Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 20. 11. 2006 Petr Kubálek
Kolik je v Iráku mrtvých?
Od invaze do Iráku před zhruba třemi a půl lety v zemi zemřelo násilnou smrtí téměř 150 000 lidí. Oznámilo to irácké ministerstvo zdravotnictví.

Podle tiskové agentury AFP s tímto odhadem přišel irácký ministr zdravotnictví Alí aš-Šammarí ve čtvrtek 9.listopadu, kdy byl na oficiální návštěvě Vídně. Následně toto číslo potvrdil nejmenovaný pracovník tiskového odboru iráckého ministerstva zdravotnictví, který agentuře AFP sdělil: „Každý den v průměru zemře 75 až 80 lidí (při násilných incidentech v Iráku) … Celkový počet (za posledního tři a půl roku) může být až 150 000.“ K podobnému propočtu se kloní i OSN, která hovoří o průměru 100 mrtvých denně.

Statistika evidentně nezahrnuje mrtvé z řad občanů jiných zemí než Iráku. Každopádně se odhady počtu obětí terorismu v Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna značně liší: zatímco západní iniciativa Iraq Body Count (Sčítání mrtvých v Iráku) uvádí kolem 50 000 úmrtí, britský lékařský časopis Lancet minulý měsíc přinesl odhad 650 000 mrtvých, což mluvčí irácké vlády Alí ad-Dabbág 12.října označil za „astronomická čísla“, která jsou „nepřesná a přehnaná“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku