Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 28. 9. 2007 Petr Kubálek
Americká armáda hlásí: Zabili jsme vraha jezídů
Počátkem září byl při operaci americké armády v severním Iráku údajně zabit vysoce postavený člen sítě al-Káida, identifikovaný jako jeden z hlavních organizátorů teroristických útoků proti náboženské komunitě jezídů letos v srpnu. S odvoláním na mluvčího amerických vojsk v Iráku Marka Foxe to 9.září oznámily světové tiskové agentury.

Terorista Abú Muhammad al-Afrí, známý též pod několika dalšími jmény, zemřel se svým řidičem při náletu, který americká armáda provedla už v pondělí 3.září jihozápadně od města Mosul. Tiskové prohlášení jednotek USA označilo al-Afrího za vůdce sítě al-Káida pro oblast Sindžár. Tento region, v kurdštině známý jako Šingál, leží západně od Mosulu a většinu jeho obyvatel tvoří kurdsky mluvící vyznavači svébytného náboženství – jezídismu.

Útoky, za jejichž plánováním měl mimo jiné stát al-Afrí, 14.srpna zasáhly jezídské sídelní komplexy al-Kahtáníja a al-Džazíra v jižní části Sindžáru. Čtyři sebevražední atentátníci tehdy podle prvních odhadů připravili o život kolem 170 lidí. Agentury Reuters a AFP ve zprávě o zabití al-Afrího uvádějí, že obětí nakonec bylo přes 400. Podle údajů zveřejněných deníkem New York Times však zahynulo přes 500 lidí a některé jezídské zdroje udávají dokonce 800 mrtvých. Americký deník upozornil, že atentát na jezídy byl nejvíce smrtícím teroristickým útokem v Iráku od změny tamního režimu v roce 2003.

Napětí mezi jezídy a muslimy v severním Iráku vzrostlo po dvou letošních událostech, které se odehrály východně od Mosulu: nejprve v únoru došlo ke střetům mezi oběma komunitami kvůli poněkud nejasné kauze tradiční rodinné „cti“; z obdobných pohnutek byla v dubnu svými souvěrci zavražděna mladá jezídka za údajný vztah s muslimským mužem. Právě dubnový lynč vystupňoval násilí proti jezídům, které extrémní islamisté považují za kacíře a satanisty.

Náboženství a společnost jezídů zachytil český dokumentární film Vyznavači Anděla Páva. Jeho tvůrci před čtyřmi lety natáčeli mimo jiné i v sídelním komplexu al-Kahtáníja, který letos v srpnu zasáhly teroristické útoky.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku