Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 22. 2. 2015  Petr Kubálek
 Okrajová sdělení videí Islámského státu
Poselství posledního videa Islámského státu je stejné jako u většiny předchozích: zastrašit civilní obyvatelstvo a ukázat (reálným i potenciálním) odpůrcům, že organizace si je snadno najde. Tak i nahrávka s upálením šestadvacetiletého pilota Muáze al-Kasásby měla místo závěrečných titulků seznam 52 jeho kolegů z Jordánského královského letectva. Vedle očekávání, že Islámský stát tentokrát zašel za hranu a nesmělé muslimské hlasy proti němu výrazně zesílí, však video otevřelo mnohem více sdělení, v médiích dosud opomíjených.

 22. 6. 2012  Petr Kubálek
 Reportáže o Kurdistánu na webu českých televizí
Česká televize i televize Nova letos v březnu odvysílaly dvě rozsáhlejší reportáže z kurdského prostředí. Autorkami obou jsou české novinářky Lenka Klicperová, Olga Šilhová a Jarmila Štuková.

 23. 4. 2012  Petr Kubálek
 Časopis Čilichili z tureckého Kurdistánu: Tohle je puška, krásko
Reportáž z kurdských oblastí Turecka vyšla v dubnovém čísle měsíčníku Čilichili, který vydává telefonní operátor Vodafone. Text Stanislavy Peckové s fotografiemi Pavla Dobrovského je dostupný i v internetové verzi.

 4. 3. 2012  Jana Hozová
 Kurdská literatura
Kdo je vlastně Kurd? Jaká je jeho kultura, z čeho vyrůstá a čím je ovlivněna? Je jeho literatura něčím specifická?

(Napsáno pro literární revue LitENky. Kráceno a upraveno redakcí stránek Kurdové a Kurdistán.)

 17. 9. 2011  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Izrael si nemůže dovolit luxus vybírat si své přátele, říká důstojník Mosadu
Blízkovýchodní konflikty často vypadají jinak v projevech politiků, a úplně jiné podoby mohou mít v zákulisí. A tak měl třeba Izrael v 70. a 80. letech velmi blízké spojence v muslimských zemích. Může se tato éra po vlně arabských převratů vrátit? Zpravodaj Českého rozhlasu v regionu Břetislav Tureček pořídil rozhovor s penzionovaným důstojníkem izraelské tajné služby Mosad, který v této věci patří k nejpovolanějším.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 8. 2011  Jan Fingerland – Český rozhlas 6
 Turecko řeší svou kurdskou otázku
Turecký problém s tamními Kurdy vyžaduje politické řešení, tvrdí server World Politics Review. Jejich dosud nejvýraznějším představitelem v Turecku byla Kurdská strana pracujících PKK. Od 80. let byla PKK také hlavním bezpečnostním problémem Turecké republiky. Jako teroristickou organizaci ji označovalo nejen Turecko, ale i Evropská unie a Spojené státy. PKK ztratila velkou část svého vlivu, když v roce 1999 byl zajat její vůdce Abdullah Öcalan. Ale když v roce 2003 vypukla válka v Iráku a oblast iráckého Kurdistánu se dostala do chaosu, vznikl na severu Iráku poblíž tureckých hranic nový prostor, v němž PKK mohla operovat. V posledních letech byly střety mezi tureckými a kurdskými jednotkami jen dočasně přerušovány neúčinnými příměřími. Přitom nikdo nepřicházel s důvěryhodnými iniciativami, které by pro tento ožehavý problém našly politické řešení.

 19. 7. 2011  Tolerance a občanská společnost
 Prohlášení k potlačování lidských práv v Sýrii
Apelujeme na české politiky, aby se více zapojili do podpory lidských práv v Sýrii a odsoudili zvěrstva, která na svých občanech páchá vláda prezidenta Asada. Naši politici by měli stejně jako jejich evropští kolegové důsledně sledovat porušování lidských práv ve zmíněných oblastech a snažit se pomoci demokratickým iniciativám společnosti v jejich snaze vymanit se z područí autoritativních režimů. Zastávat se utlačovaných Syřanů a protestovat proti praktikám diktatur by dnes měly obzvláště postkomunistické země jako je Česká republika, které svou svobodu získaly relativně nedávno.

 4. 5. 2011  Petr Kubálek
 Čech v iráckém Kurdistánu popisuje místní poměry a protivládní demonstrace
Od února do dubna zažívalo kurdské město Slémání (arabsky as-Sulajmáníja) v severním Iráku sérii demonstrací a projevů občanské nespokojenosti. Ve světle toho, že samosprávný Kurdistán je znám jako nejstabilnější, nejvíce prosperující a také nejdemokratičtější část Iráku, může tento vývoj vypadat překvapivě.

Jeho příčiny vysvětluje v následujícím rozhovoru Lukasz Firla, rodák z Českého Těšína a zaměstnanec nevládní organizace Christian Peacemaker Teams (Křesťanské mírotvorné týmy), která monitoruje situaci ve Slémání.

 9. 12. 2010  petiční výbor
 Petice proti porušování lidských práv kurdských žadatelů o azyl
Vážený pane premiére,
vážený pane ministře,

obracíme se na Vás, abychom vyjádřili své znepokojení nad porušováním lidských práv, jemuž jsou vystaveni kurdští žadatelé o mezinárodní ochranu v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Zároveň Vás chceme upozornit na neadekvátní a zdlouhavé azylové řízení a na nevyhovující a nedůstojné životní podmínky pro dotyčné v tomto táboře.

Většina žadatelů již několikrát žádala o udělení mezinárodní ochrany v ČR. Jejich budoucnost však zůstává delší dobu nejistá, což je nejen velmi stresující, ale zároveň to ztěžuje proces integrace do české společnosti.

 11. 6. 2010  Petr Kubálek
 Zemřela zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku
30.května ve svých 80 letech zemřela na infarkt Vera Beaudin Saeedpourová, zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku. Osud jejích soukromě financovaných sbírek i dvou časopisů, které vydávala, je teď nejistý. Upozornil na to deník New York Times v jejím nekrologu.
 25. 4. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Kurdové milují své legendární boty
14.3.2010

Svět nezadržitelně zaplavují bezduché oděvy a boty, o jejichž místě výroby rozhodují už jen výrobní náklady. Jako z jiné planety proto zní názory Kurdů, kteří se honosí svými legendárními botami zvanými kláš. To co tak trochu připomíná naše bílé cvičky ze školních let, považují za národní kulturní dědictví, navíc vyrobené pouze z přírodních materiálů. Aby mě o kvalitách klášů přesvědčili, málem mě do nich v iráckém Kurdistánu obuli.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Přepis některých názvů upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 19. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Hrůzy baasistického režimu pro tisíce Iráčanů neskončily dodnes
Přesně před sedmi lety zahájily Spojené státy a jejich partneři válku v Iráku, které skončila svržením režimu Saddáma Husajna. V noci z 19. na 20. března se tak začala odvíjet jedna z nejspornějších kapitol novodobé historie. Zároveň ale také vysvitly naděje pro statisíce Iráčanů, kteří za Saddáma často krutě trpěli. Jak dokládá reportáž Břetislava Turečka, jedni čekali na spravedlnost, jiní alespoň na pravdu. To byl i případ paní Džejrán, která přežila genocidu namířenou proti iráckým Kurdům.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Křesťané prchají z jižního Iráku do Kurdistánu
Ještě před deseti lety žilo v Iráku asi tři čtvrtě miliónu křesťanů. Jedna z nejstarších komunit na Blízkém východě trpěla stejně jako ostatní obyvatelé pod režimem Saddáma Husajna. Na životech její příslušníky ovšem nikdo neohrožoval. Avšak po americké invazi se dostali ke slovu muslimští radikálové a jejich protikřesťanský teror. Nejnověji se mluví o vraždění křesťanů v okolí Mosulu. Křesťané z arabských částí Iráku po tisících prchají do zahraničí, ale také do kurdské autonomie na severu země.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Hlavní titulek upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 5. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Čeští pozorovatelé střeží irácké volby
Irák čekají už za dva dny velmi důležité volby. Mezi desítkami zahraničních pozorovatelů bude jejich průběh sledovat i jedenáct Čechů – tři diplomaté z ambasády v Bagdádu a osm lidí, kteří jen kvůli tomu přiletěli z České republiky. I když hlavním termínem voleb je 7.březen, stovky tisíc Iráčanů hlasovaly už včera. Šlo o policisty, pacienty v nemocnicích nebo třeba vězně. Čeští pozorovatelé si už proto mohli svou práci vyzkoušet v terénu.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 4. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Irácký Kirkúk připomíná tavicí kotel před výbuchem
Irák čekají v neděli volby, které možná hodně napoví o dalším směřování země. V sázce je rozdělování příjmů z ropy, řešení etnických a náboženských sporů i vztahy se Spojenými státy a dalšími zeměmi, které považují Irák za sféru svého vlivu.

Jedním z nejvýbušnějších míst je miliónové město Kirkúk na severu země. Má nejen ropu, ale také hned tři národnostní skupiny, které si na něj dělají nárok. Samotní obyvatelé proto nevzhlednému a zanedbanému Kirkúku říkají "Malý Irák".

 8. 12. 2009  Petr Kubálek
 V Praze se budou 15.12. promítat kurdské filmy
V literární kavárně Shakespeare a synové v Praze se uskuteční veřejná projekce dvou hraných filmů kurdského režiséra Hišáma Zamána. Promítat se bude v úterý 15.prosince od 20 hodin. Oba filmy jsou v kurdštině a norštině s anglickými titulky.

Kavárna a knihkupectví Shakespeare a synové se nachází na adrese Krymská 12, Praha 10 – Vršovice. Spojení je tramvají číslo 4 nebo 22 do zastávky Krymská.

Promítané snímky Bawkê (Tatínek) a Vinterland (Země zimy) vyprávějí o životě Kurdů v Norsku. Oba získaly mezinárodní ocenění.

 30. 7. 2009  Petr Kubálek
 Irák potřebuje 1,5 milionu nových bytů a 4000 škol
V Iráku chybí nejméně 1,5 milionu bytů a 4000 základních škol. V pondělí 27.července o tom informovala tisková agentura AP s odvoláním na agenturu Organizace spojených národů UN Habitat.

 3. 7. 2009  Petr Kubálek
 Kurdská hudba v České televizi
Česká televize v poslední době informovala o pražské hudební skupině All Star Refjúdží Band.

Kurdský člen skupiny Miran Kasem (Mírán Kásim) účinkoval v jednom z ranních vysílání České televize; vystoupení je k dispozici ve videoarchivu televize.

 25. 10. 2007  Philip Kreyenbroek
 Náboženský synkretismus v Kurdistánu
Překlad stati: Kreyenbroek, Philip G. „On the Study of Some Heterodox Sects in Kurdistan.“ Ze sborníku: van Bruinessen, Martin – Blau, Joyce (vyd.). Islam des Kurdes. Paris: ERISM-INALCO, 1998. Strana 163-184.

 1. 7. 2005  Břetislav Tureček – Právo
 Íránský prezident možná za vraždou docenta VŠE
Nově zvolený íránský prezident Mahmúd Ahmadí Nežád hrál v roce 1989 podle exilových zdrojů důležitou roli ve vraždě opozičního politika Abdur Rahmána Kásemlúa. Tohoto kurdského vůdce zastřelilo íránské komando ve Vídni, jeho život byl však spjat především s tehdejším Československem – byl docentem pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE) a měl za manželku Češku Helenu Krulichovou.

 24. 6. 2005  Petr Kubálek
 Ukázka z tvorby Salíma Barakáta
U příležitosti hostování kurdského spisovatele Ibráhíma Mahmúda v České republice zde přinášíme studii o prozaikovi Salímu Barakátovi a ukázku z jeho díla. Barakát pochází ze stejné oblasti jako Ibráhím Mahmúd a charakter jejich literární tvorby je podobný.

 23. 6. 2005  Táhá Chalíl
 Salím Barakát a jeho román Tábory věčnosti
U příležitosti hostování kurdského spisovatele Ibráhíma Mahmúda v České republice zde přinášíme studii o prozaikovi Salímu Barakátovi a ukázku z jeho díla. Barakát pochází ze stejné oblasti jako Ibráhím Mahmúd a charakter jejich literární tvorby je podobný.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku