Yekta Uzunoğlu, v kurdských kruzích též Yekta Geylanî: v 70.letech jeden z mnoha kurdských studentů v Československu, ale záhy též propagátor kurdské kultury a aktivista za práva svého národa; po nuceném odchodu ze země v roce 1979 navíc i lékař a podnikatel; a později, po návratu do českých zemí, nedobrovolný hrdina absurdně-kriminálního příběhu, který začal 12.září 1994 jeho zatčením a obviněním z několika těžkých zločinů a skončil teprve 31.července 2007, kdy ho soud prohlásil za nevinného. Letos v září se Uzunoğluovi za nedostatek angažovanosti v jeho kauze omluvili čeští politici i řadoví občané v čele s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Současný prezident Václav Klaus odmítl vyhovět výzvě k podobnému vyjádření.
V nakladatelství Akropolis nyní vychází knižní rozhovor s Yektou Uzunoğlu, který pořídil novinář Petr Žantovský. Křest knihy Výpověď je ohlášen na pravé poledne v úterý 11.prosince. Místo: knihkupectví Dům knihy Kanzelsberger, Václavské náměstí 4 (Můstek), Praha.
Na akci kromě Petra Žantovského a Yekty Uzunoğlu promluví také předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch, předsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová a poslanec Marek Benda.
Jiný rozhovor velkého formátu s Yektou Uzunoğlu již loni připravila novinářka Jana Klusáková. Kniha nazvaná Presumpce viny byla dočasně k dispozici na internetu; dle dostupných infomací však nedošlo k jejímu vydání tiskem.
Yekta Uzunoğlu byl letos již dvakrát hostem televizního interview v pořadu Před půlnocí na programu ČT24: nejprve to bylo 7.června, kdy otázky pokládal právě autor knižního rozhovoru Petr Žantovský, a znovu – nedávno – 3.prosince, kdy Uzunoğlua zpovídal Martin Komárek.
|