Kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoglu (v kurdských kruzích známý i jako Yekta Geylanî; narozen 1953) byl hostem včerejšího pořadu Před půlnocí na zpravodajském kanálu České televize. V rozhovoru, jehož videozáznam je k dispozici na internetu, Uzunoglu hovořil především o kontroverzním kriminálním případu, jehož aktérem se stal v roce 1994. Soudní projednávání kauzy dosud pokračuje.
Název včerejší relace – Česká xenofobie očima kurdského lékaře – byl poněkud zavádějící. Yekta Uzunoglu se totiž věnoval některým tendencím české hospodářské transformace v 90.letech, pozadí své kauzy a roli médií, zejména dobovým diskreditačním titulkům v deníku Blesk. Ty však zůstaly v celém rozhovoru jedinou vzdálenou narážkou na téma xenofobie.
Dřívější kurdské zastavení Před půlnocí obstaral Martin Stropnický
O kurdských záležitostech se ve stejném televizním pořadu před časem zmínil i český herec a diplomat Martin Stropnický (narozen
1956). V rozhovoru, odvysílaném letos 23.dubna a rovněž dostupném na internetu, hovořil mimo jiné o svém dětství, jehož část strávil jako syn českého diplomata v Turecku. O letech 1967-1970 prohlásil: „Na východ, do těch kurdských oblastí, tehdy cizinec nevkročil.“
K případnému členství Turecka v Evropské unii se Stropnický vyjádřil zdrženlivě: podotkl, že na dosavadních jednáních Unie s Tureckem „je vidět, že to vůbec není jednoduchá záležitost“. Podle Stropnického „určitě není řešením se nějak stáhnout do sebe“; zároveň však varoval před „ukvapeným rozšiřováním“.
|