Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 21. 1. 2006 Petr Kubálek
 Kurdové v Iráku znovu jednotni
Dosud byla kurdská autonomie v Iráku rozdělena mezi dvě vlády – ty se ale mají brzy sjednotit. Smlouvu o sjednocení dnes na mimořádném zasedání parlamentu autonomního Kurdistánu podepsali Masúd Bárzání a Džalál Tálabání jako vrchní představitelé dvou hlavních politických stran v oblasti: Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu. O podpisu informovala irácká média.

Po roztržce a ozbrojených bojích, které mezi oběma tábory vypukly v roce 1994, Bárzáního Demokratická strana ovládala provincie Haulér (Arbíl) a Duhók, zatímco Tálabáního Vlastenecký svaz měl oddělenou vládu v provincii Slémání (as-Sulajmáníja).

Strany obnovily spolupráci v roce 1998 v rámci irácké opozice. K dohodě na sloučení svých autonomních vlád dospěly letos 7.ledna.

Jednotnou vládu má sestavit její premiér Néčirván Bárzání, dosavadní předseda administrativy v Hauléru a synovec Masúda Bárzáního. Jejich Demokratická strana Kurdistánu a Tálabáního Vlastenecký svaz Kurdistánu budou mít pod sebou po 11 ministrech. Čtyři resorty – vnitro, finance, spravedlnost a záležitosti péšmarga (kurdských ozbrojených jednotek) – mají být sjednoceny až v roce 2008. Do té doby budou každý z nich spravovat souběžně dva ministři.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku