Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 4. 4. 2007 Občanský institut
Belgie: Je Atatürk gay?
Občanský institut

30.3.2007

Publikace knihy Boj proti homofobii, kterou vydalo valonské ministerstvo školství, vedla k diplomatickému sporu s Tureckem. Kniha má pomoci učitelům ve vytváření atmosféry anti-homofobie ve školách. Má za cíl „zabránit tomu, aby mladá generace získala negativní představu o homosexualitě.“ K atraktivitě mezi žáky má pomoci i kapitola Významní homosexuálové a bisexuálové v dějinách, kde je – mimo jiné – uveden i Mustafa Kemal Atatürk. Turecká oficiální místa však zmínku o zakladateli moderního Turecka coby homosexuálovi nesla velmi nelibě. Valonská ministryně kultury si už domluvila schůzku s tureckým velvyslancem a zatím doporučila učitelům nepoužívat ty části knihy, kde je Atatürk zmíněn. Mluvčí turecké ambasády prohlásil, že „případ je mimořádně citlivý a belgičtí představitelé nakonec uznali, že udělali chybu“. Valonské ministerstvo kultury oznámilo, že v příštím vydání knihy už Atatürk mezi homosexuály zmíněn nebude.

= = =

Redakční poznámka (Kurdové a Kurdistán) – úryvek z knihy Kemal Atatürk, str. 74-75 (napsal Karel Pravec, vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1967):

„Po dnech plných vyčerpání [z války proti Řekům] mohl [Mustafa Kemal Atatürk v září 1922] opět zasednout mezi své přátele a odpočívat i za dny, kdy si nedopřál téměř žádného spánku. Tento odpočinek měl ale zcela neočekávaný průběh. Když si totiž hledal v Izmiru nejvhodnější klidné ubytování, seznámil se s dcerou bohatého loďaře – Latife Hanım [– známá též jako Lâtife Uşaklıgil nebo Latife Uşşaki –], která mu nabídla tichou vilu svých nepřítomných rodičů. Těžko říci, zda tato dívka oplývala zvláštním nadáním, jak získat vyvoleného muže, či zda se u Kemala projevilo přílišné nervové uvolnění, pochopitelné po tak obrovském vypětí vůle a fyzických sil, jež si vynutila příprava a průběh úspěšné ofenzívy. Faktem však zůstává, že Kemal, jehož sexuální život nebyl nikdy zcela v pořádku a dosti často se vymykal představám i hodně tolerantních zásad lidské morálky, se k velkému překvapení svých blízkých přátel s Latife Hanım na její naléhání oženil. Avšak již po několika měsících pro něho manželství ztratilo kouzlo a Kemal se znovu vrátil ke starému způsobu života, v němž dával přednost společnosti mladých důstojníků před společností žen. Nešťastná Latife Hanım za několik málo let splnila Kemalovo přání a proti své vůli se vystěhovala do Švýcarska.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku