Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 24. 11. 2003 Petr Kubálek
 Pumové útoky udeřily v İstanbulu i Karkúku
Akce za propuštění Öcalana v İstanbulu

18.listopadu zablokovala dvacítka demonstrantů nejvyšší, sedmé patro jedné z budov tureckého ministerstva spravedlnosti. Aktivisté, kteří se označili za příslušníky blíže neznámé Iniciativy mládeže za sociální smír, rozvinuli transparenty požadující „demokratické řešení kurdského problému“ a „uzavření věznice İmralı”, kde je jako jediný vězeň od roku 1999 držen vůdce bývalé PKK Abdullah Öcalan. Demonstranty, kteří bránili zaměstnancům v odchodu z budovy, zadržela policie.

Masakry v İstanbulu: Kurdové se obávají zneužití

Načasování a způsob organizace sebevražedných výbuchů, které v tureckém Istanbulu 15.a 20.listopadu zabily nejméně 50 lidí, ukazují na struktury Al-Káidy. Ta se k nim i přihlásila společně s dříve neznámou Frontou útočníků z islámského velkého Východu.

Někteří Kurdové v Turecku však mají obavy, že předpokládaná bezpečnostní opatření se obrátí proti nim. „Útoky v İstanbulu budou mít zásadní dopad na domácí politickou scénu. Můžeme sledovat další omezování již omezených práv a svobod“, prohlásil Ahmet Turan Demir, bývalý předseda prokurdské Lidové demokratické strany.

Po útocích skutečně došlo k vystupňování armádních operací proti partyzánům bývalé PKK. Ve čtvrtek 20.listopadu bylo dle sdělení tureckých médií zabito 14 ozbrojenců z této strany. Stalo se tak v tureckých provinciích Hatay a Bingöl. Z převážně kurdského města Bingöl pocházeli i oba atentátníci, jejichž útoky z 15.listopadu byly namířeny proti istanbulským synagogám.

Výbuch v Karkúku (Irák): 5 mrtvých, 37 zraněných

Ve čtvrtek 20.listopadu zažil sebevražedný bombový útok irácký Karkúk. Toto ropné město je potenciálním zdrojem napětí kvůli dřívějšímu vysídlování místních Kurdů, Turkmenů a křesťanů, kteří se od pádu Saddámova režimu vracejí do starých bydlišť. Ačkoli těsnou většinu obyvatel města tvoří Kurdové, oblast nespadá do kurdské autonomie v Iráku.

Pumový atentát se odehrál v 10:30 místního času. Jeho terčem byla kancelář kurdské politické strany Vlastenecký svaz Kurdistánu. Jak sdělil deník Guardian, náraz automobilu s trhavinou poničil stěnu dvoupatrové sídlo pobočky Vlasteneckého svazu Kurdistánu a narušil i sousední budovu místní kabelové televize. O život přišly osádky dvou vozů, které jely těsně za útočníkovým pick-upem. Většina zraněných jsou žáci blízké střední školy, zasažení odletujícími střepinami skla.

Američtí i iráčtí činitelé obvinili z útoku „militantní muslimy spojené s Al-Káidou a složky loajální Saddámovi“. Podle zprávy agentury AFP byli v souvislosti s atentátem zadrženi tři podezřelí, kteří jsou turecké státní příslušnosti.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku