Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 8. 6. 2007 Petr Kubálek
Kurdská témata ve dvou interview na ČT24
Kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoglu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî; narozen 1953) byl hostem včerejšího pořadu Před půlnocí na zpravodajském kanálu České televize. V rozhovoru, jehož videozáznam je k dispozici na internetu, Uzunoglu hovořil především o kontroverzním kriminálním případu, jehož aktérem se stal v roce 1994. Soudní projednávání kauzy dosud pokračuje.

Název včerejší relace – Česká xenofobie očima kurdského lékaře – byl poněkud zavádějící. Yekta Uzunoglu se totiž věnoval některým tendencím české hospodářské transformace v 90.letech, pozadí své kauzy a roli médií, zejména dobovým diskreditačním titulkům v deníku Blesk. Ty však zůstaly v celém rozhovoru jedinou vzdálenou narážkou na téma xenofobie.

Dřívější kurdské zastavení Před půlnocí obstaral Martin Stropnický
O kurdských záležitostech se ve stejném televizním pořadu před časem zmínil i český herec a diplomat Martin Stropnický (narozen 1956). V rozhovoru, odvysílaném letos 23.dubna a rovněž dostupném na internetu, hovořil mimo jiné o svém dětství, jehož část strávil jako syn českého diplomata v Turecku. O letech 1967-1970 prohlásil: „Na východ, do těch kurdských oblastí, tehdy cizinec nevkročil.“

K případnému členství Turecka v Evropské unii se Stropnický vyjádřil zdrženlivě: podotkl, že na dosavadních jednáních Unie s Tureckem „je vidět, že to vůbec není jednoduchá záležitost“. Podle Stropnického „určitě není řešením se nějak stáhnout do sebe“; zároveň však varoval před „ukvapeným rozšiřováním“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku