Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 5. 10. 2006 Washington Post
Tálabání: Kurdistán by uvítal americké základny
„V Iráku není chaos“

Washington Post
pondělí 25.září 2006

Zkrácené interview, které novinářka Lally Weymouth ve středu 20.září 2006 v New Yorku pořídila s iráckým prezidentem Džalálem Tálabáním pro deník Washington Post a týdeník Newsweek.

(Z angličtiny přeložil Michal Paulus.)

Co jste při setkání s prezidentem Bushem probírali?
Oznámili jsme mu naše pokroky v obchodě, ekonomice a ve výcviku naší armády … a požádali jsme ho, aby irácké armádě byly poskytnuty zbraně, které jsou nezbytné pro zvýšení její bojeschopnosti. Také jsme mu poděkovali za pokračující podporu Iráku. Nezapomeňte, že jsme žili pod nejhorším druhem diktatury.

Americká vláda údajně ztrácí důvěru v ministerského předsedu Núrího al-Málikího.
Prezident Bush nás ujistil, že Málikího vládu bude podporovat, a my jsme ho (Bushe) ujistili, že všechny irácké politické strany podporují Málikího. On (Málikí) pro Irák udělal mnoho významných věcí. Rozkázal všem milicím zastavit činnost.

Ale ony ji nezastavily.
Neoperují v takové míře jako dřív.

Kdy by měla americká armáda opustit zemi?
Ze sedmi provincií se už americká armáda stáhla. (Pozn. překl.: Irák má celkem 18 provincií.) Irácká armáda nahrazuje americké jednotky v mnoha městech. Doufáme, že koncem tohoto roku budeme schopni kontrolovat 12 provincií. Budeme však nadále potřebovat americké a koaliční jednotky, dokud nevycvičíme naši armádu a nebudeme schopni čelit terorismu a porazit ho.

Jak dlouho to bude trvat?
Myslím si, že do dvou let budeme schopni vycvičit naši armádu a dokážeme čelit terorismu … Přítomnost amerických jednotek – třeba jen symbolická – bude zastrašovat ty, kteří se snaží vměšovat do našich záležitostí.

Mluvíte o Íránu?
Náš ministerský předseda se právě vrátil z Iránu. Dostal od Íránu dobré přísliby ohledně bezpečnosti – přísliby, že (Írán) nikdy nepřipustí jakýkoli druh vměšování do vnitřních záležitostí Iráku.

Věříte tomu?
Náš ministerský předseda mi řekl, že dostal reálné a seriózní sliby. Uvidíme.

Co si myslíte o obecně rozšířeném názoru, že by se měl Irák rozdělit na tři části?
Já si to nemyslím. Irák se nerozpadne na tři části. Irák zůstane sjednocený – budeme mít jednotný, federativní Irák. Kurdové bojují za jednotu Iráku; sunnité a šíité to samé. Jsou rozdíly v názorech mezi šíity a sunnity, které musí být vyřešeny, ale netýkají se představy dělení Iráku.

Takže zatímco lidé ve Spojených státech věří, že válka v Iráku je nepřehledná, vy věříte v opak.
Irák neupadl do chaosu. Je zde mnoho provincií, které jsou klidné – kde lidé prosperují … Chci ujistit americký lid, že Iráčané se těší demokracii a lidským právům a bojují za bezpečnost své země.

Uvítal byste v Kurdistánu americké vojenské základny?
Ano, byly by vítány. Kurdistán chce, aby Američané zůstali. Na některých místech sunnité chtějí, aby Američané zůstali – sunnité si myslí, že hlavní nebezpečí v současné době přichází z Íránu. U sunnitů došlo ke změně názoru. Sunnité jsou pro dobré vztahy se Spojenými státy. Šíité už také tak smýšlejí.

Zřídí Spojené státy základny v Kurdistánu?
Myslím si, že budeme potřebovat americké jednotky po dlouhou dobu – možná až dvě vojenské základny, které by nás chránily před vměšováním ze zahraničí. Nežádám o 100 000 amerických vojáků – 10 000 vojáků a dvě letecké základny by stačily. Bude to v zájmu iráckého lidu i v zájmu míru na Blízkém východě.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku