Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 22. 2. 2015  Petr Kubálek
 Okrajová sdělení videí Islámského státu
Poselství posledního videa Islámského státu je stejné jako u většiny předchozích: zastrašit civilní obyvatelstvo a ukázat (reálným i potenciálním) odpůrcům, že organizace si je snadno najde. Tak i nahrávka s upálením šestadvacetiletého pilota Muáze al-Kasásby měla místo závěrečných titulků seznam 52 jeho kolegů z Jordánského královského letectva. Vedle očekávání, že Islámský stát tentokrát zašel za hranu a nesmělé muslimské hlasy proti němu výrazně zesílí, však video otevřelo mnohem více sdělení, v médiích dosud opomíjených.

 22. 6. 2012  Petr Kubálek
 Reportáže o Kurdistánu na webu českých televizí
Česká televize i televize Nova letos v březnu odvysílaly dvě rozsáhlejší reportáže z kurdského prostředí. Autorkami obou jsou české novinářky Lenka Klicperová, Olga Šilhová a Jarmila Štuková.

 23. 4. 2012  Petr Kubálek
 Časopis Čilichili z tureckého Kurdistánu: Tohle je puška, krásko
Reportáž z kurdských oblastí Turecka vyšla v dubnovém čísle měsíčníku Čilichili, který vydává telefonní operátor Vodafone. Text Stanislavy Peckové s fotografiemi Pavla Dobrovského je dostupný i v internetové verzi.

 4. 3. 2012  Jana Hozová
 Kurdská literatura
Kdo je vlastně Kurd? Jaká je jeho kultura, z čeho vyrůstá a čím je ovlivněna? Je jeho literatura něčím specifická?

(Napsáno pro literární revue LitENky. Kráceno a upraveno redakcí stránek Kurdové a Kurdistán.)

 17. 9. 2011  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Izrael si nemůže dovolit luxus vybírat si své přátele, říká důstojník Mosadu
Blízkovýchodní konflikty často vypadají jinak v projevech politiků, a úplně jiné podoby mohou mít v zákulisí. A tak měl třeba Izrael v 70. a 80. letech velmi blízké spojence v muslimských zemích. Může se tato éra po vlně arabských převratů vrátit? Zpravodaj Českého rozhlasu v regionu Břetislav Tureček pořídil rozhovor s penzionovaným důstojníkem izraelské tajné služby Mosad, který v této věci patří k nejpovolanějším.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 8. 2011  Jan Fingerland – Český rozhlas 6
 Turecko řeší svou kurdskou otázku
Turecký problém s tamními Kurdy vyžaduje politické řešení, tvrdí server World Politics Review. Jejich dosud nejvýraznějším představitelem v Turecku byla Kurdská strana pracujících PKK. Od 80. let byla PKK také hlavním bezpečnostním problémem Turecké republiky. Jako teroristickou organizaci ji označovalo nejen Turecko, ale i Evropská unie a Spojené státy. PKK ztratila velkou část svého vlivu, když v roce 1999 byl zajat její vůdce Abdullah Öcalan. Ale když v roce 2003 vypukla válka v Iráku a oblast iráckého Kurdistánu se dostala do chaosu, vznikl na severu Iráku poblíž tureckých hranic nový prostor, v němž PKK mohla operovat. V posledních letech byly střety mezi tureckými a kurdskými jednotkami jen dočasně přerušovány neúčinnými příměřími. Přitom nikdo nepřicházel s důvěryhodnými iniciativami, které by pro tento ožehavý problém našly politické řešení.

 19. 7. 2011  Tolerance a občanská společnost
 Prohlášení k potlačování lidských práv v Sýrii
Apelujeme na české politiky, aby se více zapojili do podpory lidských práv v Sýrii a odsoudili zvěrstva, která na svých občanech páchá vláda prezidenta Asada. Naši politici by měli stejně jako jejich evropští kolegové důsledně sledovat porušování lidských práv ve zmíněných oblastech a snažit se pomoci demokratickým iniciativám společnosti v jejich snaze vymanit se z područí autoritativních režimů. Zastávat se utlačovaných Syřanů a protestovat proti praktikám diktatur by dnes měly obzvláště postkomunistické země jako je Česká republika, které svou svobodu získaly relativně nedávno.

 4. 5. 2011  Petr Kubálek
 Čech v iráckém Kurdistánu popisuje místní poměry a protivládní demonstrace
Od února do dubna zažívalo kurdské město Slémání (arabsky as-Sulajmáníja) v severním Iráku sérii demonstrací a projevů občanské nespokojenosti. Ve světle toho, že samosprávný Kurdistán je znám jako nejstabilnější, nejvíce prosperující a také nejdemokratičtější část Iráku, může tento vývoj vypadat překvapivě.

Jeho příčiny vysvětluje v následujícím rozhovoru Lukasz Firla, rodák z Českého Těšína a zaměstnanec nevládní organizace Christian Peacemaker Teams (Křesťanské mírotvorné týmy), která monitoruje situaci ve Slémání.

 9. 12. 2010  petiční výbor
 Petice proti porušování lidských práv kurdských žadatelů o azyl
Vážený pane premiére,
vážený pane ministře,

obracíme se na Vás, abychom vyjádřili své znepokojení nad porušováním lidských práv, jemuž jsou vystaveni kurdští žadatelé o mezinárodní ochranu v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Zároveň Vás chceme upozornit na neadekvátní a zdlouhavé azylové řízení a na nevyhovující a nedůstojné životní podmínky pro dotyčné v tomto táboře.

Většina žadatelů již několikrát žádala o udělení mezinárodní ochrany v ČR. Jejich budoucnost však zůstává delší dobu nejistá, což je nejen velmi stresující, ale zároveň to ztěžuje proces integrace do české společnosti.

 11. 6. 2010  Petr Kubálek
 Zemřela zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku
30.května ve svých 80 letech zemřela na infarkt Vera Beaudin Saeedpourová, zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku. Osud jejích soukromě financovaných sbírek i dvou časopisů, které vydávala, je teď nejistý. Upozornil na to deník New York Times v jejím nekrologu.
 25. 4. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Kurdové milují své legendární boty
14.3.2010

Svět nezadržitelně zaplavují bezduché oděvy a boty, o jejichž místě výroby rozhodují už jen výrobní náklady. Jako z jiné planety proto zní názory Kurdů, kteří se honosí svými legendárními botami zvanými kláš. To co tak trochu připomíná naše bílé cvičky ze školních let, považují za národní kulturní dědictví, navíc vyrobené pouze z přírodních materiálů. Aby mě o kvalitách klášů přesvědčili, málem mě do nich v iráckém Kurdistánu obuli.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Přepis některých názvů upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 19. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Hrůzy baasistického režimu pro tisíce Iráčanů neskončily dodnes
Přesně před sedmi lety zahájily Spojené státy a jejich partneři válku v Iráku, které skončila svržením režimu Saddáma Husajna. V noci z 19. na 20. března se tak začala odvíjet jedna z nejspornějších kapitol novodobé historie. Zároveň ale také vysvitly naděje pro statisíce Iráčanů, kteří za Saddáma často krutě trpěli. Jak dokládá reportáž Břetislava Turečka, jedni čekali na spravedlnost, jiní alespoň na pravdu. To byl i případ paní Džejrán, která přežila genocidu namířenou proti iráckým Kurdům.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 12. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Křesťané prchají z jižního Iráku do Kurdistánu
Ještě před deseti lety žilo v Iráku asi tři čtvrtě miliónu křesťanů. Jedna z nejstarších komunit na Blízkém východě trpěla stejně jako ostatní obyvatelé pod režimem Saddáma Husajna. Na životech její příslušníky ovšem nikdo neohrožoval. Avšak po americké invazi se dostali ke slovu muslimští radikálové a jejich protikřesťanský teror. Nejnověji se mluví o vraždění křesťanů v okolí Mosulu. Křesťané z arabských částí Iráku po tisících prchají do zahraničí, ale také do kurdské autonomie na severu země.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu. Hlavní titulek upravila redakce webu Kurdové a Kurdistán.)

 5. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Čeští pozorovatelé střeží irácké volby
Irák čekají už za dva dny velmi důležité volby. Mezi desítkami zahraničních pozorovatelů bude jejich průběh sledovat i jedenáct Čechů – tři diplomaté z ambasády v Bagdádu a osm lidí, kteří jen kvůli tomu přiletěli z České republiky. I když hlavním termínem voleb je 7.březen, stovky tisíc Iráčanů hlasovaly už včera. Šlo o policisty, pacienty v nemocnicích nebo třeba vězně. Čeští pozorovatelé si už proto mohli svou práci vyzkoušet v terénu.

(Snímky a zvukový soubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

 4. 3. 2010  Břetislav Tureček – Český rozhlas
 Irácký Kirkúk připomíná tavicí kotel před výbuchem
Irák čekají v neděli volby, které možná hodně napoví o dalším směřování země. V sázce je rozdělování příjmů z ropy, řešení etnických a náboženských sporů i vztahy se Spojenými státy a dalšími zeměmi, které považují Irák za sféru svého vlivu.

Jedním z nejvýbušnějších míst je miliónové město Kirkúk na severu země. Má nejen ropu, ale také hned tři národnostní skupiny, které si na něj dělají nárok. Samotní obyvatelé proto nevzhlednému a zanedbanému Kirkúku říkají "Malý Irák".

 8. 12. 2009  Petr Kubálek
 V Praze se budou 15.12. promítat kurdské filmy
V literární kavárně Shakespeare a synové v Praze se uskuteční veřejná projekce dvou hraných filmů kurdského režiséra Hišáma Zamána. Promítat se bude v úterý 15.prosince od 20 hodin. Oba filmy jsou v kurdštině a norštině s anglickými titulky.

Kavárna a knihkupectví Shakespeare a synové se nachází na adrese Krymská 12, Praha 10 – Vršovice. Spojení je tramvají číslo 4 nebo 22 do zastávky Krymská.

Promítané snímky Bawkê (Tatínek) a Vinterland (Země zimy) vyprávějí o životě Kurdů v Norsku. Oba získaly mezinárodní ocenění.

 30. 7. 2009  Petr Kubálek
 Irák potřebuje 1,5 milionu nových bytů a 4000 škol
V Iráku chybí nejméně 1,5 milionu bytů a 4000 základních škol. V pondělí 27.července o tom informovala tisková agentura AP s odvoláním na agenturu Organizace spojených národů UN Habitat.

 3. 7. 2009  Petr Kubálek
 Kurdská hudba v České televizi
Česká televize v poslední době informovala o pražské hudební skupině All Star Refjúdží Band.

Kurdský člen skupiny Miran Kasem (Mírán Kásim) účinkoval v jednom z ranních vysílání České televize; vystoupení je k dispozici ve videoarchivu televize.

 25. 10. 2007  Philip Kreyenbroek
 Náboženský synkretismus v Kurdistánu
Překlad stati: Kreyenbroek, Philip G. „On the Study of Some Heterodox Sects in Kurdistan.“ Ze sborníku: van Bruinessen, Martin – Blau, Joyce (vyd.). Islam des Kurdes. Paris: ERISM-INALCO, 1998. Strana 163-184.

 8. 6. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská témata ve dvou interview na ČT24
Kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoglu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî; narozen 1953) byl hostem včerejšího pořadu Před půlnocí na zpravodajském kanálu České televize. V rozhovoru, jehož videozáznam je k dispozici na internetu, Uzunoglu hovořil především o kontroverzním kriminálním případu, jehož aktérem se stal v roce 1994. Soudní projednávání kauzy dosud pokračuje.

O kurdských záležitostech se ve stejném televizním pořadu před časem zmínil i český herec a diplomat Martin Stropnický (narozen 1956). V rozhovoru, odvysílaném letos 23.dubna a rovněž dostupném na internetu, hovořil mimo jiné o svém dětství, jehož část strávil jako syn českého diplomata v Turecku.

 31. 5. 2007  The New Anatolian
 Komentář: Bezpečnost severního Iráku přebírají Kurdové
Turecko bude muset najít způsob, jak kvůli klíčovým tématům oslovit Kurdy, přestože zatím zatvrzele dělá, jako by žádná kurdská samospráva v severním Iráku neexistovala.

 29. 5. 2007  Aktuálně.cz
 Přehrada zatopí vzácné kulturní dědictví
Server Aktuálně.cz zveřejnil článek o plánované výstavbě přehrady, která má pod vodou pohřbít historické město Hasankeyf v tureckém Kurdistánu.

 22. 5. 2007  AP
 Íránský fotograf veřejně převzal Pulitzerovu cenu 27 let poté, co ji vyhrál
Associated Press (AP) pondělí, 21.května 2007

Íránský fotograf, který v roce 1980 obdržel Pulitzerovu cenu – kvůli obavám o bezpečnost – anonymně, byl v pondělí veřejně oceněn na slavnostním předání letošních cen.

 7. 5. 2007  Petr Kubálek
 Americký senátor: Řešením pro Irák je federace tří regionů
Spojené státy zažily první televizní debatu republikánských politiků, kteří mají zájem ucházet se příští rok o úřad amerického prezidenta. Jeden z účastníků debaty, nynější senátor Sam Brownback, v ní podpořil rozdělení Iráku na tři samosprávné celky. „Společně s vojenským řešením v Iráku bych prosazoval spíše politické řešení … dle principu tři státy – jedna země. Existoval by kurdský stát, sunnitský stát a šíitský stát, a Bagdád by bylo federální město. Myslím, že vedle vojenského musíme prosazovat i politické řešení, abychom dospěli ke stabilní situaci v Iráku,“ prohlásil v debatě Brownback podle agentury AP.

 27. 4. 2007  Týden
 Chat s osobností: Yekta Uzunoglu
V České republice žijící kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoğlu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî) 18.dubna odpovídal na dotazy čtenářů časopisu Týden. V rozhovoru on-line se ho ptali na jeho kauzu u českých soudů, ale také na kurdskou otázku.

 11. 4. 2007  al-Arabíja
 Bárzání: Jak si Turecko dovoluje zasahovat do otázky Karkúku?
Velký rozruch na politické a mediální scéně v Turecku vyvolal rozhovor, který arabské satelitní televizi al-Arabíja poskytl Masúd Bárzání, prezident iráckého autonomního Kurdistánu. Rozhovor byl odvysílán jako zvláštní díl programu Na rovinu, a to v pátek 6.dubna a v sobotu 7.dubna 2007. Podle informací Bárzáního kanceláře však interview bylo natočeno už 26.února tohoto roku.

V pasáži, o kterou se zajímali politici a novináři v Turecku, Bárzání hovořil o vztahu jejich vlády k iráckým Kurdům a k budoucnosti mnohonárodnostního iráckého města Karkúk (známého též jako Kirkúk). Níže je k dispozici český překlad inkriminované části televizního rozhovoru s Bárzáním. Překlad byl pořízen podle textového přepisu interview na internetových stránkách stanice al-Arabíja.

= = =

...

 20. 5. 2006  Petr Kubálek
 Kdo je nový irácký premiér
Irácký premiér, kterého dnes irácký parlament pověřil sestavením nové vlády země, se jmenuje Núrí al-Málikí, plným jménem Núrí Kámil Hammádí Abul-Mahásin al-Málikí. Toto jméno je uvedeno i v jeho úředních dokladech, ačkoli v politice již od dob opozice proti Saddámu Husajnovi vystupuje jako Džawád al-Málikí. Je znám rovněž jako Abú Isrá – podle jména svého prvorozeného dítěte, kterým je dcera Isrá. Al-Málikí je místopředsedou a oficiálním mluvčím Strany islámské výzvy (Ad-Dáva), jejíž předseda Ibráhím al-Džáfarí byl předchozím iráckým premiérem. K této islamistické straně patří mimo jiné i současný irácký velvyslanec v České republice Dijá ad-Dabbás.

 20. 5. 2006  Petr Kubálek
 Seznam členů nové irácké vlády
Předseda vlády (zároveň pověřený řízením ministerstva vnitra): Núrí Kámil al-Málikí (šíitský Arab)
Místopředseda vlády (zároveň pověřený řízením státního ministerstva pro národní bezpečnost): Barham Ahmad Sálih (Kurd)
Místopředseda vlády (zároveň pověřený řízením ministerstva obrany): Salám az-Zaubaí (sunnitský Arab)

...

 8. 5. 2006  Petr Kubálek
 Schéma vzájemné srozumitelnosti kurdských dialektů
kurmándžísórání
zázá (dimilí)górání
 7. 5. 2006  Khalid Daban, Petr Kubálek
 Dva kurdské vtipy o zdraví: ukázka hlavních kurdských dialektů
Kurdský text je – stejně jako v předchozí ukázce – přepsán způsobem, který českému čtenáři poskytne co nejjasnější představu o skutečné výslovnosti. Je tedy použit zjednodušený český přepis, nikoli varianta latinky používaná v moderních kurdských textech. Pouze w se, na rozdíl od české praxe, vyslovuje obouretně, tedy jako v angličtině.

Ukázka byla připravena dne 1.března 2004 s použitím internetové stránky Kurd Jokes.

 2. 5. 2006  Petr Kubálek
 Jak se liší kurdské dialekty? Srovnávací ukázka
Když člověk narazí na zmínky o tom, že kurdština je rozdělena do více nářečních skupin, jistě ho napadne otázka, jak velké jsou mezi nimi rozdíly. Následující praktická ukázka byla připravena na základě materiálu, který v srpnu 2003 otiskl časopis Kapir (Kepir, tj. „Altánek“), vzdělávací měsíčník pro děti vydávaný ve městě Duhók v iráckém Kurdistánu. Materiál byl dodatečně konzultován s rodilými mluvčími.

 27. 4. 2006  Moustafa Rechid
 Přehled klasické kurdské literatury
Přehled klasické kurdské literatury, předávané písemně a ústně

Přednášku pro setkání kurdských a českých spisovatelů v Praze dne 28. dubna 2006 připravil Moustafa Rechid (Mustafá Rašíd) – Homburg, Sársko, Německo.

Z němčiny přeložil a redakčně upravil Petr Kubálek.

1. Kurdský jazyk
Kurdština je indoevropský jazyk. V rámci indoevropské jazykové rodiny tvoří severní větev západoíránských jazyků. Dalšími jazyky, které patří do této větve, jsou balúčština ...

 27. 4. 2006  Zaradachet Hajo
 Zarathuštra: přes magický most světla z Orientu do Okcidentu
Dr. Zaradachet Hajo (Zardašt Hádžó)
Autor je předsedou Kurdského centra Mezinárodního PEN klubu v Německu.

Kdyby se mě někdo před desítiletími, když jsem přišel do této země, otázal, zda vím nebo aspoň tuším, kdo je spisovatel Herman Hesse (1877-1962), musel bych vážně odpovědět: Ne, nevím.

Neseznámil jsem se s tímto spisovatelem, když jsem chodil do školy v Sýrií obsazené části Kurdistánu ...

 19. 4. 2006  Petr Kubálek
 Kurdové se léčí tím, co je po ruce: rozhovor s kurdským lékařem
Co obvykle dělá Kurd, když nějak běžně onemocní – nachladí se, bolí ho v krku …?
V Kurdistánu, jako snad všude jinde na světě, není způsob života jednolitý. Liší se od místa k místu, od rodiny k rodině. Jsou velké rozdíly v dostupnosti lékařské péče. Lidé vyhledávají pomoc lékaře v závislosti na stupni a intenzitě bolesti. S chřipkou, nachlazením a podobnými banalitami většinou nikam nejdou, jedině že by je to začalo opravdu hodně bolet.

...

 16. 4. 2006  Petr Kubálek
 Matriarchát s ručením omezeným: rozhovor o kurdských ženách
„Kurdské ženy jsou veselé a hezké. Oblékají se pestrobarevně. … Hlavy nosí na ramenou vztyčeny, jsou vysoké a chodí v mírném záklonu, takže pořád vypadají hrdě. … Arabky jsou bez výjimky skromné a zdrženlivé. Když s nimi mluvíte, odvracejí obličej … Nosí většinou černé nebo tmavé šaty. Žádná Arabka by nikdy nepřišla za mužem a nepromluvila na něho. Kurdské ženy mají nesporně pravdu v přesvědčení, že jsou zrovna tak dobré jako muži, ne-li lepší. Vycházejí z domů, žertují s každým mužským a tráví den v té největší družnosti. Vůbec se neostýchají vynadat svým manželům.“ Tyto postřehy neposbíral nikdo jiný než slavná detektivkářka Agatha Christie, která v předvečer druhé světové války se svým manželem, archeologem Maxem Mallowanem, pobývala v Sýrii na území, kde se již prolíná arabské a kurdské osídlení. Její sympatie k tomu, jak jsou ženy u Kurdů ve srovnání s okolními muslimskými národy svobodné, sdílejí i další evropští cestovatelé. Jeden z nich – spisovatelčin krajan a současník Godfrey Rolles Driver – však jedním dechem dodává, že „smilstvo téměř všechny kurdské kmeny trestají smrtí“.

Jak to tedy bývalo a hlavně je doopravdy? Otázky, jež by poodkryly více pravdy, se zdálo namístě směřovat právě k některé kurdské ženě – nejlépe takové, která by se vzdělaným rozhledem mohla život v Kurdistánu srovnávat se západní realitou. Zodpověděla je dáma, jež naznačená kritéria naprosto splňuje – kurdská novinářka Samíra Alí Mandí, dlouholetá redaktorka Hlasu Ameriky a Rádia Svobodný Irák.

 1. 7. 2005  Břetislav Tureček – Právo
 Íránský prezident možná za vraždou docenta VŠE
Nově zvolený íránský prezident Mahmúd Ahmadí Nežád hrál v roce 1989 podle exilových zdrojů důležitou roli ve vraždě opozičního politika Abdur Rahmána Kásemlúa. Tohoto kurdského vůdce zastřelilo íránské komando ve Vídni, jeho život byl však spjat především s tehdejším Československem – byl docentem pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE) a měl za manželku Češku Helenu Krulichovou.

 24. 6. 2005  Petr Kubálek
 Ukázka z tvorby Salíma Barakáta
U příležitosti hostování kurdského spisovatele Ibráhíma Mahmúda v České republice zde přinášíme studii o prozaikovi Salímu Barakátovi a ukázku z jeho díla. Barakát pochází ze stejné oblasti jako Ibráhím Mahmúd a charakter jejich literární tvorby je podobný.

 23. 6. 2005  Táhá Chalíl
 Salím Barakát a jeho román Tábory věčnosti
U příležitosti hostování kurdského spisovatele Ibráhíma Mahmúda v České republice zde přinášíme studii o prozaikovi Salímu Barakátovi a ukázku z jeho díla. Barakát pochází ze stejné oblasti jako Ibráhím Mahmúd a charakter jejich literární tvorby je podobný.

 11. 6. 2005  Infoservis Člověka v tísni
 O situaci Kurdů v Sýrii …
… vyšel článek na stránkách Infoservisu společnosti Člověk v tísni.
 28. 4. 2005  Petr Kubálek
 Nesnadný zrod nové vlády v Iráku
Irácký premiér Ibráhím al-Džáfarí včera večer oznámil, že dokončil sestavování nové irácké vlády. Dnes ráno pak místopředseda iráckého parlamentu Háčim al-Hasaní přečetl jména členů koaličního kabinetu před shromážděnými poslanci iráckého Národního shromáždění, který vládě vzápětí vyslovil důvěru. Pro vládu hlasovalo 180 poslanců ze 185 přítomných.

Sestavování vlády trvalo téměř tři měsíce, během nichž dosluhoval předchozí irácký kabinet. V České republice, jejíž vláda se shodou okolností ve stejnou dobu potácela v agónii, se takový interval nemusí zdát dlouhý. Avšak v Iráku, kde se demokratický proces od parlamentních voleb po sestavování koaliční vlády odehrál poprvé v historii, se novináři i řadoví občané dívali na takto dlouhé trvání koaličních rozhovorů převážně kriticky. Vláda tak už před svým vznikem čelila jakémusi dvousměrnému tlaku veřejnosti: ...

 13. 5. 2004  Ralph Peters
 Úspěch Kurdů je příkladem pro zbytek Iráku
„Kurdistán, to prostě není Irák. Jeďte tam a uvidíte,“ píše publicista Ralph Peters, jehož článek vyšel 26.dubna v nejčtenějším americkém deníku USA Today.
 21. 4. 2004  Institut pro válečné a mírové zpravodajství
 Nejistoty jezídů v Iráku
Jezídi nejsou rozhodnuti, zda se mají ztotožňovat s Kurdy nebo se hlásit o samostatná práva,” píší bagdádští žurnalisté z Institutu pro válečné a mírové zpravodajství.

 7. 4. 2004  Los Angeles Times
 Jaká je budoucnost sil péšmarga v Iráku?
Velitelé péšmargů trvají na tom, že v kurdských oblastech severního Iráku mají být udrženy síly neupřesněné velikosti coby obdoba jakési národní gardy – alespoň do té doby, jak říkají, než stálá irácká ústava poskytne záruky kurdské autonomie. Někteří vyšší velitelé péšmargů tvrdí, že nesloží zbraně, dokud všechny historicky kurdské oblasti, ze kterých režim Saddáma Husajna vyhnal Kurdy – a to se hlavně týká na ropu bohatého města Karkúk – nebudou vráceny pod kurdskou kontrolu.

 1. 6. 2003  Christian Science Monitor
 Kurdové a Arabové v jedné vesnici dávají šanci soužití
Americký deník Christian Science Monitor přinesl reportáž z Iráku, která se zaměřuje na zásadní poválečný problém v této zemi – návrat kurdských rodin do dříve „arabizovaných“ oblastí.
 3. 4. 2003  The Independent
 Amerika nerozumí Saddámově vládě, která není typicky vojenským režimem
2.dubna 2003 uveřejnil britský deník Independent polemicky laděnou analýzu od Patricka Cockburna, spoluautora knižní monografie o Saddámu Husajnovi. Z článku vybíráme: „Mezi plány Pentagonu a Saddáma Husajna je kuriózní symetrie. Americký plán byl vyhnout se městům a mířit k Bagdádu. Plán prezidenta Saddáma byl víceméně veřejně znám: ustoupit do měst, kde USA nebudou moci využít vzdušné síly a nebudou znát terén tak dobře jako obránci.Prezident Saddám a Washington byli zajedno i v dalším důležitém bodu. Saddám se vždy děsil vnitřních povstání Kurdů a šíitských muslimů, kteří dohromady tvoří tři čtvrtiny populace. Velké vzpoury v roce 1991 ho málem přivedly k pádu. Během let přijal propracovaná opatření, aby se zajistil proti opakování takových událostí: vyslal kádry strany Baas (Obroda) a bezpečnostní složky do každé vesnice, města a čtvrti. Washington byl ve skutečnosti proti jakémukoli povstání, stejně jako i roku 1991. Obával se kurdské rebelie ve městech Mósul a Kirkúk, která by vyprovokovala tureckou intervenci. Na jihu se USA stavěly proti povstání mezi šíity, protože by z něho mohl těžit Írán.“
 28. 2. 2003  Washington Post
 Iráčtí Kurdové touží po návratu domů
Přední americký deník přinesl reportáž o Kurdech, kteří jsou nuceni opouštět své domovy v ropném městě Kirkúk.
 20. 2. 2003  Daily Telegraph
 Kurdové se připravují na další chemický útok
Panika se mísí s rezignací, píše z iráckého Kurdistánu Wendell Steavenson, zpravodaj britského deníku Daily Telegraph:

Abdulláh Fárik Muhammad pracuje jako technik v tiskárně novin Haulátí, které vycházejí v kurdském městě Slémání (arabsky Sulajmáníja). Svůj volný čas tráví výrobou plynové masky.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku