Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 6. 12. 2008 Petr Kubálek
Česko-kurdský obchod má posílit podnikatelská rada
Letos 17. října byla v iráckém Kurdistánu podepsána Dohoda o založení Česko-kurdské podnikatelské rady. Ve zprávě datované 30.říjnem o tom informují internetové stránky BusinessInfo.cz s odvoláním na české velvyslanectví v Bagdádu. K podpisu došlo v rámci návštěvy delegace Svazu průmyslu a dopravy ČR na mezinárodním veletrhu v Hauléru (Arbíl), hlavním městě samosprávného iráckého Kurdistánu.

Dohodu podepsala za českou stranu Dagmar Kuchtová, která je zástupkyní generálního ředitele a ředitelkou vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR, a za kurdskou stranu Dárá Džalíl Chajját, jenž zastává funkci prezidenta Federace obchodních a průmyslových komor iráckého Kurdistánu.

Již v den podpisu dohody o ní odvysílalo reportáž Rádio Svobodný Irák – arabská sekce Rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze. Dárá Džalíl Chajját v rozhovoru pro tuto stanici uvedl, že cílem dohody je „rozvoj obchodních a hospodářských vztahů“ cestou „vzájemných návštěv, pořádání veletrhů, výměny informací… a využívání informací druhé strany“.

Dagmar Kuchtová sdělila Rádiu Svobodný Irák, že Česko-kurdská podnikatelská rada má tvořit „pracovní platformu pro bilaterální spolupráci českých a kurdských firem“. Dodala: „České firmy velmi stojí o to, aby se rozšířil byznys…, aby měly možnost účastnit se některých, i státních, zakázek v Kurdistánu, zejména v oblasti energetiky; případně jednají o účasti v mezinárodních konsorciích, která mají zájem účastnit se těchto projektů.“ Kuchtová upřesnila: „Doposud byly podepsány spíše menší dohody o spolupráci. Uskutečňují se menší kontrakty například v oblasti vodohospodářství – jedná se o závlahové systémy a jednu menší přehradu.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku