Spojené státy zažily první televizní debatu republikánských politiků, kteří mají zájem ucházet se příští rok o úřad amerického prezidenta. Jeden z účastníků debaty, nynější senátor Sam Brownback, v ní podpořil rozdělení Iráku na tři samosprávné celky. „Společně s vojenským řešením v Iráku bych prosazoval spíše politické řešení … dle principu tři státy – jedna země. Existoval by kurdský stát, sunnitský stát a šíitský stát, a Bagdád by bylo federální město. Myslím, že vedle vojenského musíme prosazovat i politické řešení, abychom dospěli ke stabilní situaci v Iráku,“ prohlásil v debatě Brownback podle agentury AP.
Inspirací byla návštěva Kurdistánu
K americké politice v Iráku se vyjádřilo všech deset účastníků republikánské debaty, kterou v pátek 4.května přenášel televizní kanál MSNBC. Volby amerického prezidenta jsou naplánovány na listopad 2008, ovšem každá politická strana v USA vysílá do voleb jen jednoho kandidáta.
Brownback svou představu o budoucnosti Iráku nevyslovil poprvé: ve stejném duchu hovořil již letos v lednu, kdy navštívil irácký autonomní Kurdistán a setkal se s jeho prezidentem Masúdem Bárzáním. Své dojmy z Kurdistánu tehdy americký senátor shrnul slovy:
„Kurdský region v Iráku je bezpečný a vzkvétá,“ a dodal: „Kurdský region slouží jako model toho, co by komunity šíitů a sunnitů v Iráku mohly dokázat ve federálním systému.“
K myšlence na přetvoření Iráku do trojčlenné federace (kde by hlavní město Bagdád mělo zvláštní status) se hlásí i někteří kurdští politici. Například Sád Barzindží, který je poslancem iráckého parlamentu za Sjednocenou kandidátku Kurdistánu, v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák dne 11.listopadu 2006 k otázce na kritickou bezpečnostní situaci v Iráku řekl: „Řešení, které bych považoval za praktické, je rozdělit Irák do tří regionů – regionu sunnitských Arabů, regionu šíitských Arabů a regionu Kurdistán. Každý region by spravoval své vnitřní záležitosti včetně bezpečnosti. Zároveň by bezpečnostní pravomoci federální vlády nebyly velké; omezovaly by se na ochranu hranic Iráku. … Bez tohoto řešení v Iráku, podle mého názoru, nebude stabilita.“
Irák je i není federace
V Iráku se o federativním uspořádání vedly diskuse před referendem o nové irácké ústavě. Ta byla v říjnu 2005 schválena, avšak její ustanovení o federaci zatím nevešla do praxe. Tato otázka totiž výrazně rozděluje iráckou společnost. Federální model spíše podporují Kurdové a část šíitů. Nepočetné sekulární strany v Iráku žádají, aby případná federace byla založena na principu zeměpisném, nikoli národnostním a náboženském. Zcela proti federaci je zřejmě většina arabských sunnitů, ale také stoupenci šíitského kazatele Muktadá as-Sadra. Část politiků z prostředí sunnitských Arabů pak připouští, že jediným samosprávným územím v rámci Iráku – tedy jakousi výjimkou ze zákazu federace – by zůstal autonomní Kurdistán. Takový je ostatně současný stav.
|