Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



D O K U M E N T Y

 11. 3. 2005 Amnesty International
Sýrie: Potlačovaná kultura; mučení a věznění syrských Kurdů
Potlačovaná kultura
Přestože skoro desetinu obyvatel Sýrie tvoří Kurdové, není jim dovoleno učit se ve školách ve vlastním jazyce. V Sýrii je zákonem zakázáno vydávat publikace v kurdštině, pouštět kurdskou hudbu a v některých státních institucích dokonce i mluvit kurdsky. Kurdština se nesmí používat ve státních úřadech, ve školách, na pracovištích ani při soukromých oslavách. Dětem se nesmí dávat kurdská jména. Obchodní firmy rovněž nemohou mít kurdské názvy.

Lidé, kteří se účastní kurdských kulturních aktivit jako jsou oslavy Naurózu – kurdského Nového roku – riskují vězení. Více než 200 000 Kurdů v Sýrii nemá státní občanství a cestovní pas. Tito Kurdové bez občanství jsou zbaveni základních ekonomických a společenských práv – nemohou vlastnit dům ani zemědělskou půdu; nemohou podnikat a pracovat jako právníci, novináři, inženýři a lékaři. Řada z nich nesmí chodit do školy poté, co dosáhnou věku 14 let. Často je jim odepřeno ošetření ve státních nemocnicích.

Násilnosti z března 2004
Existují zprávy, že poté, co při fotbalovém zápase ve městě Kámišló v severovýchodní Sýrii došlo k vyhrocení konfliktu mezi arabskými a kurdskými fanoušky, syrské bezpečnostní střílely ostrými náboji do kurdského sektoru. Několik osob přišlo o život. Když tito lidé byli následujícího dne pohřbíváni, příslušníci policie stříleli do pohřebního průvodu. Následovaly protesty a nepokoje ve všech částech Sýrie, kde žijí Kurdové. Zahynulo při nich nejméně 30 Kurdů a jeden policejní důstojník. Přesné počty mrtvých a zraněných nejsou známy, neboť státní orgány nikdy nevyšetřily události, ke kterým došlo na stadionu v Kámišló, při následujícím pohřbu a pozdějších protestních akcích.

Po těchto událostech bylo zatčeno více než 2 000 Kurdů. Většinou byli zadržováni na neznámých místech, aniž by o nich jejich rodiny měly zprávy. Rozšířila se řada svědectví o tom, že zadržení byli vystaveni mučení a špatnému zacházení. To se přímo týkalo i dětí od věku 12 let včetně děvčat, dále žen a seniorů. Není známo, že by tato svědectví o mučení byla prošetřena.

Nedošlo ani k vyšetření úmrtí pěti Kurdů, kteří zřejmě zahynuli následkem mučení a špatného zacházení ve vazbě. Tělo jednoho z nich bylo vráceno rodině s ranami po mučení, poraněními hlavy a podlitinami na krku, chodidlech a zádech.

Desítky kurdských studentů byly vyloučeny z univerzit a kolejí za to, že se zúčastnili pokojných demonstrací.

Naděje pro budoucnost
Organizace Amnesty International žádá syrskou vládu, aby prošetřila události z března 2004 a údajné případy mučení a špatného zacházení ve vazbě. Syrská vláda by měla zrušit omezení uvalená na kurdskou kulturu a všechny zákazy, které omezují život Kurdů v Sýrii.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku