Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 11. 6. 2010 Petr Kubálek
Zemřela zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku
30.května ve svých 80 letech zemřela na infarkt Vera Beaudin Saeedpourová, zakladatelka Kurdské knihovny a muzea v New Yorku. Osud jejích soukromě financovaných sbírek i dvou časopisů, které vydávala, je teď nejistý. Upozornil na to deník New York Times v jejím nekrologu.

Původním jménem Vera Marion Fineová se narodila roku 1930 v americkém státě Vermont. Její prarodiče byli Židé, kteří do Ameriky přišli z Ruska. Záhy se provdala za francouzského architekta Marcela Beaudina, se kterým měla pět dětí. Po rozvodu vystudovala sociologii a filozofii. K zájmu o Kurdy přivedl Veru Beaudinovou její druhý manžel, student Homayoun Saeedpour (Humájún Saídpúr) z íránského Kurdistánu. Manželství však netrvalo dlouho, Saeedpour zemřel na leukémii.

Vera Beaudin Saeedpourová se dále zajímala o osud zkoušeného národa svého zesnulého manžela. Přednášela a psala články o Kurdech, vedla studentské práce. Ve vlastním domě v newyorské čtvrti Brooklyn roku 1986 založila Kurdskou knihovnu a v roce 1988 k ní připojila ještě Kurdské muzeum. Už předloni řekla Saeedpourová deníku New York Daily News, že čeká, až se o její sbírky postará nějaký mecenáš či univerzita. Její přání je teď, po její smrti, mnohem aktuálnější.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku