V iráckém Kurdistánu dnes byl potvrzen první případ ptačí chřipky. Oznámil to irácký ministr zdravotnictví Abdalmuttalib Muhammad Alí na dnešní tiskové konferenci. Vyšlo totiž najevo, že za smrt patnáctileté kurdské dívky z kraje (kazá) Ránija, která v úterý 17.ledna zemřela na nejasné onemocnění, skutečně mohl virus H5N1 – smrtelná forma ptačí chřipky.
První výsledky testů, které dva dny po smrti dívky potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), byly negativní. Jak dnes informovala irácká média, blíže neurčený příbuzný dívky zemřel deset dní po její smrti. Nyní se zjišťuje, zda také jeho úmrtí způsobila ptačí chřipka.
Ministerstvo zdravotnictví v kurdské autonomní vládě se sídlem ve Slémání (as-Sulajmáníja) dnes vydalo výstrahu pro obyvatele pohoří Ásós a krajů Ránija, Piždar, Kala Diza, Bitwén a Šánachté. Lidé na venkově v uvedených oblastech mají umožnit utracení drůbeže, které provedou speciální týmy složené z odborníků ministerstev zdravotnictví, zemědělství a vnitra v kurdské autonomní vládě ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Chovatelé byli varováni, aby utrácení drůbeže neprováděli sami.
Postup kurdských autonomních úřadů v Iráku kontrastuje se zkušeností z Turecka. Tam se ptačí chřipka objevila v kurdské provincii Wán (Van) v době mezi Novým rokem a islámským Svátkem obětování, který následoval dva týdny poté. To mohlo přispět k počáteční liknavosti místních úřadů, které venkovany v Turecku nejprve vyzvaly, aby drůbež likvidovali sami. Číšník Cengiz Işık reportérům agentury Reuters ve městě Wán 12.ledna řekl: „Bojím se o naše děti. Už tři dny marně volám na úřady, aby si odvezly drůbež, co tady o svátcích pobíhá po ulici.“
Tiskové agentury v lednu informovaly, že ptačí chřipka si v Turecku vyžádala celkem čtyři oběti, a to v okolí kurdského města Bázíd (Doğubeyazit) v provincii Wán (Van). První z nich, čtrnáctiletý Mehmet Ali Koçyiğit, zemřel 1.ledna. Zdroje blízké lékařským kruhům v Kurdistánu a některé kurdské internetové stránky naznačily, že turecká státní správa zanedbává opatření a tají skutečný rozsah onemocnění. Turecký premiér Recep Tayyıp Erdoğan naopak zdůraznil, že jeho vláda přijala všechna nezbytná opatření.
České ministerstvo zahraničí 11.ledna vydalo doporučení, aby občané cestující do Turecka dbali „zvýšené opatrnosti a důsledně dodržovali pravidla hygieny” právě kvůli ptačí chřipce. Pro cesty do Irák přitom už od loňska platí varování s ohledem na bezpečnostní rizika.
|