Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 2. 11. 2003 Petr Kubálek
 Kurdština v Turecku pomalu získává novou půdu
Ve městě Van na kurdském východě Turecké republiky bylo otevřeno Soukromé centrum pro výuku kurdštiny. Jak informoval server KurdishMedia, podle vyjádření ředitele střediska se v něm za jediný den nashromáždila tisícovka přihlášek do jazykových kurzů.

Turecké legislativní reformy z listopadu minulého roku umožnily vyučovat kurdštinu (a další jazyky menšin žijících v Turecku) v soukromých institucích, nikoli ve státních školách. Soukromé kurzy musí schválit ministerstvo školství, pod jehož záštitou a kontrolou se pak výuka koná. Z tohoto důvodu – kdy státní instituce mohou navenek používat výhradně úřední jazyk – nesmělo Soukromé centrum pro výuku kurdštiny ve Vanu umístit na svou budovu vývěsní štít v kurdštině.

Zákony z loňského listopadu rovněž povolily rozhlasové a televizní vysílání v jazycích menšin, byť v omezeném rozsahu (stanoveném pro rozhlas na 45 minut denně a celkem 4 hodiny týdně, pro televizi na 30 minut denně a celkem 2 hodiny týdně).

Rok po uvedení zákona v platnost se zřejmě mají objevit první kurdské relace ve státních médiích. Jak 1.listopadu informoval deník Turkish Daily News, turecká Vrchní komise pro rozhlas a televizi (obdoba české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vybavená však mnohem širšími pravomocemi) se chystá vydat „nová pravidla pro vysílání v mateřských jazycích“ v průběhu druhého listopadového týdne.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku