Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 29. 11. 2006 ČTK
Česká rodina hostila kurdskou kuřetem na smetaně s houbami
Vít Černý, jeho žena Monika a jejich tři malé děti usedli dnes k nedělnímu obědu s párem dosud neznámých cizinců. V rámci projektu Rodina odvedle si do svého domku v obci Úherce na Mladoboleslavsku pozvali kurdský pár tvořený Rašídem Chalílem a jeho ženou Baján Ibráhímovou. „Byla jsem z toho trochu nervózní, protože se nepovažuju za moc dobrou kuchařku,“ řekla ČTK Monika Černá, která návštěvě připravila kuře na smetaně s houbami a brambory. Obávala se zbytečně. Kurdům, pocházejícím ze Sýrie, vonící hlavní jídlo stejně jako káva, zmrzlina a domácí bábovka velmi chutnalo. „Na oplátku musíme manžele Černé pozvat k nám do Teplic a připravit podobnou pochoutku,“ uvedla Ibráhímová. Rašíd Chalíl žije v Čechách od roku 1988. Během studií zde požádal o politický azyl, v rodné Sýrii byl podle svých slov jako příslušník kurdského národa pronásledován. „Syrská vláda Kurdy vůbec neuznává, nesmíme hovořit svým jazykem ani zpívat naše písně,“ vyprávěl plynulou češtinou. Jeho žena v Čechách žije přes pět let, povolení k pobytu získala na základě slučování rodin. Na rozdíl od svého manžela může Sýrii bez obav navštěvovat.

„Jsem z toho smutný, pamatuji se, že když jsem byl malý, tak na ulici v mém rodném městě Kámišlí na syrsko-tureckých hranicích žili dohromady Kurdové, Syřané, křesťané i Židé a ke konfliktům nedocházelo. V poslední době se ale svět asi zbláznil,“ vyprávěl Chalíl. Obě rodiny spojuje společné povolání mužů. Rašíd Chalíl pracuje jako soudní tlumočník kurdštiny a arabštiny, Vít Černý je tlumočníkem němčiny v mladoboleslavské automobilce Škoda. Obě ženy jsou v domácnosti. Během konverzace se ukázalo, že všichni mají zájem o historii i filmové umění. Pro obě rodiny to byla první zkušenost s projektem Rodina odvedle a podle svých slov se dnes určitě neviděli naposled.

„Snažíme se seznamovat rodiny, které mají podobné zájmy a věk, aby si měly co říct,“ uvedl koordinátor projektu Rodina odvedle Dragoljub Matič, srbský novinář a člen pořádající nevládní organizace Slovo 21. Cílem setkání u oběda je seznámit přistěhovalce s místními lidmi a usnadnit jim začlenění do českého prostředí. Poprvé pozvaly české rodiny své zahraniční sousedy na tradiční oběd před dvěma lety. Loni je naopak pohostili cizinci. Podle pořadatelů se do projektu zatím zapojilo na 300 rodin.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku