Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 3. 9. 2003 Petr Kubálek
 Připomínky výročí smluv ze Sèvres a Lausanne
Jak 26.8. informovala agentura Anadolu podle tureckého deníku Hürriyet, ve Stockholmu se uskutečnila připomínková akce k výročí podpisu mírové smlouvy ze Sèvres u Paříže. Tento dokument, který ustavil základy uspořádání Evropy a Blízkého východu po 1.světové válce, předpokládal vytvoření nezávislého státu Kurdů. Smlouva byla podepsána 10.srpna 1920, avšak na konferenci ve švýcarském Lausanne byl 24.července 1923 anulován příslib možnosti kurdského státu.

Jak agentura Anadolu sdělila, stockholmské schůzky se účastnili švédští politici a intelektuálové, kteří „vyzvali k ustavení kurdského státu“. Mezi přítomnými byl i kurdský novinář a aktivista Kurdo Baksi (předloňský host pražského festivalu Jeden svět), který upozornil, že Evropa v Lausanne „zradila Kurdy“ a že nyní je načase napravit starou chybu.

Na Baksiho vystoupení zpětně zareagoval turecký velvyslanec ve Švédsku Tömür Bayer, podle něhož jde o „nepodložené nesmysly“. Agentura Anadolu citovala Bayerova slova: „Nikdo nemůže oživit Sévres. Jakákoli snaha v tomto směru je pošetilá. Turecko navždy zůstane odhodlané a jednotné.“

Co je zvláštní, akce si povšimla pouze turecká média – u světových zpravodajských agentur ani ve švédských či kurdských médiích po ní nebylo stopy. Vyjádření pana Baksiho se nám zatím nepodařilo získat.

Přesto bylo možné i v americkém tisku zaznamenat nepřímou a svéráznou připomínku 80.výročí Lausanne a 83.výročí Sèvres. Profesor práva na Harvardově univerzitě Alan Dershowitz napsal pro Los Angeles Times komentář s provokativním titulem: „Teroristé udeřili na svého kamaráda – OSN. Světová instituce živila monstrum, které teď ohrožuje ji i všechny ostatní.“

Komentář otištěný ve středu 27.8. se vrací k bagdádskému pumovému útoku na OSN z předchozího týdne. Profesor Dershowitz v něm mj.uvádí: „Žádná organizace na světě nezašla s legitimizací terorismu tak daleko jako OSN . Uvažujme o následujícím: na světě žije řada okupovaných národů, které požadují nezávislost. Patří mezi ně Tibeťané, Kurdové, turečtí Arméni a Palestinci. Jen jediná z těchto skupin získala oficiální uznání ze strany OSN včetně statutu pozorovatele i možnosti vystupovat s projevy a účastnit se práce výborů.“ Autor vyslovuje přesvědčení, že Palestincům se dostalo diplomatického uznání na půdě OSN díky tomu, že „vynalezli a zdokonalili moderní mezinárodní terorismus“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku