Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 11. 11. 2003 Petr Kubálek
 Bývalá PKK chystá reformy
Kurdská strana KADEK (Kongres pro svobodu a demokracii v Kurdistánu), která je nástupnickou organizací bývalé PKK (Strana pracujících Kurdistánu), dnes oznámila chystané rozpuštění a přejmenování. Podle sdělení serveru KurdishMedia má být zformována „nová skupina, která bude celokurdská a jež bude o práva Kurdů usilovat cestou vyjednávání“.

Původní PKK (Partiya karkerên Kurdistan) se ustavila v roce 1978. S cílenými teroristickými a vojenskými akcemi v jihovýchodním Turecku začala roku 1984. Vůdce strany Abdullah Öcalan byl zadržen a odsouzen v roce 1999. Loni se strana přejmenovala na Kongres pro svobodu a demokracii v Kurdistánu (Kongreya azadî û dêmokrasiya Kurdistan) a současně proklamovala mírové metody zápasu.

Přesto v tureckém Kurdistánu dále sporadicky dochází ke srážkám mezi ozbrojenci z KADEK a tureckou armádou. Na území severního Iráku má mít základny až 5000 příslušníků KADEK. Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül včera informoval o vojenském zásahu, který v Iráku proti KADEK provedla americká armáda společně s péšmargy – členy milic iráckých Kurdů. Může se jednat o akci na základě nezveřejněné americko-turecké dohody ze září 2002, jíž se USA údajně zavázaly k pacifikaci strany KADEK v severním Iráku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku