Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 11. 12. 2003 Petr Kubálek
 Iráčtí symfonikové hráli ve Washingtonu
V úterý 9.prosince se v Kennedyho středisku, hlavní koncertní síni americké metropole, uskutečnil koncert Iráckého národního symfonického orchestru. Na programu se podílel i Washingtonský symfonický orchestr a cellový virtuos Yo-Yo Ma. V publiku byli přítomni americký prezident George Bush a ministr zahraničí Colin Powell.

Ve středu 10.prosince byl na stejném místě uspořádán vzdělávací program pro 260 školních dětí a mládeže. Součástí orchestru je i šestičlenná kurdská folklórní skupina Garján. Ta žáky seznámila s lidovou hudbou Kurdů a s nástroji, které s v ní užívají: děti si prohlédly píšťalu bálábán, loutny úd a tár, housle kamánča, cimbál santúr, tamburínu daf a buben zarb. Právě skladby pro bicí nástroje se setkaly s největším úspěchem.

Irácký národní symfonický orchestr patří mezi špičková hudební tělesa na Blízkém východě. Byl založen v roce 1959 a dočasně rozpuštěn mezi lety 1962 a 1970. Během 80. a 90.let soubor přišel o řadu hudebníků, kteří zejména kvůli finanční nouzi odešli do zahraničí. Po pádu Saddámova režimu v dubnu 2003 přišel orchestr o svůj domovský sál, který padl za oběť rabování a požáru. V červnu soubor obnovil koncertní činnost a zahájil i personální obnovu. Národnostní pozadí hráčů odráží pestrou populační skladbu Iráku: ke stojanům s notovými osnovami usedají sunnitští i šíitští Arabové, Kurdové, Asyřané, Turkmeni a Arméni. Mezi 63 členy souboru jsou čtyři hudebnice.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku