Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



D O K U M E N T Y

 3. 6. 2012  Iniciativa pro svobodnou Sýrii
 Výzva vládě ČR k přerušení diplomatických styků se syrským režimem a vyhoštění jeho diplomatické mise v ČR
Nedávný hrůzný masakr v obci Húlá vyvolal v několika demokratických zemích zásadní reakci na situaci v Sýrii. Došlo k přerušení diplomatických vztahů se syrským režimem a vyhoštění jeho diplomatů z těchto států.

Vyzýváme proto českou vládou k následování těchto zemí a přerušení veškerých diplomatických styků s tímto režimem a k vyhoštění jeho diplomatické mise v České republice.

 13. 11. 2008  Petr Kubálek
 Kontakty na soudní tlumočníky kurdštiny v ČR
K dnešnímu dni eviduje Ministerstvo spravedlnosti České republiky dva soudní tlumočníky a překladatele pro kurdský jazyk. Níže následují jejich kontaktní údaje.

 17. 3. 2008  signatáři / Petr Kubálek
 Březen 1990: Československá petice odsoudila útok na Kurdy
V březnu 1988 irácký režim provedl bezprecedentní útok chemickými zbraněmi na civilisty v kurdském městě Halabdža. Dva roky poté se v Československu objevila petice, která masakr odsoudila a vyjádřila solidaritu „s kurdským lidem v jeho těžkém boji za svá národní práva“. Mezi signatáři bylo několik známých osobností, např. Pavel Rychetský (tehdy generální prokurátor České socialistické republiky, nyní předseda Ústavního soudu České republiky), Alexandr Vondra (tehdy poradce československého prezidenta Václava Havla, nyní ministr zahraničních věcí České republiky), Martin Mejstřík (tehdy studentský aktivista, nyní senátor) a Věra Čáslavská (sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice a tehdejší poradkyně československého prezidenta Václava Havla).

 26. 2. 2008  Rudolf Brejcha
 Cesta do perského Kurdistánu – 1937
Z nepublikovaného, samizdatového německého originálu (Eine Reise ins persische Kurdistan. Mit Fotos und Aquarellen vom Verfasser) přeložil Josef Kubálek. Redigoval Petr Kubálek.

 25. 2. 2008  Petr Kubálek
 Poznámky k cestopisu Rudolfa Brejchy
Ediční poznámky k české verzi cestopisu Eine Reise ins persische Kurdistan

 22. 3. 2007  signatáři / Petr Kubálek
 Před 17 lety Havel a Schwarzenberg podpořili Kurdy
V Praze se právě koná mezinárodní konference k 30.výročí Charty 77. Významný aktér této iniciativy z roku 1977, pozdější československý a český prezident Václav Havel, včera na konferenci zdůraznil, že státy postkomunistické Evropy by měly svou zkušenost zúročit v nezištné podpoře představitelů opozice a bojovníků za lidská práva v zemích, jimž stále vládnou nedemokratické režimy.

V této souvislosti může být zajímavé, že Havel v době, kdy byl prezidentem Československa, podepsal manifest na podporu kurdského demokratického hnutí. Svůj podpis k dokumentu připojil i Karel Schwarzenberg, tehdejší Havlův kancléř a nynější ministr zahraničí České republiky.

 18. 3. 2007  František Janouch
 Projev k zahájení protestní hladovky v kauze Uzunoglu
Hladovka bude zahájena dnes, 13.3.2007 ve 22.00 v Pražské křižovatce. S doktorem Uzunoglu budou solidárně hladovět čeští politici, intelektuálové, spisovatelé, chartisté. Hladovka a jiné protestní akce se možná rozšíří i na jiná evropská města. Dnes s ním budou 24 hodin solidárně hladovět německý novinář Pape a já.

 3. 3. 2007  Petr Kubálek
 Chronologie dějin jezídů
Jezídismus od 11. do 21.století
 19. 2. 2007  Amnesty International / Petr Kubálek
 Česká Amnesty International se staví za kurdského novináře v Íránu
Česká pobočka Amnesty International, mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv, se přidala k urgentní výzvě světové centrály Amnesty International na podporu Adnána Hasanpúra (Adnan Hassanpour), kurdského novináře zadržovaného v Íránu. Níže následuje informace Amnesty International s textem dopisu, který bude odeslán představitelům Íránské islámské republiky.

 3. 1. 2007  Yekta Uzunoğlu
 Děkovný projev při převzetí Ceny Františka Kriegla
Text projevu, který dr. Yekta Uzunoglu přednesl dne 1.června 2006 v Praze při převzetí Ceny Františka Kriegla
 27. 4. 2006  Z kurdštiny přeložili Zagros Hajo a Eva Hajo
 Kurdský lidový epos Memê Alan
MEMÊ ALAN

Z kurdštiny přeložili Zagros Hajo a Eva Hajo
Brno 1975-1977

Veliké a mocné je město Michrib. Leží na 7 horách, má 366 bran a z nich každá vede do 366 krajů, a každý kraj se dělí na 366 okrsků. A to vše je v rukou Alí-bega, Amar-bega a Almaz-bega, tří přebohatých bratrů. Klíčů od truhel s jejich zlatem je nákladem 45 koní. Patří jim nesmírné poklady, obchody a trhy na všech naměstích.
...
 7. 3. 2006  signatáři
 Otevřený dopis Žalujeme
V roce 1894 byl v Paříži zatčen francouzský důstojník Alfred Dreyfus, na základě vykonstruovaného obvinění ze špionáže odsouzen na doživotí a deportován na Ďábelské ostrovy. V jeho odsouzení hrál značnou roli jeho židovský původ a antisemitismus, tenkrát ve Francii rozšířený. O čtyři roky později reagoval na Dreyfusovo odsouzení světoznámý spisovatel Émile Zola svým otevřeným dopisem Žaluji (J´Accuse). Tento dopis měl ve Francii i v ostatních zemích neuvěřitelnou odezvu a přispěl nakonec k úplné rehabilitaci Dreyfuse, slavnostnímu navrácení vojenských hodností, vyznamenání nejvyšším francouzským řádem Légion d´Honeur a veřejné omluvě.

 22. 8. 2005  Zuzana Kalivodová
 Slovník česko-kurdský
Slovník ČESKO-KURDSKÝ (nářečí sorání)
CZECH-KURDISH Dictionary (Soranî Dialect)

ZUZANA KALIVODOVÁ, 2005

E-mail: zuzanak.@seznam.cz

 18. 8. 2005  Human Rights Watch
 Írán: Bezpečnostní složky zabíjely kurdské demonstranty
Organizace Human Rights Watch prohlásila, že íránská vláda musí vyšetřit smrt nejméně 17 lidí, kterou způsobily íránské bezpečnostní složky během posledních dvou týdnů.

 13. 6. 2005  Amnesty International
 Petice na podporu Kurdů v Sýrii
Adresáti dopisu:
Baššár al-Asad,
prezident Syrské arabské republiky
Gází Kanaán, ministr vnitra Syrské arabské republiky

Vaše Excelence,

obracím se na Vás, abych vyjádřil(a) své znepokojení nad porušováním lidských práv, jemuž jsou vystaveni Kurdové v Sýrii, zejména nad četnými zprávami o mučení a o tvrdém omezování kurdské kultury. Zároveň mě těší velmi pozitivní zpráva z konce března 2005, v níž syrská vláda oznámila propuštění 312 syrských Kurdů, kteří byli zadrženi během demonstrací následujících po násilných událostech z března 2004.

…………………….

 11. 3. 2005  Amnesty International
 Sýrie: Potlačovaná kultura; mučení a věznění syrských Kurdů
Organizace Amnesty International žádá syrskou vládu, aby prošetřila události z března 2004 a údajné případy mučení a špatného zacházení ve vazbě. Syrská vláda by měla zrušit omezení uvalená na kurdskou kulturu a všechny zákazy, které omezují život Kurdů v Sýrii.

 19. 3. 2004  Human Rights Watch
 Sýrie: Napravte křivdy, ze kterých vzešly kurdské nepokoje
Syrská vláda by měla okamžitě přijmout kroky, jež by omezily nadměrné nasazení síly a zastavily masové zatýkání, kterým vláda reagovala na nepokoje v kurdských částech země. Sýrii k tomu dnes vyzvala organizace Human Rights Watch (Hlídka pro lidská práva).

 13. 3. 2004  Ministerstvo zahraničí USA
 Postavení Kurdů v Sýrii
Zpráva o stavu lidských práv za uplynulý rok, kterou odděleně pro každý stát světa vydává Ministerstvo zahraničí USA, je hlavním a všeobecně citovaným zdrojem také pro zjištění situace Kurdů v jednotlivých zemích.
Zpráva o Sýrii pro rok 2003 zmiňovala Kurdy následovně:

„Vláda měla na poli lidských práv velmi nedostatečnou úroveň a nadále se dopouštěla jejich závažného porušování. Vláda bránila v činnosti jakékoli organizované politické opozici. Protivládních demonstrací se konalo velmi málo. Mezi příklady trvalého porušování lidských práv patřilo mučení zadržených ve vazbě, špatné podmínky ve věznicích, libovolné zatýkání a omezování svobody, dlouhodobé zadržování bez soudu, po všech stránkách nespravedlivé soudy u vojenských tribunálů a porušování práva na soukromí. Vláda zásadně omezovala svobodu projevu a tisku. V zákoně není zakotvena svoboda shromažďování, kterou vláda omezovala. Vláda oficiálně nepovolila existenci nezávislých domácích sdružení pro lidská práva, nicméně během roku umožňovala pravidelné setkávání neregistrovaným skupinám na bázi občanské společnosti. … Problém představovalo násilí a společenská diskriminace vůči ženám. Vláda diskriminovala Kurdy, kterým bylo odebráno občanství [viz níže].

 23. 8. 2003  AIJ
 Otevřený dopis k Súzán Mubárak(ové) ve věci zmizelých kurdských dívek
V Paříži sídlící Mezinárodní aliance pro spravedlnost ( Alliance Internationale pour la Justice ), jež se dlouhodobě věnuje kampaním a právním projektům ve prospěch Iráku, se otevřeným dopisem obrátila na Súzán Mubárak(ovou), manželku egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Egyptská první dáma je předsedkyní egyptské Národní rady žen. Kromě toho podporuje Červený půlměsíc i další charitativní sdružení a aktivity. Otevřený dopis, zamýšlený současně jako petice, ji žádá o intervenci ve prospěch vyšetření okolností, za nichž byly dívky z iráckého Kurdistánu v 80.letech zavlečeny do egyptských nevěstinců, kde jejich stopy zmizely. Na irácké straně šlo o iniciativu z vládní úrovně – současná egyptská vláda však odmítá jakkoli se věcí zabývat.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku