Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 15. 5. 2003 Petr Kubálek
 Americká armáda odzbrojuje skupinu Modžáhedíne chalk
Jak v sobotu 10.května informovaly celoarabské satelitní televize Al-Arabíja a Al-Džazíra, v Iráku zahájila 4.pěchotní divize americké armády odzbrojování skupiny Modžáhedíne chalk (Lidoví svatí bojovníci). Právě v sobotu byla tato organizace, již USA řadí mezi teroristická uskupení, vyzvána k okamžité kapitulaci. Informaci předcházely zprávy o blíže neupřesněné dohodě o neútočení mezi americkou armádou a Modžáhedíne chalk. To vyvolalo znepokojení zejména v Íránu, proti jehož islámskému režimu jsou zacíleny akce této marxisticko-islamistické skupiny.

Již 6.května uvedl mluvčí britského ministerstva zahraničí (Foreign and Commonwealth Office) pro íránskou agenturu IRNA, že „Modžáhedíne chalk nebudou smět v Iráku operovat“a že je americké jednotky „postupně dostávají pod kontrolu“. Současně popřel existenci jakékoli dohody mezi oběma stranami.

Modžáhedíne chalk (Lidoví svatí bojovníci) v 80.letech získali útočiště v Saddámově Iráku. Režim zneužíval jejich ozbrojených složek proti vlastním menšinám – v největší míře takto byli nasazeni roku 1991 proti povstáním šíitů a posléze Kurdů. V reportáži, kterou 10.května přinesl saúdsko-dubajský zpravodajský televizní kanál Al-Arabíja, člen Modžáhedíne chalk představený jako Ghulám Rází hovořil o nedávných srážkách s kurdskými milicemi, k nimž došlo poblíž města Chánikín.

Podle zpráv televizí Al-Arabíja a Al-Džazíra tvoří většinu z 15 000 ozbrojenců Modžáhedíne chalk ženy. Záběry obou programů ukazovaly bojovnice v olivově zelených uniformách a šátcích stejné barvy, jak slézají z tanků a beze zbraní odcházejí směrem k pozicím americké armády.

Tisková agentura Reuters 11.května sdělila, že Írán žádá od USA vydání příslušníků Modžáhedíne chalk z Iráku. Mnoha z nich by v Íránu hrozil trest smrti, ačkoli ministr zpravodajských služeb Islámské republiky Alí Júnesí prohlásil: „Íránci by odpustili těm, kteří budou činit pokání. Pokud se vrátí domů, vynasnažíme se pomoci jim se zahájením nového života.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku