Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyČ L Á N K Y

 19. 7. 2011 Tolerance a občanská společnost
Prohlášení k potlačování lidských práv v Sýrii
V posledním půlroce sledujeme se znepokojením vývoj v některých státech Blízkého východu a severní Afriky. Nedemokratické režimy tam tvrdě zasahují proti pokojným demonstracím tzv. „arabského jara“. Jednou z nejvíce postižených zemí je v současnosti Syrská arabská republika. Vláda země vedená Baššárem Asadem tvrdě potlačuje protesty v ulicích svých měst i vesnic. Doposud si zásahy syrské armády, tajných služeb a ostřelovačů z milice Šabbíha věrné prezidentovi, vyžádaly více než 1600 mrtvých. Řada demonstrantů skončila ve vězení, kde byla vystavena bití, mučení či znásilnění.

Apelujeme na české politiky, aby se více zapojili do podpory lidských práv v Sýrii a odsoudili zvěrstva, která na svých občanech páchá vláda prezidenta Asada. Naši politici by měli stejně jako jejich evropští kolegové důsledně sledovat porušování lidských práv ve zmíněných oblastech a snažit se pomoci demokratickým iniciativám společnosti v jejich snaze vymanit se z područí autoritativních režimů. Zastávat se utlačovaných Syřanů a protestovat proti praktikám diktatur by dnes měly obzvláště postkomunistické země jako je Česká republika, které svou svobodu získaly relativně nedávno.

Syrský režim patří po několik dekád mezi nejrepresivnější režimy nejen v rámci Blízkého východu, nýbrž celého světa. Hrubé porušování lidských práv je tu dlouhodobě kritizováno organizacemi jako je Amnesty International nebo Human Rights Watch. V Sýrii od roku 1963 vládne jediná strana Baas, která nekompromisně potlačuje jakékoli protestní hnutí. V letošním roce byl v zemi po několika týdnech protestů zrušen výjimečný stav, který trval po 48 let. Na jeho základě mohl být prakticky kdokoli zatčen a vězněn bez udání důvodů. Zákon byl sice formálně zrušen, represe proti opozici ale pokračuje nerušeně dál a asádův režim nově pozatýkal a vězní 12 000 osob.

Protestujeme proti krutému potlačování protivládních protestů, zabíjení a mučení dospělých i dětí. Požadujeme nezávislé vyšetření smrti všech 1600 obětí povražděných syrskými policisty či armádou. Požadujeme okamžité ukončení násilí a stažení ozbrojených složek z ulic, propuštění všech zadržených demonstrantů a následné vypsání svobodných voleb. Požadujeme zrušení cenzury a povolení vstupu zahraničních novinářů do země.

To, co se děje v Sýrii, se nás dotýká, ačkoliv si to možná většina nepřipouští. Ostrá střelba do demonstrantů, zabíjení odpůrců režimů, mučení a věznění za vyjádření názoru či požadavků při demonstracích je tragickým jevem už i ve 21. století.

Teror musí skončit, pokusme se to změnit tlakem na českou politickou reprezentaci.

Vyzýváme proto prezidenta republiky ČR, vládu, parlamentní zástupce i všechny občany, aby se vyslovili proti dlouhodobému porušování základních lidských práv v Sýrii a pomohli zastavit masakrování nevinných občanů.

K výzvě se můžete připojit buď jako organizace, nebo jako jednotlivec společně se svým jménem, povoláním a podpisem.

za o.s. Tolerance a občanská společnost
Ondřej Cakl

V Praze dne 18. 07. 2011


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku