Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 10. 6. 2003 Turkish Daily News
 Návrat 14 asyrských rodin z emigrace do jihovýchodního Turecka
14 asyrských rodin se vrací domů

Čtrnáct asyrských rodin, které se odstěhovaly z vesnice Elbegendi v okrese Midyat (provincie Mardin) do Německa a Švýcarska, se vrátí domů. Vesnice se chystá zpátky přijmout těchto čtrnáct rodin, které opustily domov před téměř 20 lety kvůli terorismu.

Asyrské rodiny si ve vesnici nechají postavit čtrnáct vil, s každou v hodnotě mezi 80 a 170 miliardami tureckých lir [asi 50 000 až 120 000 dolarů].

Yusuf Begtaş, generální sekretář metropolity z Túr Abdín, v rozhovoru pro státní agenturu Anatolia řekl, že vily budou postaveny v souladu s historickou podobou Midyatu a že každá rodina ponese náklady odpovídající svým možnostem. Jak Begtaş dále uvedl, do země bude položena telefonní a elektrická síť a že na pozemcích vil budou postavena některá sportovní zařízení. Begtaş dodal: „Guvernér Mardinu Temel Kocaklar tento projekt podporuje. Vedeni Jihovýchodoanatolského projektu (GAP) ze zkušebního vrtu poskytne vodu. Rodiny také zrekonstruují historický kostel ve vesnici.“

Podle sdělení Yusufa Begtaşe žije v několika evropských zemích dalších 60 rodin, které se chtějí vrátit do svých rodných obcí.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku