Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 22. 5. 2007 AP
Íránský fotograf veřejně převzal Pulitzerovu cenu 27 let poté, co ji vyhrál
Associated Press (AP)
pondělí, 21.května 2007

New York

Íránský fotograf, který v roce 1980 obdržel Pulitzerovu cenu – kvůli obavám o bezpečnost – anonymně, byl v pondělí veřejně oceněn na slavnostním předání letošních cen.

Totožnost Džahángíra Razmího, jehož fotografie zachytila 11 mužů stojících se zavázanýma očima před popravčí četou, byla s jeho svolením odhalena [loni] v prosinci.

„Je to velmi příjemný a krásný pocit,“ řekl Razmí prostřednictvím tlumočníka po skončení slavnosti, při které se mu jako jedinému dostalo potlesku vestoje. Žádný proslov během programu nepronesl.

Když Pulitzerův výbor v dubnu oznámil [letošní vítěze], přidal i zvláštní uznání pro Razmího za jeho mrazivý snímek z roku 1979, pořízený poté, co islámští radikálové svrhli íránského šáha. Fotografii uveřejnil íránský list Etteláát [„Informace“], ale odpovědný editor se rozhodl, že v zájmu bezpečnosti autora neuvede jeho jméno. Snímek, který pak rozšířila agentura United Press International (UPI), získal Pulitzerovu cenu za zpravodajskou fotografii (Spot News Photography). Je to jediný případ v historii Pulitzerových cen, kdy výbor udělil ocenění anonymně. Fotografii dlouho využívali kritici islámské vlády v Íránu jako symbol brutality režimu.

S Razmího svolením byl 2.prosince [2006] v deníku Wall Street Journal uveřejněn podrobný článek, který prozradil jeho identitu.

Razmí toto pondělí převzal diplom a 10 000 amerických dolarů (odpovídá 7 438 euro).

Matka a sestra dvou z mužů zachycených na fotografii se zúčastnily slavnostního předání. Munír Náhíd, která byla svědkem popravy svých synů – [tehdy] třiadvacetiletého Ihsána a dvacetiletého Šahrívara – nyní se slzami v očích objímala Razmího. Plakala i její dcera, Rójá Náhíd, která zůstala sedět opodál. Obě ženy jsou Kurdky [z Íránu], v současné době žijící v Kalifornii. „Máme velkou radost,“ řekla jednapadesátiletá Rójá Náhíd po skončení programu. „Ten snímek je pro svět důkazem toho, co vláda udělala naší rodině a Kurdům.“

Razmí se předání zúčastnil se svou manželkou Parvín. Otec dvou synů prohlásil, že o své bezpečí se už nebojí, ačkoli jeho totožnost je teď obecně známá. Říká, že vždy čekal „na ten správný okamžik“. Ten přišel, když reportér listu Wall Street Journal navštívil Írán a vyhledal ho.

Po íránsko-irácké válce [1980-1988] si Razmí v Íránu otevřel fotografický ateliér. Před jeho objektivem se střídali nevěsty, vojáci a státní úředníci. Nyní říká, že převzetí ceny ho inspirovalo k úvahám o návratu k novinářské fotografii.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku