Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Č L Á N K Y

 17. 2. 2005 Der Spiegel
Co loni říkal ... irácký sunnitský kazatel
Co zhruba před rokem říkali důležití hráči irácké politiky? V prvním ze série rozhovorů, převzatých z německého týdeníku Der Spiegel, bude představen mluvčí Organizace muslimských duchovních (Hajat ulamá al-muslimín), která je podezírána z napojení na ozbrojené radikály v Iráku.

* * * *

„Nebezpečnější než Saddám

Volkhard Windfuhr
Týdeník Der Spiegel – 16 / 10.4.2004, s. 110

Šejch Ahmad Abdalgafúr as-Sámarráí o povstání svých souvěrců proti Američanům

Ahmad Abdalgafúr as-Sámarráí má 55 let. Je členem Organizace muslimských duchovních (Hajat ulamá al-muslimín). Dosud [tj. do dubna 2004] působil jako protihráč šíitského vůdce Alího as-Sístáního. Abdalgafúr je imámem a kazatelem v Mešitě Matky bitev (Masdžid Umm al-maárik), kterou v Bagdádu založil Saddám Husajn a která se od jeho pádu jmenuje Mešita Matky měst [tj. Mekská mešita] (Masdžid Umm al-kurá).

Útoky proti Američanům v Iráku dosud [tj. do dubna 2004] podnikali především vaši souvěrci, sunnité. Teď ale k povstání vyzval také radikální šíitský duchovní Muktadá as-Sadr. Znamená to tedy, že oba věroučné tábory bojují na stejné frontě?
Muktadá as-Sadrova Mahdího armáda (Džajš al-Mahdí) přichází na pomoc utiskovaným sunnitům. Sunnité strojí na straně šíitů, jestliže i ti jsou vystaveni útokům okupantů. Neexistují dohody nebo nějaké strategické velení, hnutí odporu je dílem okamžiku. Přesto s letadly, obrněnými vozidly a kanóny Američané žádný problém nevyřeší.

V poválečném Iráku už při útocích přišlo o život více Američanů …
… než před válkou. A já Vás ujišťuji, že ještě hodně jich bude muset ztratit život.

Vám i jiným duchovním se předhazuje, že sunnitské muslimy podněcujete ke krvavým útokům. Proč se vlastně bráníte uklidnění poměrů v Iráku?
Stejně jako všichni sunnitští kazatelé, které znám, také já odsuzuji používání násilí v jakékoli podobě. Zatím jsme nepřijali žádné právní stanovisko (fatvá), které by sunnity vyzývalo k násilí. V al-Fallúdži zřejmě bojují z vlastního popudu. My máme pochopení, jestliže naši lidé touží po svobodě a nezávislosti.

Američané přece šli do Iráku, aby ho osvobodili od diktatury Saddáma Husajna. Proč to nechcete uznat?
To, že jsme se zbavili tyrana, je dobře.Ovšem ta válka, která přece začala celou sérií vylhaných záminek, byla strašná a především naprosto ilegální. Nakonec i generální tajemník OSN Kofi Annan byl proti ní. To, co se ale dělo a dosud děje po této válce, je ještě mnohem horší. Americká přítomnost v Iráku je pro budoucnost této země i celého regionu mnohem nebezpečnější než režim Saddáma Husajna.

Průzkumy veřejného mínění dokazují opak: Většina Iráčanů připouští, že dnes se jim daří lépe než za Saddáma.
Takové zfalšované průzkumy nemají žádnou hodnotu. Jen samozvaným vítězům války a kariéristickým stvůrám se dnes daří lépe. Američtí okupanti úmyslně nechávají zemi chátrat, likvidují pracovní místa a pokoušejí se navzájem rozeštvat náboženské komunity. Postupují stejně, jako [v Iráku let 1920-1932] postupovali britští kolonizátoři – podle hesla „rozděl a panuj“.

Ale právě brutální útoky brání tomu, aby se situace v Iráku uklidnila. Proč jako nejvlivnější sunnitský duchovní v zemi nevyužijete své vážnosti a nezjednáte pořádek?
To naneštěstí nejde tak snadno. Jak vidíme právě teď, odpor není jen záležitostí takzvaného sunnitského trojúhelníku, ale objevuje se také v šíitském jižním Iráku. Navíc máme ještě v čerstvé paměti ty satanské atentáty u šíitských svatyň v an-Nadžafu a Karbalá, stejně jako v Karkúku na severu. Tam všude pachateli určitě nejsou sunnité.

To nijak nesnižuje Vaši odpovědnost.
Vyznání tady nehraje žádnou roli. Odpor okupovaného národa proti okupantům je přirozenou reakcí, která národ sjednocuje. To ve druhé světové válce ukázali Francouzi, kteří se tím slavně zapsali do dějin. Od roku 1967 to jsou Palestinci, kteří se snaží setřást izraelské okupanty. Dnes Iráčané svádějí stejný boj – sunnité, šíité i křesťané [společně]. Chtějí se zbavit amerických okupantů, protože ti se nechovají jako osvoboditelé, ale velkopansky se tu roztahují. Ovšem čím déle tady Američané zůstanou, tím více odpor přitvrdí. Kromě toho jsem přesvědčený, že samotní Američané v určitých atentátech měli prsty.

To je přece nesmysl.
To tedy není. Jim je každý prostředek dobrý, jen aby vyvolali občanskou válku. Chtějí tak oslabit Irák a zůstat u nás jako mezinárodně ospravedlnitelné a nezbytné mírotvorné jednotky.

Máte pro toto obvinění nějaký důkaz?
Tak například je každý den zavražděno kolem dvaceti známých sunnitských osobností. To by naši šíitští krajané nikdy neudělali.

Američané chtějí svrchovanost brzy předat do rukou prozatímní vlády. Bude pak konec s ozbrojenými útoky?
Ale to jsou nesmysly. Okupanty jmenovaná Vládní rada, kterou neuznáváme ani my, ani šíité, má podle nedemokratické pseudoústavy vytvořit stejně protiprávní dočasnou vládu. To je přece k smíchu.

Budou však svobodné volby.
Svobodná irácká vláda vznikne teprve tehdy, až z Iráku odejde poslední americký voják. My Iráčané nedovolíme Američanům, aby si na Eufratu a Tigridu vybudovali nástupiště [pro další akce na Blízkém východě], jaké už mají v Izraeli. Celý svět by nám za to měl být vděčný.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku