Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 27. 2. 2004 Rašíd Chalíl
Komentář: Nebývale otevřená demonstrace syrských Kurdů
Ing.Rachid Khalil (Rašíd Chalíl) je kurdský hudebník a podnikatel, který pochází z území Sýrie. V následujícím komentáři si všímá čerstvých, takřka přelomových událostí ve svém rodném městě:

Včerejší den se zapsal do dějin kurdského boje za svobodu jako den zlomový a velmi významný pro tuto část Kurdistánu. Vládnoucí syrský režim v čele se stranou Baas po dobu více než čtyřiceti let Kurdy utlačoval a perzekvoval. Dodnes syrská ústava neuznává existenci třímilionového kurdského národa, který žije na svém uzemí již několik tisíciletí. Syrský režim se řadí mezi první v regionu co do počtu politických vězňů a jeho krutost k vlastnímu obyvatelstvu se v mnoha směrech podobá bývalému iráckému režimu, který vládl pod stejnou socialistickou ideologií strany Baas.

Ve středu 25.2.2004 Kurdové ve městě Al-Kámišlí přivítali dva propuštěné politiky, Hasana Sáliha a Marwána Osmána, kteří strávili 14 měsíců ve vězení společně s dalšími pěti Kurdy.

Výjimečnost tohoto dne je v tom, že desetitisíce Kurdů poprvé překročily čtyřicetiletý strach a změnily přivítání svých politiků v ohromnou demonstraci. Lidé se skandováním hesel „Ať žije svoboda“ a „Ať žije Kurdistán“ žádali propuštění všech politických vězňů v zemi. Oba politici promluvili k oslavujícím lidem a ujistili je, že jejich boj za práva Kurdů bude pokračovat. Vyzvali kurdské strany k otevřené konfrontaci se současným režimem.

Věřím, že tato zkušenost povede k tomu, aby se politické strany Kurdů v Sýrii dostaly z ilegality a aby získaly větší odvahu v prosazování svých požadavků.

Touha Kurdů po svobodě a jejich připravenost se o ni zasazovat je dnes na svém vrcholu. Tomu pomáhají úspěchy Kurdů v iráckém Kurdistánu a změny probíhající v celé oblasti Blízkého východu. Každopádně doba, kdy lidé se báli mluvit, již pominula a v tomto směru došlo k zásadnímu posunu. Snad nadcházející měsíce přinesou více podobných událostí.

Ing.Rachid Khalil


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku