Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 8. 12. 2009 Petr Kubálek
V Praze se budou 15.12. promítat kurdské filmy
V literární kavárně Shakespeare a synové v Praze se uskuteční veřejná projekce dvou hraných filmů kurdského režiséra Hišáma Zamána (Hisham Zaman, Hişam Zeman). Promítat se bude v úterý 15.prosince od 20 hodin. Oba filmy jsou v kurdštině a norštině s anglickými titulky. Projekci organizuje Erik Siegl.

Kavárna a knihkupectví Shakespeare a synové se nachází na adrese Krymská 12, Praha 10 – Vršovice. Spojení je tramvajemi číslo 4 a 22 do zastávky Krymská.

Promítané snímky Bawkê (Tatínek) a Vinterland (Země zimy) vyprávějí o životě kurdských uprchlíků v Norsku. Oba získaly mezinárodní ocenění.

Film Bawkê (Tatínek) nabízí příběh kurdského otce, který zapře svého syna, aby ho uchránil před vyhoštěním z vysněné západní země. Jak režisér Zamán řekl v rozhovoru pro dánský filmový časopis P.O.V., představitelé obou hlavních rolí žijí v Norsku jako žadatelé o azyl.

Hrdiny filmu Vinterland jsou Rénás, který žije na venkově v severním Norsku, a Farmask, kterou mu příbuzní z iráckého Kurdistánu posílají jako nevěstu. Nastává oboustranné zklamání, které však režisér Zamán podle stránek Norského filmového institutu „zobrazuje s laskavostí a humorem“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku