Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 24. 4. 2003 Petr Kubálek
 Íránští radikálové doufají, že budou moci zůstat v Iráku
V úterý 22.dubna přinesla televize Al-Džazíra reportáž o buňce íránské organizace Modžáhedíne chalk na iráckém území. Tábor Al-Ašraf se nachází v irácké provincii Dijálá, blízko jejího centra Baakúba severovýchodně od Bagdádu. Během nedávné vojenské kampaně byl tábor zasažen americkými bombami a 7 příslušníků této organizace, která figuruje na americkém i britském oficiálním seznamu teroristických skupin, přišlo o život. Avšak podle vyjádření téže organizace nad tím „Washington vyjádřil lítost“.

Íránská protivládní bojůvka dle sdělení stanice Al-Džazíra disponuje počtem 15 000 bojovníků na iráckém území. Modžáhedíne chalk (Lidoví bojovníci) ústy své mluvčí Fáteme Ramazání vyjádřili naději, že budoucnost jim přinese dobré vztahy s USA a že nebudou muset opustit území Iráku. Ramazání vyzvedla, že Spojené státy považují íránský režim za součást „osy zla“, což se shoduje s postojem této marxisticko-islamistické strany.

Podle jiných členů tábora Al-Ašraf ve dnech americko-britského útoku na Irák došlo k průniku íránských vyzvědačů do Iráku. Ti měli připravit půdu k přímému íránskému vojenskému zásahu proti organizaci Modžáhedíne chalk.

Na irácko-jordánské hranici setrvává kolem 800 žadatelů o azyl v Jordánsku, které jim nadále odmítá povolit vstup. Většinu z nich tvoří íránští Kurdové, kteří mohli rovněž patřit k „lidovým mudžáhidům“. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jim v úterý 22.dubna poskytl stany a vyzval „všechny zúčastněné strany“ k dodržování „základních norem mezinárodního práva“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku