimů. Zastávat se utlačovaných Syřanů a protestovat proti praktikám diktatur by dnes měly obzvláště postkomunistické země jako je Česká republika, které svou svobodu získaly relativně nedávno.

 4. 5. 2011  Petr Kubálek
 Čech v iráckém Kurdistánu popisuje místní poměry a protivládní demonstrace
Od února do dubna zažívalo kurdské město Slémání (arabsky as-Sulajmáníja) v severním Iráku sérii demonstrací a projevů občanské nespokojenosti. Ve světle toho, že samosprávný Kurdistán je znám jako nejstabilnější, nejvíce prosperující a také nejdemokratičtější část Iráku, může tento vývoj vypadat překvapivě.

Jeho příčiny vysvětluje v následujícím rozhovoru Lukasz Firla, rodák z Českého Těšína a zaměstnanec nevládní organizace Christian Peacemaker Teams (Křesťanské mírotvorné týmy), která monitoruje situaci ve Slémání.

 9. 12. 2010  petiční výbor
 Petice proti porušování lidských práv kurdských žadatelů o azyl
Vážený pane premiére,
vážený pane ministře,

obracíme se na Vás, abychom vyjádřili své znepokojení nad porušováním lidských práv, jemuž jsou vystaveni kurdští žadatelé o mezinárodní ochranu v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Zároveň Vás chceme upozornit na neadekvátní a zdlouhavé azylové řízení a na nevyhovující a nedůstojné životní podmínky pro dotyčné v tomto táboře.

Většina žadatelů již několikrát žádala o udělení mezinárodní ochrany v ČR. Jejich budoucnost však zůstává delší dobu nejistá, což je nejen velmi stresující, ale zároveň to ztěžuje proces integrace do české společnosti.

 11. 6. 2010  Petr Kubálek
 Zemřela zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku
30.května ve svých 80 letech zemřela na infarkt Vera Beaudin Saeedpourová, zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku. Osud jejích soukromě financovaných sbírek i dvou časopisů, které vydávala, je teď nejistý. Upozornil na to deník New York Times v jejím nekrologu.
 25. 4. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Kurdové milují své legendární boty
14.3.2010

Svět nezadržitelně zaplavují bezduché oděvy a boty, o jejichž místě výroby rozhodují už jen výrobní náklady. Jako z jiné planety proto zní názory Kurdů, kteří se honosí svými legendárními botami zvanými kláš. To co tak trochu připomíná naše bílé cvičky ze školních let, považují za národní kulturní dědictví, navíc vyrobené pouze z přírodních materiálů. Aby mě o kvalitách klášů přesvědčili, málem mě do nich v iráckém Kurdistánu obuli.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Přepis některých názvů upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 19. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Hrůzy baasistického režimu pro tisíce Iráčanů neskončily dodnes
Přesně před sedmi lety zahájily Spojené státy a jejich partneři válku v Iráku, které skončila svržením režimu Saddáma Husajna. V noci z 19. na 20. března se tak začala odvíjet jedna z nejspornějších kapitol novodobé historie. Zároveň ale také vysvitly naděje pro statisíce Iráčanů, kteří za Saddáma často krutě trpěli. Jak dokládá reportáž Břetislava Turečka, jedni čekali na spravedlnost, jiní alespoň na pravdu. To byl i případ paní Džejrán, která přežila genocidu namířenou proti iráckým Kurdům.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Křesťané prchají z jižního Iráku do Kurdistánu
Ještě před deseti lety žilo v Iráku asi tři čtvrtě miliónu křesťanů. Jedna z nejstarších komunit na Blízkém východě trpěla stejně jako ostatní obyvatelé pod režimem Saddáma Husajna. Na životech její příslušníky ovšem nikdo neohrožoval. Avšak po americké invazi se dostali ke slovu muslimští radikálové a jejich protikřesťanský teror. Nejnověji se mluví o vraždění křesťanů v okolí Mosulu. Křesťané z arabských částí Iráku po tisících prchají do zahraničí, ale také do kurdské autonomie na severu země.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Hlavní titulek upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 5. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Čeští pozorovatelé střeží irácké volby
Irák čekají už za dva dny velmi důležité volby. Mezi desítkami zahraničních pozorovatelů bude jejich průběh sledovat i jedenáct Čechů – tři diplomaté z ambasády v Bagdádu a osm lidí, kteří jen kvůli tomu přiletěli z České republiky. I když hlavním termínem voleb je 7.březen, stovky tisíc Iráčanů hlasovaly už včera. Šlo o policisty, pacienty v nemocnicích nebo třeba vězně. Čeští pozorovatelé si už proto mohli svou práci vyzkoušet v terénu.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 4. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Irácký Kirkúk připomíná tavicí kotel před výbuchem
Irák čekají v neděli volby, které možná hodně napoví o dalším směřování země. V sázce je rozdělování příjmů z ropy, řešení etnických a náboženských sporů i vztahy se Spojenými státy a dalšími zeměmi, které považují Irák za sféru svého vlivu.

Jedním z nejvýbušnějších míst je miliónové město Kirkúk na severu země. Má nejen ropu, ale také hned tři národnostní skupiny, které si na něj dělají nárok. Samotní obyvatelé proto nevzhlednému a zanedbanému Kirkúku říkají "Malý Irák".

 8. 12. 2009  Petr Kubálek
 V Praze se budou 15.12. promítat kurdské filmy
V literární kavárně Shakespeare a synové v Praze se uskuteční veřejná projekce dvou hraných filmů kurdského režiséra Hišáma Zamána. Promítat se bude v úterý 15.prosince od 20 hodin. Oba filmy jsou v kurdštině a norštině s anglickými titulky.

Kavárna a knihkupectví Shakespeare a synové se nachází na adrese Krymská 12, Praha 10 – Vršovice. Spojení je tramvají číslo 4 nebo 22 do zastávky Krymská.

Promítané snímky Bawkê (Tatínek) a Vinterland (Země zimy) vyprávějí o životě Kurdů v Norsku. Oba získaly mezinárodní ocenění.

 30. 7. 2009  Petr Kubálek
 Irák potřebuje 1,5 milionu nových bytů a 4000 škol
V Iráku chybí nejméně 1,5 milionu bytů a 4000 základních škol. V pondělí 27.července o tom informovala tisková agentura AP s odvoláním na agenturu Organizace spojených národů UN Habitat.

 19. 7. 2009  Petr Kubálek
 Filmy o Kurdech a jejich tvůrce na festivalu v Uherském Hradišti
Německý režisér Yüksel Yavuz, který je částečně kurdského původu, je pozván jako host na festival Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Jeho hrané i dokumentární filmy se věnují právě Kurdům a jejich životu v Německu i v Kurdistánu.

Na festivalu se promítají Yavuzovy filmy Dubnové děti (pátek 24.7. od 21:00), Můj otec gastarbajtr (sobota 25.7. od 21:30) a Zaostřeno na Kurdistán (neděle 26.7. od 9:00).

 17. 7. 2009  Petr Kubálek
 Český novinář vyhoštěný z Turecka: „Rozpovídal jsem se o tom, že mám rád Kurdy“
Novinář Tomáš Poláček včera nebyl vpuštěn do Turecka, neboť před třemi lety tam veřejně mluvil o Kurdech. Vyplývá to z článku, který dnes zveřejnil jeho mateřský deník Mladá fronta Dnes.

 3. 7. 2009  Petr Kubálek
 Kurdská hudba v České televizi
Česká televize v poslední době informovala o pražské hudební skupině All Star Refjúdží Band.

Kurdský člen skupiny Miran Kasem (Mírán Kásim) účinkoval v jednom z ranních vysílání České televize; vystoupení je k dispozici ve videoarchivu televize.

 7. 12. 2008  Aktuálně.cz
 Evropská unie dá azyl deseti tisícům Iráčanů
Evropská unie přijme deset tisíc iráckých uprchlíků žijících v syrských a jordánských uprchlických táborech, kteří nemají šanci na návrat do své rodné země.

(Celý článek z 28.listopadu na serveru Aktuálně.cz.)

 6. 12. 2008  Petr Kubálek
 Česko-kurdský obchod má posílit podnikatelská rada
Letos 17. října byla v iráckém Kurdistánu podepsána Dohoda o založení Česko-kurdské podnikatelské rady. Ve zprávě datované 30.říjnem o tom informují internetové stránky BusinessInfo.cz s odvoláním na české velvyslanectví v Bagdádu. K podpisu došlo v rámci návštěvy delegace Svazu průmyslu a dopravy ČR na mezinárodním veletrhu v Hauléru (Arbíl), hlavním městě samosprávného iráckého Kurdistánu.

 1. 3. 2008  Kurdské občanské sdružení v ČR
 Otevřený dopis velvyslanci Turecké republiky
Vážený pane velvyslanče, dobrý den.

jako organizace sdružující příslušníky kurdské národnosti v České republice se na vás obracíme jakožto na představitele Turecké republiky v České republice s urgentním apelem k ukončení vojenských operací jak na území tureckého Kurdistánu, tak na území iráckého Kurdistánu. Co přinesly naším národům války v předcházejícím století, kromě utrpení, bolesti a ztráty tisíců lidských životů na obou stranách? Bez ohledu na to, kdo byl nebo je viníkem toho krveprolití, je bezpochyby zcela jasné, že jsme si všichni zvolili nejhorší způsob mezilidské komunikace, kterým je válka.

 4. 2. 2008  Petr Kubálek
 Terorismus v Iráku: „světová válka“ versus domácí „probuzení“
Arabskojazyčná média s odvoláním na agenturu AFP oznámila, že irácká policie ve městě Sámarrá včera zatkla muže považovaného za vůdce teroristické sítě al-Káida ve městě. Zpráva uvedla, že při zatýkání Iráčana Safá Muhammada al-Chaddáwího byli zabiti čtyři jeho pobočníci, z nichž dva byli Tunisané, jeden Alžířan a jeden občan Saúdské Arábie.

Působení cizinců při ozbrojených a teroristických akcích v Iráku nedávno upoutalo pozornost světových médií v souvislosti s písemnostmi, které americká armáda údajně objevila loni v říjnu v převážně kurdské oblasti Šingál (známější pod arabským názvem Sindžár). Mělo se jednat o dotazníkovou evidenci, kterou o svých 606 zahraničních rekrutech v Iráku shromáždila teroristická síť al-Káida. Údaje z této evidence shrnula studie americké vojenské akademie West Point, zveřejněná loni v prosinci.

Irácké zdroje však zahraniční podíl na násilí ve vlastní zemi spíše přeceňují. K zlepšení bezpečnostní situace v Iráku loni došlo také díky dvěma výrazným iniciativám na domácí půdě: jednak šíitská milice známá jako Mahdího armáda (Džajš al-Mahdí), podezřelá z velkého podílu na podněcování sektářského násilí, oznámila pozastavení činnosti; jednak se v arabských oblastech s převahou sunnitů zformovaly tzv. rady probuzení (madžális as-sahwa) jako hnutí „angažovaných místních občanů“ (concerned local citizens, CLCs) spolupracujících na udržování bezpečnosti s iráckými i mnohonárodnostními jednotkami.

 1. 2. 2008  Josef Klíma – Lidové noviny
 Komentář ke kauze Uzunoğlu: Divné jméno
Řekněte mi, pane redaktore, jak mohou všichni ignorovat tak zjevná fakta o tom, že v mém případě bylo porušeno právo snad všemi státními orgány, které se jím zabývaly? ptal se mě nešťastně drobný muž s velkým knírem Yekta Uzunoglu v roce 1997 před ruzyňskou věznicí, kde jsem, nedlouho po jeho propuštění z dvouapůlleté vazby, natáčel jeho příběh.

 27. 1. 2008  Petr Kubálek
 Kdo jsou iráčtí Turkmeni
Turkmeni patří mezi národnostní menšiny v Iráku. Navzdory svému jménu nemají ve skutečnosti mnoho společného s obyvateli středoasijského Turkmenistánu.

 9. 1. 2008  Petr Kubálek
 Český rozhlas třikrát (a více) o Kurdech
Různé stanice Českého rozhlasu v poslední době odvysílaly tři rozhovory s kurdskou tematikou. Všechny jsou dostupné na internetu.

 22. 12. 2007  Mladá fronta Dnes
 Plzeňané zkoumali kurdské Hradčany
14.prosince 2006

Z hlavního města Kurdistánu Arbílu se nedávno vrátili tři archeologové z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Kurdové Plzeňany pozvali, aby jim pomohli prozkoumat „kurdské Hradčany“ neboli citadelu o rozloze 102 tisíc metrů čtverečních, osídlenou od šestého tisíciletí před Kristem.

 20. 12. 2007  Mladá fronta Dnes
 Plzeňané zkoumají Kurdistán
Na unikátním výzkumu v Kurdistánu, autonomní oblasti v severní části Iráku, se podílí i specialisté z plzeňské katedry archeologie. „Naposled se sem dostala zahraniční expedice v padesátých letech minulého století. Je tady mnoho materiálu na zkoumání,“ vysvětlil Pavel Vařeka, vyučující Katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

 9. 12. 2007  Petr Kubálek
 Vychází knižní rozhovor s Yektou Uzunoglu
V nakladatelství Akropolis vychází knižní rozhovor s Yektou Uzunoğlu, který pořídil novinář Petr Žantovský. Křest knihy Výpověď je ohlášen na pravé poledne v úterý 11.prosince. Místo: knihkupectví Dům knihy Kanzelsberger, Václavské náměstí 4 (Můstek), Praha.

Na akci kromě Petra Žantovského a Yekty Uzunoğlu promluví také předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch, předsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová a poslanec Marek Benda.

 3. 12. 2007  Hewal
 Erdoğan a Bárzání se mají sejít díky zprostředkování premiéra Česka
Překlad zprávy z kurdského týdeníku Hawál (Hewal), 1.prosince 2007 (viz též související zprávu na těchto stránkách).

 23. 11. 2007  Hospodářské noviny
 Erdoğan: V unii chceme jen plné členství
Turecko v tuto chvíli nemá jinou alternativu pro svůj rozvoj než členství v Evropské unii, uvedl v rozhovoru pro HN turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan. „Je to náš strategický cíl,“ uvedl v písemných odpovědích poté, co zrušil interview během své návštěvy ČR minulý týden. Erdoğan stojí v čele vlády, která prosazuje reformní program a zahájila jednání o vstupu do EU, od roku 2003. Jeho umírněně islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje vyhrála drtivě volby letos v červenci.

 18. 11. 2007  iHNed.cz
 Turci zakazují prokurdskou parlamentní stranu
Turecko zastavuje činnost parlamentní Strany demokratické společnosti, která požádala vládu o autonomii kurdského jihovýchodu země. Turecký premiér Erdogan v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že Turci i Kurdové jsou jeden národ.

Pokračování zde.

 18. 11. 2007  Český rozhlas 6
 Kurdové – národ bez vlastního území
Debata Českého rozhlasu z 5.listopadu 2007 – přepis byl zveřejněn zde.

 2. 11. 2007  Thomas Bois
 Pohřební kultura u jezídů
Překlad stati: Bois, Thomas. „Les yézidis et leur culte des morts.“ Z časopisu Les Cahiers de l'Est, Bejrút, 1947, číslo 1, strana 52-58.

 1. 11. 2007  Aktuálně.cz
 Mrtvých v Iráku dramaticky ubylo. Nastal ve válce zlom?
Bagdád – Mrtvých amerických vojáků i iráckých civilistů v posledních měsících ubývá. Velení amerických jednotek to považuje za důkaz, že zvýšení počtu vojáků o třicet tisíc přináší úspěch. A že Američané nakonec budou schopni ve spolupráci s iráckou armádou a policií zajistit v zemi klid.

 30. 10. 2007  Aktuálně.cz
 Nejnebezpečnější přehrada světa je v Iráku a praská
Londýn/Bagdád – Největší irácká přehrada, která se nachází sedmdesát kilometrů od města Mosul na severu země, se může každým okamžikem protrhnout. Přívalová vlna by mohla dosáhnout dvaceti metrů a ohrozit životy lidí v téměř dvoumilionovém městě.

 25. 10. 2007  Philip Kreyenbroek
 Náboženský synkretismus v Kurdistánu
Překlad stati: Kreyenbroek, Philip G. „On the Study of Some Heterodox Sects in Kurdistan.“ Ze sborníku: van Bruinessen, Martin – Blau, Joyce (vyd.). Islam des Kurdes. Paris: ERISM-INALCO, 1998. Strana 163-184.

 4. 10. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská cesta do neznáma: stát odepřený a téměř nalezený
(Článek o kurdských dějinách, doplněný fotografiemi, vyšel v časopisu Přes, čísle 11.)

 28. 9. 2007  Respekt / Petr Kubálek
 Kurdistán: Američané, zůstaňte!
V týdeníku Respekt vyšel článek o autonomním iráckém Kurdistánu. Jeho titulek odkazuje na rok staré prohlášení předního kurdského politika – iráckého prezidenta Džalála Tálabáního, podle něhož by bylo dobré, aby na samosprávném území iráckých Kurdů vznikly vojenské základny pro dlouhodobější přítomnost americké armády.

 28. 9. 2007  Petr Kubálek
 Americká armáda hlásí: Zabili jsme vraha jezídů
Počátkem září byl při operaci americké armády v severním Iráku údajně zabit vysoce postavený člen sítě al-Káida, identifikovaný jako jeden z hlavních organizátorů teroristických útoků proti náboženské komunitě jezídů letos v srpnu. S odvoláním na mluvčího amerických vojsk v Iráku Marka Foxe to 9.září oznámily světové tiskové agentury.

Útoky, za jejichž plánováním měl mimo jiné stát al-Afrí, 14.srpna zasáhly jezídské sídelní komplexy al-Kahtáníja a al-Džazíra v oblasti Sindžár (Šingál). Šlo o vůbec největší teroristické útoky v Iráku od změny tamního režimu v roce 2003.

 8. 6. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská témata ve dvou interview na ČT24
Kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoglu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî; narozen 1953) byl hostem včerejšího pořadu Před půlnocí na zpravodajském kanálu České televize. V rozhovoru, jehož videozáznam je k dispozici na internetu, Uzunoglu hovořil především o kontroverzním kriminálním případu, jehož aktérem se stal v roce 1994. Soudní projednávání kauzy dosud pokračuje.

O kurdských záležitostech se ve stejném televizním pořadu před časem zmínil i český herec a diplomat Martin Stropnický (narozen 1956). V rozhovoru, odvysílaném letos 23.dubna a rovněž dostupném na internetu, hovořil mimo jiné o svém dětství, jehož část strávil jako syn českého diplomata v Turecku.

 31. 5. 2007  The New Anatolian
 Komentář: Bezpečnost severního Iráku přebírají Kurdové
Turecko bude muset najít způsob, jak kvůli klíčovým tématům oslovit Kurdy, přestože zatím zatvrzele dělá, jako by žádná kurdská samospráva v severním Iráku neexistovala.

 29. 5. 2007  Aktuálně.cz
 Přehrada zatopí vzácné kulturní dědictví
Server Aktuálně.cz zveřejnil článek o plánované výstavbě přehrady, která má pod vodou pohřbít historické město Hasankeyf v tureckém Kurdistánu.

 22. 5. 2007  AP
 Íránský fotograf veřejně převzal Pulitzerovu cenu 27 let poté, co ji vyhrál
Associated Press (AP) pondělí, 21.května 2007

Íránský fotograf, který v roce 1980 obdržel Pulitzerovu cenu – kvůli obavám o bezpečnost – anonymně, byl v pondělí veřejně oceněn na slavnostním předání letošních cen.

 7. 5. 2007  Petr Kubálek
 Americký senátor: Řešením pro Irák je federace tří regionů
Spojené státy zažily první televizní debatu republikánských politiků, kteří mají zájem ucházet se příští rok o úřad amerického prezidenta. Jeden z účastníků debaty, nynější senátor Sam Brownback, v ní podpořil rozdělení Iráku na tři samosprávné celky. „Společně s vojenským řešením v Iráku bych prosazoval spíše politické řešení … dle principu tři státy – jedna země. Existoval by kurdský stát, sunnitský stát a šíitský stát, a Bagdád by bylo federální město. Myslím, že vedle vojenského musíme prosazovat i politické řešení, abychom dospěli ke stabilní situaci v Iráku,“ prohlásil v debatě Brownback podle agentury AP.

 27. 4. 2007  Týden
 Chat s osobností: Yekta Uzunoglu
V České republice žijící kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoğlu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî) 18.dubna odpovídal na dotazy čtenářů časopisu Týden. V rozhovoru on-line se ho ptali na jeho kauzu u českých soudů, ale také na kurdskou otázku.

 11. 4. 2007  al-Arabíja
 Bárzání: Jak si Turecko dovoluje zasahovat do otázky Karkúku?
Velký rozruch na politické a mediální scéně v Turecku vyvolal rozhovor, který arabské satelitní televizi al-Arabíja poskytl Masúd Bárzání, prezident iráckého autonomního Kurdistánu. Rozhovor byl odvysílán jako zvláštní díl programu Na rovinu, a to v pátek 6.dubna a v sobotu 7.dubna 2007. Podle informací Bárzáního kanceláře však interview bylo natočeno už 26.února tohoto roku.

V pasáži, o kterou se zajímali politici a novináři v Turecku, Bárzání hovořil o vztahu jejich vlády k iráckým Kurdům a k budoucnosti mnohonárodnostního iráckého města Karkúk (známého též jako Kirkúk). Níže je k dispozici český překlad inkriminované části televizního rozhovoru s Bárzáním. Překlad byl pořízen podle textového přepisu interview na internetových stránkách stanice al-Arabíja.

= = =

...

 4. 4. 2007  Občanský institut
 Belgie: Je Atatürk gay?
Občanský institut

30.3.2007

Publikace knihy Boj proti homofobii, kterou vydalo valonské ministerstvo školství, vedla k diplomatickému sporu s Tureckem. Kniha má pomoci učitelům ve vytváření atmosféry anti-homofobie ve školách. Má za cíl „zabránit tomu, aby mladá generace získala negativní představu o homosexualitě.“ K atraktivitě mezi žáky má pomoci i kapitola Významní homosexuálové a bisexuálové v dějinách, kde je – mimo jiné – uveden i Mustafa Kemal Atatürk. Turecká oficiální místa však zmínku o zakladateli moderního Turecka coby homosexuálovi nesla velmi nelibě.

 20. 3. 2007  Petr Kubálek
 Uzunoğlu drží hladovku – za svůj případ i celou českou justici
Protestní hladovku kvůli průtahům ve své soudní kauze a nedostatkům českého soudního a policejního aparátu vyhlásil kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoğlu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî). O zahájení hladovky informovala Česká tisková kancelář (ČTK) a server iDnes. Další informace jsou na internetových stránkách Yekty Uzunoğlu.

K hladovce se vždy na 24 hodin připojí i osobnosti, které Uzunoğlua morálně podporují. Cílem protestní hladovky je podle ČTK dosáhnout brzkého vyřešení soudního případu a potrestání osob, které v něm Uzunoğlua poškodily. Na svých internetových stránkách však Uzunoğlu uvádí, že hladovkou nesleduje pouze uzavření své „skandální kauzy“, ale i „zahájení veřejné diskuze“ o situaci českého soudnictví a policie.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku